Pirmą kartą olimpinėse žaidynėse dalyvavusi Lietuvos trijulių (3×3) krepšinio rinktinė iškart sublizgėjo istoriniu pasiekimu. Dainiaus Novicko treniruojama kariauna – Aurelijus Pukelis, Evaldas Džiaugys, Šarūnas Vingelis ir Gintautas Matulis Lietuvai padovanojo bronzos medalius.
Nors visas kelias link olimpinių medalių buvo gana sudėtingas, tenka konstatuoti – begalinis noras ir niekada neprarastas tikėjimas atvedė Lietuvos trijulių rinktinę į istorines aukštumas.
Prieš olimpines žaidynes netrūko diskusijų dėl komandos sudėties. D. Novickas olimpinėms žaidynėms pasirinko Aurelijų Pukelį, Evaldą Džiaugį, Šarūną Vingelį ir Gintautą Matulį. Jeigu dėl pirmųjų dviejų viskas gana aišku – jie ir pagal reitingą yra tarp geriausių pasaulyje, tuo tarpu dėl likusių dviejų buvo nemažai klaustukų ir nemažai žmonių atsargiai žvelgė į galutinę sudėti.
Visgi G. Matulis savo užsivedimu ir emocijomis buvo itin reikalingas komandos variklis, o Š. Vingelis, nors ir neišvengė klampaus starto, labiausiai sužibėjo tada, kada labiausiai reikėjo – mače dėl bronzos.
Paryžiaus olimpinės žaidynės Lietuvos komandinių sporto šakų atstovams buvo kova ne tik su varžovais, bet ir su savimi. Štai ir paplūdimio tinklininkės Monika Paulikienė bei Ainė Raupelytė pralaimėjo pajėgioms komandoms, bet vėliau turėjo vilčių pratęsti kovas. Tereikėjo nugalėti Japonijos komandą, kuri prieš tai buvo įveikta penkis sykius iš eilės. Deja, bet su galvomis nesusitvarkiusios lietuvės nepasipriešino varžovėms ir baigė pasirodymą turnyre.
„Prieš kiekvienas rungtynes turėjome problemų su psichologiniais dalykais. Gėda dėl mūsų komandos. Taip žaisti olimpinėse žaidynėse… Nenorėti, neatsiduoti, kažko bijoti. Baimė gali būti, bet iki tokio lygio, kad su japonėmis per setą surinktume tik penkis taškus, nežinau, kas turi būti galvose. Gėda dėl visos komandos, gėda, kad buvome šiandien aikštelėje. Geriau būtume nėjusios žaisti. Atsiprašau visų”, – prisipažino M. Paulikienė.
Beje, tiesiog nuostabią įžvalgą tuomet pateikė žinomas Lietuvos sporto mokslininkas Albertas Skurvydas, pabrėžęs, kad olimpinėse žaidynėse sportininkai neprivalo nieko atsiprašyti.
„Mieli olimpiečiai, jūs neturite atsiprašyti Lietuvos žmonių už tai, kad Jums nepasisekė užkopti į olimpo aukštumas olimpiadoje. Jūs labai dideli šaunuoliai, kad jūs gebėjot įvykdyti aukščiausius standartus, leidžiančius kovoti olimpo arenose. Sportas – tai ne visas gyvenimas, o tik gyvenimo viena iš pamokų. Jei nepasisekė, jei suklydome, paslydome – tai taip pat labai gera pamoka. Juk mes visi klystame ir klystame ir klysime – tai mūsų pamokos, pačios geriausios“, – rašė A. Skurvydas.
Būtent stresas, drebančios rankos debiutuojant olimpinėse žaidynėse, bei pajutus visą, dar neįprastą, atmosferą, lėmė du pirmuosius Lietuvos krepšininkų pralaimėjimus – latviams bei prancūzams.
„„Nesu matęs taip žaidžiančių vyrų. Viską, ką kalbėjome prieš rungtynes, atvirkščiai padarėme. Manau, tai tikrai jaudulys, nes nebuvo šaltų smegenų. Triskart laisvi neįmetėme tolimų metimų. Jei atvirai, galvojau, kad taip ir bus pirmose rungtynėse“, – po pirmųjų rungtynių kalbėjo treneris D. Novickas.
Visgi tuomet Paryžiaus Santarvės aikštėje Lietuvos krepšininkai nenuleido galvų, o toliau tikėjo tuo, ką daro.
Atsigavę po startinio jaudulio lietuviai ėmė skinti vieną pergalę po kitos, o paskutinė pergalės grupės etape prieš galingą Serbijos rinktinę padarė jau net ir didžiausius skeptikus privertė patikėti, kad medaliai – jau čia pat.
Tiesa, pusfinalyje visgi lietuvius sustabdė su neįtikėtinu užsivedimu visą turnyrą žaidę ir savo talentą išnaudoję olandai. Tie patys, kurie vėliau dramatiškai nugalėjo aistringai savo sirgalių palaikomus prancūzus ir tapo olimpiniais čempionais. Olandai tiesiog priminė, kad mūsų krepšininkai nėra kažkuo išskirtiniai savo talentu ar fizinėmis savybės ir jeigu kažkiek sušlubuoja nusiteikimas, stresas ar galbūt net per didelis noras, tai tampame pažeidžiami.
„Nemoku paaiškinti, kas čia buvo. Kamuolys krinta iš rankų, nepataikome, surinkome 12 pražangų. Olandai žaidė tragiškai, nepataikė baudų, nepataikė iš po krepšio. Bet mes visiškai nežaidėme. Reikia sėsti ir kalbėtis. Negi rėksi ar girsi. Reikia žiūrėti, kas yra blogai. Tikriausiai vyrai perdegė“, – svarstė D. Novickas.
Mažasis finalas su Latvija buvo išties įdomus – latviai pusfinalyje neatsilaikė prieš ant sparnų namuose žaidusius prancūzus ir prieš mūsiškius stojo į kovą jau žinodami, kad nepakartos istorinio triumfo Tokijuje. Kitaip tariant, abi komandos žaidė su šiokiu tokiu nusivylimo kartėliu ir būtent psichologijos aspektas turėjo labai svarbų vaidmenį rungtynėse dėl bronzos. Šį psichologinį karą laimėjo lietuviai, kuriuos į priekį, kaip minėjome, vedė Š. Vingelis, sužaidęs geriausią turnyro mačą.
„Dabar labai sunku, nes labai daug emocijų – nuo liūdesio iki euforijos. Visas kelias praeitas. Išsipildė iškart net dvi svajonės: viena – patekti į olimpines žaidynes, kita – laimėti olimpinį medalį. Tai dabar gal jau reikia galvoti apie 2028 metų Los Andželo sidabrą. Reikia kilti“, – šie Dainiaus Novicko žodžiai pasako viską.
Lietuvos 3×3 krepšinis pakilo ten, kur ir turi būti, o šis laimėjimas neabejotinai įkvėps ir būsimą kartą.
Na o netrukus tiek psichologinės, tiek fizinės tvirtybės reikės didžiausioms Lietuvos viltims. Rugpjūčio 7 dieną dėl aukščiausių vietų kovos disko metikai Mykolas Alekna ir Andrius Gudžius. Na, o rugpjūčio 9 dieną olimpinėse žaidynėse startuos ir dar viena Lietuvos viltis – breiko šokėja Dominika Banevič-Bgirl Nicka.
Vienas iš jos partnerių – „Samsung”, jau beveik 30 metų esantis olimpinių bei paralimpinių žaidynių rėmėjas.
Olimpinėse žaidynėse galima išvysti daug naujausių technologijų, o „Samsung“ stendai nuolat traukė žmonių žvilgsnius. D. Banevič yra naujo „Samsung“ olimpinio šūkio #OpenAlwaysWins ambasadorė. Pasaulio breiko čempionė šias pareigas turi kartu su tokiomis įžymybėmis kaip futbolininkas Son Heung-minas, banglentininkė Johanne Defay ar riedlentininkė Sky Brown.
Šiais metais „Samsung“, specialiai olimpinių žaidynių proga išleido atlenkiamą „Galaxy Flip6 Olympic Edition” telefoną, kuris yra skirtas ir įteiktas net 17 tūkst. olimpiečių. Ir išties, šis modelis pritaikytas olimpiečiams savo savybėmis, funkcijomis bei, žinoma, dizainu.
Sportas24.lt