
Kaip žinia, studentai itin daug laiko praleidžia sėdėdami. Tik atsiradęs nugaros ar kaklo skausmas ar suapvalėję bei į priekį pasvirę pečiai skatina studentus susimąstyti ir ieškoti pagalbos pas specialistus.
Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centro specialistės Eglės Draugelytės teigimu, priemonės, kuriomis galime sau padėti paprastos – atradus mylimą ir tinkamą judesio formą ir bendraminčių būrį, imti daugiau judėti.
„Per paskutinius metus, ypač kas buvo pandemijos kontekste, studentai ėmė žymiai mažiau judėti. Teikiant kineziterapines konsultacijas, jie visada akcentuoja, kad „covidas“ pakeitė jų judėjimo įpročius, studentai tapo sėslesni, daugiau laiko praleidžia prie ekranų, prie kompiuterio. Patys pastebi, kad net jei judėjimo įpročiai buvo iki pandemijos – jos laikotarpiu buvo pamiršti“, teigė kineziterapeutė E. Draugelytė.
Pasako jos, nuo ilgo sėdėjimo mūsų kūnas atsiranda statinėje padėtyje, suprastėja kraujotaka, organizmas prasčiau aprūpinamas deguonimi, o dėl to prastėja nuotaika, produktyvumas ir darbingumas. Specialistė tikina, kad judėjimas svarbus ne tik mūsų fizinei, bet ir psichinei, emocinei plotmei.
E. Draugelytė teigia, kad judėjimo skatinime itin svarbus motyvacijos faktorius: „Norint pradėti ar išmokti judėti daugiau yra įvairiausių pagalbos priemonių: programėlių, žingsniamačių, laikrodžių, kurias naudodami studentai gali save savarankiškai motyvuoti ir kelti tikslus. Žinoma, taip pat labai svarbus yra ir asmeninis kontaktas, draugų ar specialistų palaikymas. Kineziterapinių konsultacijų metu ryškėja, kad užmezgus individualų, draugišką kontaktą su klientu bei įvertinus jo būklę, suteikus rekomendacijas atsiranda motyvacija. O pakartotinai konsultuojant yra jaučiama dar didesnė atsakomybė ir įsipareigojimas nusistatytų tikslų vykdymui.“
Palaikymas iš šalies padeda nemesti to, ką pradėjome. Pandeminiam laikotarpiui iš dalies žmonių atėmus įprotį judėti, naujo įpročio suformavimui reikia ir pagalbos iš šalies. Palaikančio kontakto užmezgimas, pasitikėjimas, gali turėti teigiamą poveikį.
Kineziteraupetė pataria studentams domėtis, kas vyksta aplink juos: „Susiraskite bendraminčių, kurie norėtų judėti kartu. Bandykite daug įvairių judesio formų tiek savo Universiteto, tiek miesto erdvėje. Išbandykite įvairias treniruotes, sporto šakas. Erdvių ir renginių, skatinančių judėti, iš tiesų yra daug.“
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas“ – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.
