
Žinomo Lietuvos jaunųjų krepšininkų ugdytojo, Alytaus sporto ir rekreacijos centro trenerio Sigito Krukio dešimtmečiai auklėtiniai namie žaidė pirmąsias oficialias draugiškas rungtynes savo bendraamžius iš Druskininkų sporto centro ir juos nugalėjo 61:43.
„Prireikė poros metų kruopštaus darbo treniruotėse, kol pajutau, kad mano jaunieji auklėtiniai jau gali rungtyniauti. Vaikus ypač motyvuoja varžybos ir pergalės. Jie tų varžybų seniai laukia, bet gerai nepasiruošus, nėra prasmės jų organizuoti. Kai vaikai suprato, kas yra krepšinis ir kaip jis žaidžiamas, pabandėme varžytis. Komandą sudarė 12-a dešimties metų alytiškių, o iš viso pratybas lanko 15 jų bendraamžių.
Jie treniruojasi nuo pirmosios klasės, tačiau vieneri metai dėl pandemijos buvo išbraukti, nes buvo dirbama nuotoliniu būdu. Tai sutrukdė mums varžybas organizuoti praėjusiais metais. Tokio amžiaus vaikams būtų gerai šaltuoju periodu nuo spalio iki balandžio bent kartą per mėnesį sužaisti rungtynes: vienas namie, o kitas išvykoje“, – mintimis dalijasi S. Krukis.
KAIP IR VYRAI. Dešimtmečiai rungtynes žaidė toje pačioje aikštėje keturis kėlinius po 10 minučių, mėtė į tuos pačius krepšius, kaip ir vyrai, tik vaikų kamuolys yra mažesnis.
Vaikams buvo truputį pakeistos varžybų taisykles. Pirmą kėlinį, pirmąsias 10 minučių rungtyniavo 5 arba 6 žaidėjai, antrą kėlinį – jie jau negalėjo žaisti ir buvo išleisti kiti 5 ar 6 sportininkai.
Trečią ir ketvirtą kėlinius aikštelėje žaidė krepšininkai trenerio nuožiūra.
SUNKU PRIKALBINTI. Nemažai garsių krepšininkų išugdęs Alytaus jaunųjų krepšininkų strategas S. Krukis nusiskundė, kad kuo toliau, tuo sunkiau berniukus prikalbinti žaisti krepšinį.
Ankstesniais laikais jam netgi tekdavo daryti atranką, ką priimti į grupę, o dabar to daryti jau nereikia.
„Tenka dirbti su tais, kurie ateina, nes vaikų mažėja, prastėja jų sportinės galimybės. Atsiranda naujų sporto šakų, buriasi įvairūs krepšinio būreliai, sveikatingumo akademijos, ir dalis vaikų išsibarsto. Akademijose treneriai vaikus pradeda ugdyti netgi nuo penkerių metų. Tai toks ten ir krepšinis.
Vaikas, sulaukęs 14-os, krepšiniu jau yra sotus. Manau, kad gal netgi nuo pirmosios klasės vaikus per anksti mokyti žaisti.
Tegul vaikas iš pradžių palanko plaukimo baseiną, sutvirtėja fiziškai. Krepšinio pagrindus jau būtų galima perteikti antrų-trečių klasių mokiniams. Jeigu rastume talentingą vaiką, tikrai su juo spėtume visur. Tačiau dabar vaikai forsuojami, norima ankstyvo rezultato. Tai blogai“, – įsitikinęs S. Krukis.
TIKĖJOSI GERESNIO REZULTATO. Įžymusis treneris dabartinės grupės vaikus susirado pagal skelbimus ir pats vaikščiojo po mokyklas, susitiko su fizinio ugdymo mokytojais, kai kurių mokyklų vadovais.
„Norėjosi geresnio rezultato, tikėjausi, kad susidomėjimas krepšiniu bus didesnis”, – nusiminė treneris.
Jis pateikia pavyzdį, kai prieš kažkiek metų rinko žaidėjus, gimusius 1987 metais ir lankančius trečią klasę.
Per pirmą treniruotę aikštėje išsirikiavo 40 krepšininkų. Tačiau dvyliktoje klasėje iš tų 40 žaidėjų krepšinyje teliko … vienas Modestas Šilalė.
Jis dideliu krepšininku netapo, tačiau Alytui atstovavo LKL, o dabar krepšinį žaidžia mėgėjiškai savo malonumui.
DARBO YPATUMAI. S. Krukis atskleidžia savo darbo ypatumus, pradėjus dirbti su vaikais, kai jie susirenka į pirmąją treniruotę:
„Kainuoja labai daug nervų, tačiau prireikia kelių mėnesių ar netgi gero pusmečio, kol „savo kieme“ pasidarau tvarką. Vaikai turi mokytis klausyti, nes per pirmąsias treniruotes jie būna išsiblaškę, nemoka sutelkti dėmesio į pagrindinius dalykus. Kai jie pradeda suprasti, ko iš jų nori treneris, tada pradedame mokytis krepšinio abėcėlės.
Liaudiškų šokių su jais nešoku, su mokiniais esu nusiteikęs rimtam darbui, man įdomu, kai laimime varžybas.
Vieni vaikai į grupę ateina gerai fiziškai pasiruošę, kiti – prasčiau, treti – rankose nėra laikę krepšinio kamuolio. Dabar daugumos vaikų pirštai yra labiau įpratę spaudyti kompiuterio klaviatūrą, o nečiupinėti sportinį inventorių. Gerai žinau, kad vaikams daug fizinio krūvio nereikia duoti, nes jiems pradės skaudėti raumenis, ir kitą dieną salėje jų gali nepamatyti, eis kur lengviau“.
TARIASI SU TRENERIAIS. S. Krukiui labai svarbu tinkamai pasirinkti varžovus, todėl nemažai tariasi su jų treneriais, aptaria pagrindinius akcentus.
Jeigu už varžovus būni daug stipresnis, juos gali smarkiai sutriuškinti – tada pralaimėjusiems dings bet koks nors toliau lankyti krepšinį.
Pasak S. Krukio, per rungtynes, įgijus pranašumą, labai svarbu leisti pažaisti ir silpnesniems sportininkams.
„Prisimenu, mano buvusiems auklėtiniams, kuriems dabar 21 metai, pirmajame Lietuvos moksleivių čempionate teko žaisti su Arvydo Sabonio krepšinio mokyklos pirmąja ir antrąja komandomis. Antrajai jų komandai pralaimėjo 80 taškų skirtumu, o pirmajai – 100. Bet treniravomės toliau, nepalūžome.
Kai tie vaikinai tapo 17-mečiais, per Lietuvos jaunių čempionatą finale jie nugalėjo A. Sabonio I komandą ir tapo čempionais. Ankstyvo rengimo pergalėmis per daug nereikėtų džiaugtis, reikia žiūrėti galutinio rezultato. Jeigu trečios klasės mokiniams pavyksta varžovus nugalėti 100 taškų skirtumu, tai dar nereiškia, kad tokiu skirtumu jie nugalėsi ir po penkerių metų“, – sako S. Krukis.
REIKLUS IR PRICIPINGAS. Pastaraisiais metais Alytaus SRC treneris kasmet ugdo po dvi panašaus amžiaus komandas.
Dabar jis treniruoja ketvirtosios kartos jaunuosius žaidėjus. Reiklus ir principingas S. Krukis niekada neskuba teigti, ar gabūs vaikai jo grupėje auga, ar negabūs.
„Kartais į pratybas ateina tėvai ir manęs kalusia, ar kas nors išeis iš jų vaikų. Nė vienam nesu pasakęs, kad išeis. Grupėse tikrai pasitaiko talentingų vaikų. Tačiau reikia daug treniruotis, dirbti ir tik vėliau paaiškėja, ko jie yra verti“, – įsitikinęs alytiškių treneris.
S. Krukiui per savo karjerą pavyko išugdyti daug gerų krepšininkų. Tai – Žygimantas Janavičius (jis šį sezoną į LKL istoriją pateko kaip daugiausiai atlikęs rezultatyvių perdavimų) ir Grantas Vasiliauskas, kurie per Europos ir pasaulio jaunučių, jaunių, jaunimo čempionatus pelnė gerą saują medalių, Vaidas Čepukaitis, Saulius Kazevičius, Martynas Pocevičius, kiti.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.









