
Sveikatingumo ir fizinio rengimo treneris bei mitybos specialistas Edvinas Šapovalovas sveiko sporto akademijoje „Sportuok sveikai” apžvelgia bėgimo ypatumus atviroje erdvėje bei sporto salėje.
Specialisto teigimu, dažniausiai dauguma sporto salės lankytojų naudojasi automatiniais bėgimo takeliais dėl patogumo, tačiau ar jie yra biomechaniškai tikslingesni?
„Dažnai žmonės ir taip nemoka techniškai bėgti, o čia būna dar labiau prarandama tinkama kūno biomechanika. Jeigu norima judėti sporto salėje, „mechaninis“ bėgimo takelis – idealus pasirinkimas. Dėl esančios mechaninės pavaros, galima individualiai pasirinkti greitį pagal savo poreikius ir gauti natūralesnę apkrovą mūsų kūnui. Papildomai nėra naudojama ir elektros energija – tokį takelį išjudina mūsų bėgimas“, – aiškino E. Šapovalovas.
Atliekant bėgimą lauke, mes dar turime vėjo pasipriešinimą, kurio sporto salėje nejaučiame. Bet norint sporto salėje pasiekti tokį pat rezultatą, kaip bėgiojant lauke, bėgimo takelį reikėtų nustatyti bent 1 proc. nuolydžio kampu.
„Be abejo, sporto salėje yra „saugiau“, nes rečiau bus tikimybė paslysti ar užkliūti. Tačiau sportuojantiems ant bėgimo takelio gresia kiti pavojai – pvz: patirti traumą dėl per daug kartojamų tų pačių judesių. Kaskart nubėgus pusantro kilometro, mūsų kojos paliečia žemę apie tūkstantį kartų: kartojant tą patį judesį išauga sąnarių ar raiščių sužeidimo bei uždegimų rizika. Tad sportuojant ant bėgimo takelio reikėtų keisti greitį ir nuolydį“, – aiškino E. Šapovalovas.
Kai vaikščiojame ar bėgiojame lauke, ypač jei bėgame nepramintais takais, neišvengiamai patiriame didesnę įvairovę. Kiekvienas žingsnis bus kitoks nei prieš tai, vien jau todėl, kad bėgame ant nelygaus ar skirtingo paviršiaus. Tyrimai rodo, kad tokios nuolatinės natūralios kliūtys ne tik sustiprina raiščius ir suaktyvina daugiau raumenų grupių, bet ir gerina pusiausvyros jausmą.
Sportuojant lauke, yra daugiau naudos mūsų smegenims – ypač vaikščiojant ar bėgant miške arba parke. Lyginant su miestu faktoriumi, bėgimo takelis yra minkštesnis ir patogesnis už kietą šaligatvį, o tai ypač aktualu, jei buvote patyrę traumą.
„Taigi vaikščiojimas ar bėgiojimas gryname ore akivaizdžiai turi daugiau pranašumų už sportą ant bėgimo takelio. Jeigu pasirenkamas sporto klubas, svarbu nepamiršti keisti bėgimo takelio greičio/intervalų ir nuolydžio Bei žinoma, nepamirškite tinkamos avalynės“, – apibendrino asmeninis treneris.
Bet kokiu atveju, norint pradėti sportuoti, geriausia pasirinkti tokį būdą, kuris labiausiai tinka būtent konkrečiam žmogui – svarbiausia tai daryti reguliariai.
E. Šapovalovas su bendraminčiais yra sukūręs „Facebook“ puslapį ir grupę „Sportuok sveikai“ (SPORTUOK SVEIKAI | Facebook). Joje sveikatingumo specialistai, kineziterapijos ekspertai, sporto gydytojai, fizinio rengimo treneriai ir kiti specialistai dalinasi tik kokybiška informacija ir naudingomis žiniomis.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
