
Lietuvos žmonių su negalia tinklinio ir badmintono asociacija (toliau LŽNTBA) 2020 – 2022 metais vykdė projektą „Neįgaliųjų para-badmintono čempionato ir integracinių salės ir paplūdimio tinklinio sėdint turnyrų organizavimas”.
Projekto tikslas – sudaryti sąlygas didinti neįgaliųjų integracijai į visuomenę, gerinti neįgaliųjų fizinį savarankiškumą, plėtoti kūno kultūrą ir sportą tarp neįgaliųjų, vykdant neįgaliesiems pritaikytas nacionalinio ir tarptautinio lygio tinklinio sėdint ir para-badmintono varžybas.
Trejus metus trukusiame projekte dalyvavo net 839 dalyviai (iš jų 590 neįgalieji dalyviai), iš kurių 272 – unikalūs asmenys (iš jų 108 –unikalūs asmenys su negalia). Projekto veiklose dalyvavo asmenys iš skirtingų Lietuvos miestų ir miestelių. Projekto dėka kiekvienais metais buvo vykdoma po 7 sporto renginius (4 badmintono ir 3 tinklinio sėdint).
Renginiai buvo dviejų krypčių: orientuoti tik į neįgaliesiems skirtas sportines veiklas ir integracinius sporto renginius, kuriuose neįgalieji ir sveikieji sudarydavo bendras komandas ir varžydavosi vienoje aikštelėje. Integracinių para-badmintono ir tinklinio sėdint veiklų metu bendras komandas sudarę neįgalieji ir sveikieji kartu varžydavosi tiek neįgaliesiems pritaikytose rungtyse, tiek sveikųjų rungtyse ir taip geriau vieni kitus pažindavo, suprasdavo ir sužinodavo apie sporto šakų subtilybes. Vienos tokių varžybų buvo kasmetinis integracinis badmintono turnyras „Badmintono jėga”, kuris vykdavo Kazlų Rūdoje, o šio turnyro metu varžydavosi 12 komandų po du žaidėjus, kurių vienas būdavo asmuo su fizine negalia. Šis asmuo burtų keliu išsitraukdavo savo sveikąjį porininką ir taip sudarydavo dvejetą, kuris toliau varžydavosi turnyre.
Kalėdų laikotarpių būdavo organizuojamas naktinis tinklinio turnyras uždarose paplūdimio tinklinio aikštelėse ar mokykloje. Kiekvienais metais šio turnyro metu komandas sudarydavo trys žaidėjai, tačiau tos pačios komandos varžydavosi dvejuose turnyruose: paplūdimio tinklinio sėdint ir įprasto paplūdimio tinklinio. Turnyrai vyko Vilniuje ir Marijampolėje. Į šiuos turnyrus kartu su neįgaliaisiais būdavo kviečiami tinklinio mėgėjai ar moksleiviai, kurie treniruojasi žaisti tinklinį. Šių turnyrų metu tikrai netrukdavo gerų emocijų, o atvykę dalyviai geriau pažindavo tinklinio sėdint sporto šaką.
Vasaros pabaigoje būdavo vykdomas tik paplūdimio tinklinio sėdint turnyras, kuriame varžydavosi taip pat mišrios sveikųjų ir neįgaliųjų komandos. Varžybos, esant tinkamoms oro sąlygoms, vykdavo lauke. Šie turnyrai vyko Palangoje ir Druskininkų rajone.
Projekto laikotarpiu kiekvienais metais taip pat buvo organizuojami du para-badmintono varžybų etapai, kurių metu varžydavosi tik asmenys turintys fizinę negalią. Jie varžydavosi vienetų ir dvejetų grupėse, tačiau taip pat ir skirtingose klasėse pagal negalios pobūdį, pvz.: asmenys su pažeistomis kojomis varžydavosi vienoje klasėje, o asmenys turintys pažeidimą rankose, kitoje klasėje, asmenys sėdintys vežimėlyje dar kitoje klasėje. Priklausomai nuo klasės, kurioje dalyvaudavo sportininkai, pagal tarptautines para-badmintono taisykles, yra ir paskirstomos žaidžiamosios aikštelės ribos. Į šias varžybas visuomet susirinkdavo neįgalieji para-badmintono entuziastai, kurių dalis treniruodavosi ir ruošdavosi šioms varžyboms visus metus.
LŽTNBA organizavo ir badmintono varžybas, asmenims su intelekto sutrikimu ar psichosocialine negalia. Labai džiaugiamės, kad kiekvienais metais į šias varžybas įsitraukdavo vis nauji dalyviai iš vis naujų miestų, o gera atmosfera ir sportinis azartas visus skatino siekti kuo geresnių rezultatų. Labai smagu, kad šių varžybų metu buvo ir aktyviai bei sportiškai varžomasi, bet visi susirado ir naujų draugų bei sporto kolegų.
Dvi Lietuvos salės tinklinio sėdint komandos projekto laikotarpiu taip pat varžėsi Baltijos tinklinio sėdint lygoje, kurios dalis etapų vykdavo Latvijoje, Estijoje ir Lietuvoje. Šios lygos metu jau buvo varžomasi sporto salėje esančiose aikštelėse, o komandas sudarydavo 6 žaidėjai. Projektas suteikė galimybę kiekvienais metais organizuoti šios lygos etapą mūsų šalyje, o vienintelė Lietuva šioje lygoje turėjo ją atstovaujančias dvi tinklinio sėdint komandas.
Neįgaliųjų sportas skatina ir įtraukia daugelį asmenų, o integraciniai renginiai padeda ne tik skatinti fizinį aktyvumą, bet ir visuomenės bendrumą, geresnį vieni kitų pažinimą bei sklaidą apie neįgaliųjų sporto šakas. Kviečiame, esant galimybei visuomet susipažinti ir išbandyti šias sporto šakas. Taip pat norime padėkoti visiems savanoriams, kurie padėjo šių renginių metu – ačiū Jums.
Norinčius daugiau sužinoti apie para-badmintoną ar tinklinį sėdint ir vykusias veiklas, kviečiame apsilankyti Lietuvos žmonių su negalia tinklinio ir badmintono asociacijos svetainėje: www.lzntba.lt, kurioje rasite ir vaizdo įrašus iš vykusių veiklų.
Projektas „Neįgaliųjų para-badmintono čempionato ir integracinių salės ir paplūdimio tinklinio sėdint turnyrų organizavimas” (SRF-SRO-2020-1-0193) bendrai finansuojamą Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.












































































































































