Sportuojančius asmenis lengva skirti į dvi grupes – mėgėjus ir profesionalus. Tačiau pastaraisiais metais riba tarp jų vis labiau mažėja – mėgėjai kartais treniruojasi tokiais krūviais, kurie yra artimesni profesionalams. Tinkamai savęs neprižiūrint tai kelia grėsmę sveikatai.
Maratonai, triatlono varžybos, ilgų distancijų bėgimai ar ilgos kelionės dviračiu – tai gero fizinio pasirengimo reikalaujančios veiklos, į kurias neria vis daugiau mėgėjų.
Intensyviai sportuojantys žmonės turi didesnį vitaminų ir mineralų poreikį, tačiau juos reikėtų vartoti atsakingai ir saugiai.
„Jei ruošiamasi ir dalyvaujama varžybose, tikrai rekomenduočiau pasitikrinti sveikatą prieš varžybas, nes jau vien pasiruošimo laikotarpis iki varžybų būna intensyvus. Dažnas net nepagalvoja, kad gali trūkti tam tikrų vitaminų ar mineralų, o siekiamas rezultatas prieš varžybas būna gana stiprus motyvas ignoruoti tam tikrus jaučiamus simptomus“, – sako „Antėja“ medikė Alma Astafjeva.
Ji išskiria ir tai, kuo dažniausiai skundžiasi intensyviai sportuojantys pacientai.
„Darbe dažniausiai tenka konsultuoti pacientus, kurie kreipiasi būtent dėl to, kad po sporto jaučia įvairius nemalonius simptomus: nuovargį, mieguistumą, širdies permušimus, mėšlungį, kartais galūnių tinimą ir kt. Sportuojančios moterys dažniausiai skundžiasi nuovargiu, dažnu pulsu, alpimais, nerimauja, kad nepasiekia norimų rezultatų, nes neužtenka jėgų. Atlikus tyrimus dažnai randama mažakraujystė, kurią išgydžius savijauta iškart pagerėja. Sportuojantiems vyrams dažniausiai randamas įvairių vitaminų ir elektrolitų trūkumas dėl nesubalansuotos mitybos ir pernelyg didelio kofeino vartojimo. O jei vartoja daug baltyminių papildų, tenka stebėti ir inkstų funkcijos sutrikimų,“ – pasakoja A. Astafjeva.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.