
Šiaulių rajono Kuršėnų sporto mokykla pasitinka 50 metų jubiliejų. Savo veiklą ji pradėjo 1973 metais rugsėjo 1 dieną, kai buvo atidarytos rankinio ir stalo teniso grupės, o pratybas lankė 70 vaikų.
Pirmuosius žingsnius mokykloje pradėjo 40 jaunųjų rankininkų ir 30 stalo tenisininkų.
Dabar sporto mokyklai vadovaujanti Ilona Vaičiulienė džiaugiasi, kad jais nuoširdžiai rūpinasi Šiaulių rajono savivaldybė, rajono bendrosios ugdymo mokyklos noriai priima jų jaunuosius sportininkus į savo sporto bazes.
„Svariomis pergalėmis mus labiausiai džiugina individualių sporto šakų atstovai. Laimėjimus, manau, lemia jaunųjų sportininkų užsispyrimas ir sunkus darbas bei mokytojų charizma“, – įsitikinusi Kuršėnų rajono sporto mokyklos direktorė I. Vaičiulienė.
Kaip mokykla augo per 50 metų?, – paklausėme direktorės.
Mokyklos interneto svetainėje paskelbti šie duomenys: pirmasis direktorius buvo Kęstutis Padgurskis, kuris su Vytautu Griciumi treniravo ir rankininkus Kuršėnuose, Meškuičiuose, Kužiuose ir Ginkūnuose.
1978 metais stalo teniso veikla buvo nutraukta ir įsteigtos orientavimosi sporto grupės. Treniruotasi Kuršėnų sporto mokykloje ir Kurtuvėnų mokykloje.
1988 metais savo veiklą pradėjo lengvosios atletikos, krepšinio ir regbio sporto šakos.
Lengvoji atletika buvo kultivuojama Aukštelkėje, Gruzdžiuose, Varputėnuose, Šiupyliuose, Kairiuose, Bubiuose, Pavenčiuose.
1990 metais uždarytos regbio bei krepšinio, o įkurtos futbolo grupės.
1994 metais Kuršėnų sporto mokyklai pradėjo vadovauti Vidmantas Janušauskas.
1995 metais atkurtas krepšinis ir įsteigtos laisvųjų imtynių grupės.
1997 metais laisvosios imtynės perorganizuotos į graikų-romėnų imtynes.
2000 metais pradėta teikti bokso sporto programa.
2001 metais atidarytos merginų dziudo grupės, o mokyklos direktoriaus pavaduotoju ugdymui paskirtas Arnas Lukošaitis.
2002 m. pradėtas kultivuoti žirginis sportas.
2011 m. pradėjo veikti kiokušin karatė grupės. Šiaulių rajono savivaldybė pagal panaudos sutartį sporto mokyklai skyrė Kuršėnų Daugėlių pagrindinei mokyklai priklausiusį pastatą, o 2015 metais – ir stadioną su administraciniu pastatu.
Nuo 2016 metų sausio 1 dienos panaikintas Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus Sporto poskyris ir mokyklai patikėtos papildomos funkcijos: sportinis ir rekreacinis švietimas, sporto klubų ir kita sportinė veikla.
Nuo 2022 metų balandžio mėnesio įsteigtas 1 metodininko etatas, priimti 4 metodininkai po 0,25 etato, kurie dirba Bubiuose, Gruzdžiuose, Kairiuose, Kužiuose.
Jie prisijungė prie metodininkų mokinių ir suaugusiųjų sportui (po 0,5 etato).
Dabar 369 mokiniai 26 grupėse lanko lengvosios atletikos ir krepšinio (po 6 grupes), futbolo ir graikų-romėnų imtynių (po 5), dziudo ir kiokušin karatė (po 2) ir tinklinio (1) grupes.
Įvairių sporto šakų pratybos vyksta sporto mokyklos, Šiaulių rajono Dubysos aukštupio mokyklos Bubių skyriuje, Kuršėnų Lauryno Ivinskio, Gruzdžių ir Meškuičių gimnazijų, Kuršėnų Stasio Anglickio progimnazijos, Kuršėnų Stasio Anglickio progimnazijos Drąsučių skyriuje, Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro, Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų progimnazijos, Šiaulių rajono Kairių jungtinės mokyklos Kairių skyriuje, Voveriškių mokyklų sporto bazėse.
Sėkmingai bendradarbiaujant su bendrojo ugdymo mokyklomis, klubais, visuomeninėmis organizacijomis atsiranda daugiau galimybių mokiniams sudaryti geresnes sąlygas naudotis jų sporto salėmis, stadionais, maniežais, aikštelėmis, organizuoti ir dalyvauti įvairiose varžybose, stovyklose, seminaruose, ekskursijose ir kitose veiklose.
Mokykla per pastaruosius kelerius metus pasikeitė neatpažįstamai, tačiau neužtenka vietos užsiėmimas pagrindinėse mokyklos sporto bazėse.
Džiaugiamės, jog Šiaulių rajono bendrojo ugdymo mokyklos noriai priima mūsų jaunuosius sportininkus į savo sporto bazes.
Kaip paminėjote sporto mokyklos jubiliejų?
Šiemet visi sporto renginiai, turnyrai ir varžybos skiriamos mūsų sporto mokyklos 50-ies metų jubiliejui. Finalinis renginys vyks 2023 metų rugsėjo 8 dieną 17 valandą.
Maskvos olimpinis ir 1981 bei 1985 metų pasaulio irklavimo čempionas Jonas Pinskus nuolat pabrėžia, kad jis kilęs iš Kuršėnų, čia baigė aštuonmetę mokyklą. Kurie sportininkai dar garsino Kuršėnus ir jūsų sporto mokyklą?
Futbolininkai broliai Deividas ir Edgaras Česnauskiai, Kipras Kožukolovas, kuris dabar žaidžia Vilniaus ,,Žalgirio“ futbolo komandoje ir atstovauja Lietuvos rinktinei.
Mokyklą garsino Krepšininkas Audrius Danusevičius, Dovydas Redikas, Egidijus Mockevičius, lengvaatlečiai Inga Juodeškienė, Aleksas Abromavičius, Robertas Vališauskas, Tolvydas Skalikas.
Malonu paminėti, kad buvę mokyklos auklėtiniai sugrįžta į mokyklą kaip jaunieji specialistai.
Šiuo metu mokykloje dirba Juventa Katkutė, Arnas Liulys (krepšinio neformaliojo švietimo mokytojai), Povilas Mickevičius ir Artūras Ankudinovas (futbolo neformaliojo švietimo mokytojai) ir Robertas Vaišauskas (lengvosios atletikos neformaliojo švietimo mokytojas).
Kuršėnai – nedidelis miestelis, sakykite, ar lengva išlaikyti jaunuosius sportininkus, kai šalia – Šiauliai, turintys žymiai geresnes sąlygas jaunimui tobulėti?
Tai visų, net ir bendrojo ugdymo mokyklų, problema. Balandžio mėnesį Šiaulių rajono Švietimo pagalbos tarnybos organizuotose metodinėse dienose ,,Keičiuosi ir keičiu“ pilietiškumo tema pranešimą skaitė ir mūsų mokyklos pavaduotojai Arnas Lukošaitis ir Valdemaras Mitkus, kurie taip pat nagrinėjo mokinių išvykimą ar išviliojimą į kitas mokyklas.
Sporto mokyklos mokinius daugiausia vilioja Šiaulių sporto gimnazija ir Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazija, kur sudaromos geresnės sąlygos sportuoti.
Pasitaiko, kad ir šiauliečiai, telšiškiai, akmeniškiai atvažiuoja pas mus sportuoti, nes turime gerus mokytojus.
Kiekviena sporto mokykla puoselėja savo tradicijas. Kokias jų yra sukūrusi jūsų vadovaujama mokykla?
Šiemet organizuotos tradicinės įvairių sporto šakų mokinių ir suaugusiųjų rajono ir draugiškos varžybos, mokyklų žaidynės, turnyrai.
Įvairių varžybų vyko 54, du sportas visiems renginiai, buvo surengta 13 stovyklų.
Kasmet gauname finansavimą Šiaulių rajono savivaldybės remiamam Švietimo ir sporto veiklos programos vaikų vasaros poilsio organizavimo projektui „Palydėkime vasarą kartu“.
Projektas kasmet įgyvendinama rugpjūčio pabaigoje. Jau antrus metus gautas finansavimas Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos remiamam sveikatinimo projektui „Sveikatinimo emocijos“.
Projektas įgyvendinamas kiekvienų metų birželio – gruodžio mėnesiais. Dalyvauja apie 100 Bubių, Aukštelkės ir Kurtuvėnų bendruomenių narių.
Pagrindinis projekto tikslas – padidinti bendruomenės narių pozityvų požiūrį į sveiką gyvensenos ugdymą, sukuriant sveikatai palankią fizinę ir psichosocialinę aplinką.
Bendradarbiaujame su kitomis švietimo įstaigomis. Trys mūsų mokytojai dalyvavo Šiaulių rajono švietimo pagalbos tarnybos projekte „Gali sportuoti? Įrodyk II“. Jie vedė po tris užsiėmimus Gruzdžių gimnazijos Šakynos skyriuje ir Raudėnų daugiafunkcio centro mokiniams.
Penki mokytojai vedė šešis užsiėmimus bendrojo ugdymo mokyklų mokiniams dienos stovyklų metu.
Organizavome tris bendrus renginius su Kuršėnų meno mokykla, du – su Kuršėnų kūrybos namais.
Nuo 2022 metų balandžio 5 dienos Šiaulių rajono savivaldybė skyrė suaugusiųjų ir jaunimo metodininko etatą keturioms rajono kaimo bendruomenėms.
Metodininkai veiklas organizuoja Kairių, Bubių, Gruzdžių ir Kužių seniūnijose.
Padaugėjo dalyvaujančių seniūnijų žaidynėse, atsirado daugiau sporto renginių seniūnijose.
Populiarinant sportą Kuršėnų Stasio Anglickio progimnazijoje priešmokyklinio ugdymo grupėms surengta „Kalėdinė futboliuko fiesta“, kurioje dalyvavo ugdytiniai iš penkių Šiaulių rajono savivaldybės švietimo įstaigų.
Mūsų sporto bazėje surengtas Lietuvos futbolo federacijos įgyvendinamas projektas „Futboliukas“, jame dalyvavo septynios Kuršėnų miesto priešmokyklinio ugdymo grupės.
Organizuotos dieninės futbolo ir krepšinio stovyklos stadiono administraciniame pastate, naktinės fiestos sporto salėje bei Užgavėnės, priimant lopšelių-darželių vaikus sporto mokyklos fojė.
Užtikriname kokybišką paslaugų teikimą rajono bendruomenei. Tai – tinklinio užsiėmimai Kairiuose, metodininkų vadovaujami užsiėmimai jaunimui ir suaugusiems.
Pradėjus dirbti jaunimo ir suaugusiųjų sporto metodininkams, išsiplėtė sporto šakų tinklas: krepšinis, futbolas, tinklinis funkcinės treniruotės, sportiniai žaidimai.
Organizuojame tėvų ir vaikų šventes, varžybas, renginius. Surengtame žygyje, kuris buvo skirtas Lietuvos nepriklausomybės dienai paminėti, dalyvavo 29 mokyklos mokinių šeimos.
Kalėdinėje šeimų šventėje dalyvavo 19 mokyklos mokinių šeimų. Kiekvienos sporto šakos neformaliojo švietimo mokytojai bendrauja su mokinių tėvais, organizuoja bendrus renginius, šventes.
Visų sporto šakų mokiniams rengiamos ekskursijos, susitikimai į didžiuosiu šalies miestus.
Vyko susitikimai su policijos atstovais, bendri renginiai su neįgaliaisiais, boulingo varžybos, išvykos į baseiną, koncertus ir kitus renginius.
Tęsiame bendradarbiavimą su bendrojo ugdymo mokyklomis, lopšeliais-darželiais, seniūnijomis, visuomeninėmis organizacijomis ir klubais.
Prisidėjome prie Pavenčių poilsio zonos atidarymo renginio. Kasmet su partneriais organizuojame sporto apdovanojimų šventę.
Padedame metodininkams seniūnijų sporto švenčių metu, dalyvaujame Kuršėnų miesto šventėse, kiekvienais metais organizuojame bėgimą ir dviračių žygį Kuršėnų miesto gatvėmis.
Vyksta tradicinės imtynių varžybos Valdui Jasočiui atminti, kiokušin karatė, Šiaulių rajono lengvosios atletikos taurės, futbolininkų Česnauskių, dziudo Kalėdiniai turnyrai ir kiti.
Kurios sporto šakos atstovai mokyklai iškovoja daugiausiai pergalių, kas juos treniruoja ir kas nulemia tuos laimėjimus?
Daugiausia pergalių iškovoja individualių sporto šakų atstovai: dziudo (mokytojas Vidmantas Budraitis), graikų-romėnų imtynių (mokytojai Alvydas Tilenis, Gediminas Jonuškis) ir kiokušin karatė (mokytojas Valdemaras Mitkus), lengvaatlečiai (mokytojai Arnas Lukošaitis, Petras Vaitkus, Valerijus Ponomariovas).
Laimėjimus lemia mokinių užsispyrimas ir sunkus darbas bei mokytojų charizma.
Ar Šiaulių rajono savivaldybė skiria pakankamai lėšų atnaujinti turimą mokyklos sporto bazę, įsigyti naujo sportinio inventoriaus ir įrangos, rengti sporto šventes, vasaros stovyklas, dalyvauti varžybose?
2011 metais sporto mokyklai buvo perduotas senas pastatas Kuršėnuose Daugėlių mikrorajone.
Per pastaruosius metus sporto mokyklos įvaizdis pasikeitė neatpažįstamai.
Atlikta pagrindinio pastato išorės ir vidaus renovacija, administracinio pastato prie stadiono renovacija, atnaujintas stadionas.
Kiekvienais metais įsigyjame ir atnaujiname sporto inventorių bei įrangą.
Įsigijome futbolo, lengvosios atletikos, krepšinio ir kitų sporto šakų aprangos, futbolo, tinklinio ir krepšinio kamuolių, krepšinio stovą, lengvaatlečiams skirtus diską, rutulį, barjerus ir startukus, taip pat bokso maišą, jogos kilimėlius, šuolių platformą, imtynių manekeną, futbolo vartų tinklus, juostas mankštai, vikrumo kopėtėles, karatė šalmą, magnetinę lentą, žymeklius ir kt.
Stadionas aprūpinamas visa reikalinga įranga. Pernai birželio mėnesį už Šiaulių rajono savivaldybės skirtas lėšas įsigijome 9 vietų mikroautobusą.
Ar palaikote ryšius su aplinkinėmis sporto mokyklomis ir centrais, keičiatės gerąja patirtimi, bandote jėgas draugiškose varžybose?
Mokykla jau keletą pavasarių vyksta į kitas sporto mokyklas, centrus, kuriose vykdomos edukacinės programos, keičiamės gerąja patirtimi.
Plėtojant ryšius su kitomis Lietuvos sporto mokyklomis, centrais, organizuota edukacinė išvyka-seminaras ,,Gerosios patirties sklaida, modernių ugdymo metodų taikymas treniruotėje“, stebėtas graikų-romėnų atviras užsiėmimas Tauragės sporto centre.
Aplankėme sporto bazes, „Taurų“ parką, Biržus, Kelmę, Šiaulius (futbolas, lengvoji atletika, krepšinis, imtynės).
Įgyvendinant vasaros stovyklą „Palydėkime vasarą kartu“ plėtojome ryšius su Jonavos kūno kultūros ir sporto centru, Akmenės sporto centru ir Šiaulių krepšinio akademija ,,Saulė“, organizuojame bendras penkias veiklas ir tris renginius.
Sporto mokyklai vadovaujate septintus metus, moteriai tikriausiai nėra lengva rankose laikyti vadeles?
Manau, moteriai yra lengviau vadovauti vyriškam kolektyvui. Antra – mokyklai vadovauti reikalingi vadybiniai sugebėjimai, kuriais aš disponuoju, turiu Švietimo kokybės vadybos magistro laipsnį.
Sporto vadyba iš esmės nesiskiria nuo meno mokyklos ar pagrindinio ugdymo mokyklos vadybos, kuria aš iki tol užsiėmiau. Mūsų mokykla priklauso švietimo sistemai.
Kurios pagrindinės problemos neleidžia įgyvendinti užsibrėžtus tikslus?
Visada sakiau ir dabar laikausi savo nuomonės, kad kiekvienas sporto mokyklos mokytojas yra savo srities profesionalas, bet šiais medijų laikais vien to nepakanka.
Kiekvienas mokytojas privalo girtis, reklamuotis savo pasiekimais. To mokykloje dar trūksta.
Būtumėte laiminga, jeigu …
… jeigu visame pasaulyje būtų taika!








































































VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.