
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Palangoje vykusiose Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ žaidynių finalinėse krepšinio, tinklinio ir futbolo varžybose rungtyniavo daugiau kaip 400 sportininkų.
Komandos rungėsi miestų ir rajonų grupėse. Į finalines varžybas miestų grupėje daugiausiai ekipų (7) delegavo vilniečiai. Kaunui atstovavo 5, Alytui ir Marijampolei – po 4 komandas. Tarp rajonų po 3 ekipas turėjo Kauno ir Klaipėdos rajonai.
Kaip teigė „Žalgirio“ prezidentas Algis Bronislavas Vasiliauskas, šios žaidynės – tradicinis tęstinis renginys ir pats svarbiausias draugijos varžybų kalendoriuje.
Organizatoriai žaidynėse dalyvavusioms komandoms apmokėjo kelionę, nakvynę ir maitinimąsi.
Finalinės varžybos pasižymėjo ypač atkakliomis kovomis, netrūko ir staigmenų.
Vis dar diskutuojama, kokį žaidynių formatą pasirinkti: ar jas rengti atskirai miestų ir rajonų grupėse, ar nustatyti absoliučius atskirų sporto šakų laimėtojus.
„Marito“ tęsia pergalių seriją
Vienoms komandoms pavyko apginti praėjusių metų nugalėtojų titulus, o kitos užleido čempionų sostus.
Lietuvos pirmosios lygos čempionate ir Kauno lygoje žaidžiantis Kauno „Marito“ klubas Palangoje pratęsė savo pergales tinklinio aikštelėje.
Ir praėjusiais metais, ir šiemet kauniečiai tapo žaidynių čempionais. Dabar lemiamas rungtynes jie žaidė su Alytaus šešetuku.
„Marito“ komandos vadovas ir treneris Voldemaras Lauraitis, 2005-aisiais įkūręs šį klubą ir iki šių dienų dar aktyviai žaidžiantis tinklinį senjorų grupėje, neabejojo savo auklėtinių sėkme.
Tačiau pergalė nebuvo lengvai pasiekta. Alytiškius pavyko palaužti tik įpusėjus partijoms – 25:17 ir 25:18.
Kauniečių gretose, ypač antrą partiją, pasižymėjo argentinietis Jorge Basvaldo, kurį komandos žaidėjai vadina meilės emigrantu.
Kai kova vyko taškas į tašką, dėl sėkmingo jo žaidimo prie tinklo kauniečiams pavyko atitrūkti nuo varžovų.
Į Lietuvą Jorge atvyko prieš ketverius metus ir su „Marito“ komanda antrą kartą tapo „Žalgirio“ žaidynių čempionu.
Sėkmingai rungtyniavo ir komandos kapitonas Mindaugas Mikalauskas, su tinkliniu draugaujantis jau 10 metų.
„Į kiekvieną turnyrą vykstame nugalėti, į žalgiriadą taip pat. Tikėjome savo jėgomis, nors po vasaros atostogų bendrų treniruočių dar neturėjome.
Tai buvo mūsų pirmasis sustojimas kartu. Aikštelėje stengėmės žaisti komandinį žaidimą, bendromis pastangomis gana sėkmingai gynėmės.
Rungtynės su alytiškiais mums buvo pačios sunkiausios turnyre, tačiau jas sužaidėme geriausiai“, – pasidžiaugė M. Mikalauskas.
Alytaus tinklininkai turnyre buvo antri, o bronzos medalius pelnė Vilniaus „Kuro aparatūra“.
Dramatiškiasios žaidynių rungtynės
Tikra drama aikštelėje vyko per moterų lemiamas rungtynes tarp Klaipėdos „Viesulo“ ir Vilniaus „Laimės“ tinklininkių.
Jas 2:0 (32:30 ir 26:24) laimėjo klaipėdietės ir šeštą kartą iš eilės tapo žaidynių čempionėmis.
„Tai buvo pats atkakliausias susitikimas žaidynėse ir abi komandos labiausiai išsiskyrė savo meistriškumu“, – dramatiškas rungtynes apibūdino tinklinio varžybų vyr. teisėjas šiaulietis Aivaras Strockis.
Klaipėdiečių komandos vadovas ir treneris Gintaras Bunkus teigė, kad per tokias rungtynes galima ir infarktą gauti.
„Tai buvo pati sunkiausia mūsų pergalė žaidynėse ir pats gražiausias finalas. Viskas vyko kaip kaleidoskope: pirmavome, atsilikinėjome, vėl išėjome į priekį, varžovės išlygino, persvėrė, vėl jas vijomės“, – kalbėjo G. Bunkus.
Jo nuomone, lemiamas rungtynes geriausiai sužaidė Raminta Leščinskaitė, savo sportinę karjerą pradėjusi Alytuje ir jau 15 metų gyvenanti uostamiestyje.
„Laimė“ pelnė sidabro medalius, o bronzos – Kauno „Sixta+“.
Marijampolės „Švyturys“ pagaliau čempionas
„Pagaliau tapome ir „Žalgirio“ žaidynių čempionais. Gyvuojame jau 20 metų, kone tiek pat kartų dalyvaujame žalgiriadoje, kokius penkis kartus buvome antri, bet tik šiemet pavyko nugalėti“, – po paskutinių rungtynių su Panevėžio FK „Sportidus“ džiaugėsi Marijampolės „Švyturio“ komandos vadovas Egidijus Kriaučiūnas.
Buvo žaidžiamas futbolas 7×7, du kėliniai po 20 minučių. Miestų grupėje susiklostė tokia situacija, kad, norint užimti pirmą vietą, su Panevėžio ekipa marijampoliečiams pakako sužaisti lygiosiomis.
Tačiau ambicingi marijampoliečiai galvojo tik apie pergalę ir ją pasiekė 1:0.
Įvartį pirmame kėlinyje pelnė rezultatyviausias turnyro žaidėjas Tomas Leimonas (futbolą „Sūduvos“ komandoje žaidžia jo brolis Povilas Leimonas). Pirmą varžybų dieną per dvejas žaistas rungtynes iš 7 ekipos pasiektų įvarčių jis pelnė net keturis.
Per visą turnyrą „Švyturys“ į savo vartus tepraleido vos 1 įvartį – per rungtynes su Vilniaus FK „Aktu“, kurias laimėjo 3:1.
Marijampoliečiai žaidynėse varžovų vartininkus nuginklavo 10 kartų: nugalėjo Alytaus „Rese“ 2:0, Kauno FK „Šilainius“ 4:0, Panevėžio FK „Sportidus“ 1:0 ir FK „Aktas“ 3:1. Tai nemažas ir nugalėtojų komandos vartininko Dovydo Urbos nuopelnas.
Ankstesniais metais jis buvo „Sūduvos“ komandos antrasis vartininkas, sukaupė nemažai patirties.
Savo laiku reprezentacinei „Sūduvai“ atstovavo ir Valdas Kliučnykas, o kiti žaidėjai – jaunimo komandai.
„Per rungtynes su panevėžiečiais žinojome, kad turime didelį šansą į savo apdovanojimų lentyną įsidėti dar vieną trofėjų. Komanda Palangoje laikėsi griežto režimo, nedalyvavo jokiame vakarėlyje, o kaupėsi rungtynėms. Vyrai nusipelnė pagyrimo, jie žaidė be priekaištų. Mūsų klube dabar suburti visi geriausi miesto futbolo mėgėjai. Susiformavo gera, stabili komanda, puikūs žaidėjų tarpusavio santykiai. Komandą paremia automobilių logistikos įmonė „Įpukis“, – pasakoja šios įmonės vadybininkas E. Kriaučiūnas, žinomas Lietuvos futbolo teisėjas, pats futbolą žaidžiantis senjorų grupėje.
Komandos pergale ypač džiaugėsi meksikietis Miguelis Rosramas, antrus metus gyvenantis Lietuvoje ir šiemet pirmą kartą atstovaujantis „Švyturiui“.
Sidabro medalius turnyre pelnė FK „Sportidus“, bronzos – Kauno „Šilainiai“.
Futbolo varžybų vyr. teisėjas vilnietis Arvydas Sedekerskis pačiomis gražiausiomis ir atkakliausiomis rungtynėmis įvardijo Panevėžio ir Vilniaus komandų susitikimą, kurį 3:2 laimėjo panevėžiečiai.
„Ir kova buvo ne tik intriguojanti, bet ir futbolas kokybiškas bei techniškas“, – rungtynes įvertino A. Sedekerskis.
Jaunos komandos didelės ambicijos
Miestų grupėje krepšinį geriausiai žaidė Vilniaus SK „Svajos“ sportininkės. Per lemiamas rungtynes su uteniškėmis Iš pradžių vyko apylygė kova, o paskutiniame kėlinyje išryškėjo vilniečių pranašumas.
Joms pirmaujant 44:34, rankos traumą patyrė viena uteniškių ir, iki rungtynių pabaigos likus kelioms minutėms, abi komandos nutarė toliau nebežaisti. Tokiu rezultatu ir baigėsi susitikimas.
„Svajos“ komandos vadovė ir trenerė Ramunė Gilienė po rungtynių teigė, kad jų jauna komanda žaidynėse dalyvavo be jokio pasirengimo, tai buvo savotiška jų pirmoji treniruotė sporto salėje.
Tačiau jaunųjų vilniečių ambicijos buvo didelės, jos siekė aukso medalių.
„Pirmą dieną po varžybų nuėjome pasivaikščioti prie jūros, merginos atsipalaidavo, fotografavosi, stengėsi negalvoti apie lemiamą dvikovą. Žaidėjos per rungtynes su uteniškėmis ypač stengėsi, gerai gynėsi, sustabdė jų atakas ir tai nulėmė mūsų pergalę“, – įspūdžiais pasidalijo R. Gilienė.
Geriausia komandos žaidėja trenerė pripažino Kamilę Žiedelytę, kuri labai taikliai mėtė tritaškius. Gerai rungtyniavo ir vidurio puolėja Sandra Vaitkutė-Valančienė.
Sidabro medalius pelnė Utenos r. komanda, kuri tapo rajonų grupės nugalėtoja, o bronzos – Vilniaus SK „Kamanė“.
Viltys neišsipildė
Su didelėmis viltimis į Palangą vyko alytiškiai, tačiau jų nepavyko įgyvendinti. Tik tinklinio vyrų komandai pavyko pelnyti sidabro medalius.
Pasak komandos vadovo Kęstučio Dambrausko, didžiausia nesėkmė ištiko krepšininkus: pogrupio varžybose visoms trims komandoms iškovojus po vieną pergalę, taškų santykis alytiškius nustūmė į paskutiniąją trečią vietą.
Jiems beliko kovoti dėl penktos-šeštos vietos, kur alytiškiai nugalėjo Marijampolės komandą 63:38. Tad žaidynėse patyrę vos vieną pralaimėjimą Alytaus krepšininkai buvo penkti.
Kiti nugalėtojai ir prizininkai
Futbolas (rajonų grupė) – 1. Klaipėdos r., 2. Kretinga, 3. Šalčininkų „Visinčia“.
Tinklinis (rajonų grupė). Moterys– 1. Klaipėdos r., 2. Šalčininkai, 3. Kauno r.
Vyrai – 1.Klaipėdos r., 2. Lazdijai, 3. Šalčininkai
Krepšinis. Miestų grupė. Vyrai – 1. Vilniaus SK „Reaktorius“, 2. Kaunas, 3. Šiauliai.
Rajonų grupė – 1. Lazdijai, 2. Utena, 3. Elektrėnai.
Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Švietimo mainų paramos fondas ir Centrinė projektų valdymo agentūra.
