
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Jau tapo tradicija Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ žaidynių stalo teniso, šachmatų ir šaškių varžybas rengti Alytuje. Paprastai šios varžybos vykdavo sausio mėnesį, tačiau pandeminė situacija šalyje neleido jų rengti įprastu metu ir susitikimai buvo nukelti į spalio mėnesį.
Į Alytų susirinko apie 150 žalgiriečių. Per iškilmingą varžybų atidarymą juos pasveikino Alytaus miesto vicemeras Povilas Labukas ir LSD „Žalgiris“ generalinis sekretorius Vytas Nėnius.
„Mums visada malonu atvykti į Alytų. Puiki Sporto ir rekreacijos centro bazė yra pasiruošusi priimti žaidynių dalyvius. Geras sportinis inventorius ir apšvietimas, daug erdvių, kur galima gražiai leisti laiką, vietoje yra kavinė pasistiprinti po kovų – sportininkams tai ypač patogu.
Kai kurie rajonai neatvyko į žaidynes, nes dėl pandemijos jiems savivaldybė nerekomendavo dalyvauti šalies renginiuose.
Todėl visų trijų sporto šakų varžybose sumažėjo komandų, ypač šaškių turnyre. Tačiau gana gausiai susirinko stalo tenisininkų ir šachmatininkų. Matėme daug pažįstamų veidų, nuolatinių žaidynių dalyvių.
Šaškių ir šachmatų varžybose aktyvūs buvo mūsų veteranai, kuriems daugiau nei 60 ar 70 metų, tačiau kai kuriose komandose buvo nemažai ir jaunimo – 18-20 metų žaidėjų.
Buvo gana atkaklios ir įdomios stalo tenisininkų kovos. Mūsų žaidynėse negali dalyvauti aukščiausiose lygose žaidžiantys sportininkai, todėl mėgėjų susitikimai kėlė nemažai intrigos.
Jėgas bandė ir buvę Lietuvos čempionai, kuriems jau per 50 metų, jiems amžius žaidynėse nėra ribojamas“, – pasakojo V. Nėnius.
Draugija be žaidynių organizuoja ir daugiau įvairių renginių regionuose: Vilniuje, Kaune, Trakuose, Kupiškyje.
Įdomus vaikų futbolo turnyras vyko Kupiškyje, kur rungtyniavo vietos bendruomenės.
Kupiškio mokyklų jaunimas žaidė savo gyvenviečių futbolo aikštėse ir LSD „Žalgiris“ jiems įsteigė specialius prizus kaip savo gyvenviečių čempionams.
Stalo tenisas
Miestų grupėje jėgas bandė 5 komandos, o rajonų – septynios. Miestų grupėje sėkmingiausiai žaidė panevėžiečiai, vadovaujami savo lyderio, daugkartinio žalgiriečių žaidynių čempiono Povilo Bagužio.
Jis buvo tikras komandos vedlys, laimėjo visus susitikimus. Prieš varžybas P. Bagužis teigė, kad nugalėti bus labai sunku, nes truputį pasikeitė jų komanda. Tačiau panevėžiečio žodžiai nepasitvirtino. Jie nugalėjo visas komandas.
Prie pergalės nemažai prisidėjo ir bendrovės „Roquette Amilina“ pirkimų vadybininkė Ligita Vėlienė, žaidynėse dalyvavusi 18-ą kartą.
„Moterų grupėje pavyko laimėti visus susitikimus. Kai lydėjo tokia sėkmė, pagavo didelis azartas. Sunkiausiai buvo žaisti finale su vilniečiais. Nors susitikimą laimėjome 3:0, bet reikėjo pakovoti iš visų jėgų“, – mintimis dalijosi L. Vėlienė.
Antrą vietą užėmė vilniečiai, o trečiąją – Kauno I komanda. Varžybų atvažiavęs stebėti Kauno žalgiriečių vadovas Algis Pušinaitis pasigedo trečiosios kauniečių komandos.
„Turėjo dar dalyvauti ir komanda, kurioje susibūrė draugai, laisvalaikiu žaidžiantys stalo tenisą. Tačiau jie kažkodėl neatvažiavo. Reikės aiškintis, kas jiems atsitiko. Būtų buvę idealu, jei būtume turėję tris Kauno komandos“, – kalbėjo A. Pušinaitis.
Nugalėtojų gretose dar žaidė skulptorius Algirdas Varžinskas bei valstybės tarnautojas Kęstutis Uliackas.
Rajonų grupėje pergalingai kovojo Lazdijų sportininkai (Deivdas Ruzgys, Tomas Urbonavičius, Jonas Vigraitis ir Virginija Monkienė).
Antrąją vietą užėmė Rokiškio, o trečiąją – Kauno r. komandos.
Pagal tradiciją buvo išaiškinta ir geriausia žaidynių komanda, kuriai atiteko pagrindinė taurė.
Sėkmė lydėjo Lazdijų sportininkus, kurie lemiamoje kovoje 3:0 palaužė žaidynėse pergalingai žaidusius panevėžiečius.
Šachmatai
Apdovanojimų siekė 13 komandų. Miestų grupėje nugalėtojais tapo vilniečiai (Aleksandras Šalna, Andrius Paulauskas ir Gabrielė Fokaitė). Antri – Alytaus, treti – Druskininkų šachmatininkai.
Individualiai moterų varžybas laimėjo vilnietė G. Fokaitė, o prizininkėmis tapo alytiškė Odeta Petraitienė ir marijampolietė Ingrida Bandzaitytė.
Vyrų turnyre pirmą kartą triumfavo Druskininkų „Belorus“ sanatorijos kompiuterių specialistas 52-ejų Rytis Šalenga.
„Pavyko įgyti gerą sportinę formą, nugalėjau visus varžovus. Sunkiausia partiją žaidžiau su alytiškiu Valdu Kamanduliu. Nelabai sėkmingai sužaidžiau debiutą, bet po to viskas gerai pavyko.
Šachmatais žaidžiu daugiau nei 40 metų. Prie lentos pirmą sykį sėdau būdamas dvylikos, o gal netgi anksčiau, tačiau tai buvo vaikiški pasistumdymai.
Gaila, kad dėl pandemijos labai sumažėjo turnyrų, o ir starto mokesčiai labai išaugo, tai finansiškai kerta per kišenę.
Šachmatais dažniausiai žaidžiu internetu, yra su kuo pažaisti ir tobulėti“, – pasakojo R. Šalenga.
Žaidynių čempiono gyvenime be šachmatų dar egzistuoja grybavimas. Per šiemetinį grybavimo sezoną druskininkietis miške praleido daug laiko ir, sparčiai bevaikščiodamas, numetė 8 kilogramus svorio.
Šaškės
Dėl apdovanojimų rungtyniavo 6 komandos. Varžybų vyr. teisėjas vilnietis Grigorijus Leibovičus teigė, kad turnyre neturėtų būti didesnių staigmenų – meistriškumu išsiskyrė daugkartiniai žaidynių laimėtojai Alytaus ir Elektrėnų šaškininkai.
Jie turi ryškius savo lyderius: alytiškiai – Donatą Baranauską, o elektrėniškiai – Anatolijų Šugajevą.
G. Leibovičius neapsiriko: šios abi komandos tarpusavyje sužaidė lygiosiomis 1:1 ir pergalingai žygiavo į finišą.
Nugalėtojai paaiškėjo, tik sužaidus paskutiniojo penkto turo susitikimus. Aukso medalius iškovojo alytiškiai (D. Baranauskas, Dainius Bukleris ir Marytė Dirsienė).
Antri – Elektrėnų, o treti – Alytaus r. šaškininkai.
Varžybų vyr. teisėją labiausiai nustebino Vilniaus r. šaškininkų dalyvavimas žaidynėse.
Ir nors jie užėmė priešpaskutinę, penktą vietą, tačiau komanda buvo drausminga ir vieninga, varžovams lengvai nepasidavė.
„Gaila, kad žalgiriečių žaidynės sutapo su „Žaibo“ turnyru Kaišiadoryse.
Pandemija kažkiek išderino žaidynių kalendorių. Reikėjo keisti datą, varžybos nusikėlė į rudenį.
Turnyre pasigedau Šiaulių, Kauno, Vilniaus, Marijampolės komandų. Miestų prestižą gynė tik vieninteliai alytiškiai“, – apgailestavo G. Leibovičius.
Futbolas
Žaidynių salės futbolo 5×5 varžybos vyko Vilniaus kolegijos didžiojoje sporto salėje.
Žaidė penkios komandos, apdovanojimus išsidalijo ir keturios veteranų komandos.
Varžybų vyr. teisėjas, Vilniaus dirbančiųjų sporto klubų sąjungos „Žalgiris“ prezidentas Arvydas Sedekerskis po pirmųjų kovų neabejojo, kad nugalėtojus lems Šalčininkų „Visinčios“ ir Kėdainių futbolo klubo „Kėdainiai“ dvikova.
Jis pasidžiaugė sėkmingu žaidynėse debiutavusių Kėdainių salės futbolininkų žaidimu.
Kėdainiečiai turnyre užėmė antrą vietą, lemiamas rungtynes pralaimėję šalčininkiečiams 0:3.
Kėdainiečių komandoje savitu žaidimu pasižymėjo vartininkas Andrius Skorupskas: jis ne tik sėkmingai gynė vartus, bet ir stengėsi kontroliuoti kamuolį aikštėje.
Nugalėtoja tapusi „Visinčia“ laimėjo visus susitikimus: įveikė ir trečiąją žaidynių prizininkę Marijampolės „Šešupę“ 6:5, pernykštį laimėtoją Varėnos „Merkį“ 5:2 ir lygiosiomis 2:2 sužaidė su Trakų VJFK.
Žaidynių čempionų komandoje ypač išsiskyrė judrusis 24 metų Ruslanas Tamilinas, kuris varžovams buvo nesulaikomas ir pelnė daugiausiai įvarčių.
Trakiečių komandai vadovavo Lietuvos salės futbolo rinktinės kapitono Justino Zagursko tėvas Vidmantas Zagurskas, o aikštėje žaidė jo 20-metis sūnus Nedas.
Veteranų varžybas laimėjo Kauno rajono „Stihl“ komanda, antras – futbolo klubas „Šilainiai“, trečias – Varėnos „Merkys“.
Ketvirtą vietą užėmusios Vilniaus DSKS „Žalgiris“ komandos vartus gynė vyriausias turnyro dalyvis, 79-erių Česlovas Pečiulis.
Jis su futbolu, matyt, jau neišsiskirs. Ankstesniais metais Česlovas buvo aikštės žaidėjas, tačiau po tarnybos sovietų kariuomenėje 1962-aisiais gavo traumą ir jo karjera 10 metų nutrūko.
„Teko gydytis. Bet mane išgydė futbolas. Visą laiką treniravausi, nenuleidau rankų. Ir matote, esu sveikas, jau gal 30 metų žaidžiu, stoviu vartuose.
Kiekvienoms rungtynėms stengiuosi atiduoti visas jėgas, nenoriu pavesti komandos, kuri man patiki atsakingą vartininko poziciją“, – kalbėjo Č. Pečiulis.
Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Švietimo mainų paramos fondas ir Centrinė projektų valdymo agentūra
