Marytė Marcinkevičiūtė
Šiemetinėse Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ žaidynėse dalyvavo daugiau kaip 600 sportininkų, o į finalines varžybas Palangoje suvažiavo per 400 žalgiriečių.
Žaidynės vyksta nuo 1990-ųjų. Prieš finalines varžybas draugijos vadovai apsilanko Palangoje ir apžiūri gimnazijų sporto bazes, kur vyks sportininkų kovos, viešbučius, kuriuose gyvens žaidynių dalyviai, maitinimo įstaigas, kur bus maitinami žalgiriečiai. Išsamiai aptariami visi klausimai, kad suvažiavus komandoms neiškiltų jokių problemų.
Praėjusio šeštadienio vakarą Palangos restorane „Floros simfonija“ žaidynių dalyviams, varžybų teisėjams buvo sudaryta galimybė pavalgyti vakarienę ir praleisti vakarą.
Pasak LSD „Žalgiris“ prezidento Bronislavo Vasiliausko, žaidynės buvo brangios ir jos tradiciškai Palangoje vyksta ne tik todėl, kad galima po atkaklių kovų pailsėti prie jūros, bet ir todėl, kad čia vienu metu galima apgyventi didžiulį būrį sportininkų.
„Palangoje į bet kokias duris pasibelsk ir jos bus atidarytos“, – teigia draugijos vadovas.
Žaidynių laimėtojus ir prizininkus draugija apdovanojo taurėmis, diplomais ir dailiais, dailininkų sumaketuotais medaliais, o stipriausių komandų žaidėjai – dar ir žaliais sportiniais marškinėliais.
Su 70 metų jubiliejais buvo pasveikinti draugijai nusipelnę žmonės – kretingiškis Nikolajus Gnedojus ir uteniškis Algirdas Bivainis.
Žaidynėse netrūko dramatiškų kovų, emocijų ir netikėtumų.
Šiemetinės žaidynės, ko gero, buvo pačios atkakliausios draugijos istorijoje.
LSD „Žalgiris“ vadovai prezidentas B. Vasiliauskas ir generalinis sekretorius Vytas Nėnius, stebėję kovas ir apdovanoję geriausias komandas, džiaugėsi, kad šiemetinėse žaidynėse labai išaugo komandų meistriškumas, padidėjo konkurencija.
Iš anksto buvo sunku prognozuoti, kas taps čempionais, o kas atsidurs tarp autsaiderių.
Atvažiavo šešiose ir tapo nugalėtojomis
Atkaklumu pasižymėjo moterų krepšinio turnyras. Jau pirmąsias grupės rungtynes tarp Kauno SKK „Versan-KTU“ ir Klaipėdos rajono komandų varžybų vyr. teisėjas palangiškis Romualdas Mažionis pavadino finalinėmis.
Abi komandos buvo daugmaž vienodo pajėgumo, kova vyko taškas į tašką, tačiau priekyje dažniau buvo praėjusių metų žaidynių laimėtojos kaunietės.
Tikra drama užvirė rungtynių pabaigoje. Dviem taškais (55:53) pirmaujant Klaipėdos rajono penketukui, kaunietės turėjo visas galimybes išlyginti rezultatą, tačiau viena jų žaidėja, baigiantis rungtynėms, neįmetė iš po krepšio.
Laimėjus gruoės varžybas, Klaipėdos rajono žaidėjų laukė finalinė kova su kitoje grupėje pirmą vietą užėmusiomis uteniškėmis, kurios įveikė marijampolietes ir Vilniaus SK „Kamanes“.
„Labai sunku buvo prasibrauti į finalą, nes ypatingai stiprus buvo mūsų pogrupis, abejos rungtynės pareikalavo daug jėgų. Bet mes atvažiavome kovoti, o ne aimanuoti. Nesvarbu su kuo žaidžiame, per kiekvienas rungtynes galvojame apie pergalę“, – prieš lemiamas rungtynes kalbėjo žaidžiančioji klaipėdiečių komandos organizatorė, Klaipėdos „Kardiolitos klinikos“ gydytoja odontologė Ieva Lygutienė.
Finalinė kova tarp Utenos ir Klaipėdos rajono krepšininkų vėlgi buvo labai atkakli.
Pergalę 41:39 išplėšė pernykščių žaidynių ketvirtos vietos laimėtojos uteniškės. Jų įžaidėja, Daugiafunkcio sporto centro metodininkė Irma Maigienė teigė, kad atvažiavo ne pačios geriausios sudėties ir ekipai atstovavo vos šešios žaidėjos.
„Mums paprasčiausiai pasisekė: varžovių komandoje nebuvo dviejų pagrindinių žaidėjų. Jeigu jos būtų atvykusios, kažin ar būtume nugalėjusios.
Klaipėdietės mūsų neįvertino ir už tai buvo skaudžiai nubaustos.
Antrame kėlinyje vienai mūsų žaidėjai Daivai Pabrėžaitei truputį sustreikavo širdutė ir ji sėdo ant atsarginių suolelio bei daugiau į aikštelę neišbėgo.
Trims mūsų žaidėjoms jau daugiau nei 40 metų, o Jurbarko rajono pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojai Lijanai Rupeikienei – jau ir penkiasdešimt. Ji mūsų komandai atstovauja penktus metus. Viso mūsų žaidėjos, kurios yra iš Utenos, Jurbarko, Kupiškio, prisidėjo prie pergalės: vienos – atkovotais kamuoliais po savo ir varžovių krepšiais, kitos – taikliais baudų metimais, trečios – rezultatyviu žaidimu.
Į žaidynes atvykome be savo vaikų ir antrųjų pusių, norėjome atsipalaiduoti ir pailsėti po sunkių darbų“, – pasakoja I. Maigienė.
Trečią vietą užėmė SKK „Versan-KTU“, kovoje dėl bronzos medalių nugalėjusi marijampolietes 61:20.
Alytus vėl turi gerą vyrų tinklinio komandą
Netrūko dramatiškų momentų tinklinio aikštelėje. Vyrų varžybų vyr. teisėjas, 32 metus žaidęs tinklinį, o dabar 16 metų teisėjaujantis varžybose ir įgijęs nacionalinę kategoriją klaipėdietis Gintaras Bunkus nesiryžo teigti, kas nugalės miestų grupėje.
„Alytiškių ir po ilgesnės pertraukos žaidynėse dalyvavusių Vilniaus SK „Kuro aparatūra“ žaidėjų meistriškumas yra vienodas, jų tarpusavio kova turėtų būti labai rimta. Abiejų komandų lygis ūgtelėjo ir, jeigu jos savo gretas pasipildytų vienu, kitu pajėgesniu žaidėju, galėtų rungtyniauti Lietuvos aukščiausioje lygoje“, – neabejoja G. Bunkus.
Nugalėtojų titulus pavyko apginti alytiškiams, kurie 2:0 (25:23 ir 25:14) įveikė savo varžovus.
Žaidynių čempionus su pergale pasveikino kovas stebėjęs Alytaus sporto ir rekreacijos centro direktorius Tomas Stupuris. Antrai kadencijai miesto savivaldybės meru perrinktas Nerijus Cesiulis komandai skyrė transportą atvykti į varžybas.
Iš pagrindų pasikeitusi alytiškių komanda grupės varžybose po sunkios kovos nugalėjo Marijampolės komandą 2:0 (25:21 ir 25:21) ir nesunkai 2:0 druskininkiečius.
Sunkiau kelią į finalą skyrėsi vilniečiai, kurie po dramatiškos kovos 2:0 (25:21 ir 30:28) nugalėjo marijampoliečius ir druskininkiečius 2:0 (25:21 ir 25:23).
Per rungtynes su marijampoliečiais „Kuro aparatūra“ antrą partiją pirmavo 21:14, tačiau vos neišleido iniciatyvos iš savo rankų (30:28).
„Mūsų komanda jauna, jau dar trūksta stabilumo. Turime neblogą jungiantįjį žaidėją iš tinklininkų dinastijos Justą Gabrusėną, kurio mama irgi žaidžia tinklinį ir atstovauja klubui „Laimė“. Komandos kapitono pareigas patikėjome atakų lyderiui Tomui Barsukovui“, – kalbėjo vilniečių komandos vadovas Juozas Girdauskas.
Alytiškių komandos strategas, libero Linas Petronis, dėl traumos negalėjęs žaisti finalinių rungtynių, džiaugėsi, kad jų komanda tik buriasi ir jos pagrindinis tikslas – susigražinti tą šlovę, kurią Alytaus tinklininkai buvo pasiekę dar sovietmečiu.
Atgimstančią vyrų komandą dabar treniruoja du specialistai – alytiškė Sigutė Kažukauskaitė ir Martynas Lynikas, kuris į pratybas važinėja iš Lazdijų ir dar pats žaidžia alytiškių komandoje, yra pagrindinis atakų lyderis.
„Šią komandą subūrėme praėjusiais metais ir rimtai kibome į darbus. Su komandos kapitonu Mantu Dudavičiumi turėjome idėją Alytuje suburti gerą komandą. Apjungėme visus prijaučiančius tinkliniui ir pagal galimybes du-tris kartus per savaitę pradėjome treniruotis.
Komandoje visi mūsų žaidėjai yra lyderiai. Jaunesni žaidėjai Tomas Vasiliauskas ir Nedas Danulevičius yra greitesni ir šoklesni, gerai stato užtvaras ir stipriai tempia komandą į priekį.
Tačiau jiems meistriškumu nenori nusileisti 46-erių Ugnius Dumbliauskas, kuris stengiasi padėti treniruočių draugams ir juos aikštelėje pavargusius pakeičia.
Buvo didžiulis noras laimėti žaidynes ir mums tai pavyko įgyvendinti.
Kitąmet norėtume kilti aukštyn ir žaisti Lietuvos pirmosios lygos čempionate“, – mintimis pasidalijo L. Petronis.
Didžiausia staigmena – Ignalinos tinklininkių pergalė
Dramatiškas buvo moterų tinklinio finalas miestų grupėje tarp Šiaulių „UNIQA ARENA“ ir Klaipėdos „Viesulo“. Retos įtampos dvikovą 2:0 (33:31 ir 25:23) laimėjo šiaulietės.
Jas į pergalę vedė komandos kapitonė, didžiausios sporto ir pramogų arenos Šiaurės Lietuvoje „UNIQA ARENA“, po vienu stogu apjungiančios 10 sporto šakų ir fizinio aktyvumo mėgėjų, įkūrėja bei vadovė Živilė Vidžiūnė.
Tačiau pačią didžiausią staigmeną pateikė pirmą sykį žaidynėse dalyvavusios Ignalinos tinklininkės, laimėjusios rajonų grupės varžybas.
Lemiamoje kovoje jos po įtemptos kovos 2:1 (18:25, 25:18 ir 20:18) nugalėjo Vilniaus rajono sportininkes.
Ignalinietes per lemiamą kovą lydėjo didelė sėkmė. Trečiosios partijos pabaigoje, esant lygiems rezultatams, jos net tris kartus nepadavė kamuolio ir buvo priverstos lyginti rezultatus.
„Esame apstulbintos šia pergale, tokio debiuto tikrai nesitikėjome. .
Mūsų komandos branduolį sudarė Ignalinoje užaugusios kelios žaidėjos, tačiau dabar visos gyvename Vilniuje.
Komandą subūrė Ieva Aškelėnaitė iš Vaišniūnų, joje – įvairių profesijų žaidėjos. Žaidynėse ypač sėkmingai rungtyniavo Ugnė Budėnaitė.
Kai mūsų žaidėjos paeiliui nepadavė trijų padavimų, galvojome viskas – pralaimėsime, nes pačios sau išsikasėme duobę. Tačiau nepalūžome, kovojome toliau.
Tikimės neišsiskirstyti, mūsų komanda egzistuos ir kitais metais, sieksime žaisti dar geriau“, – džiaugsmu tryško jungiančioji žaidėja, „Swedbank“ darbuotoja Eglė Radzevičiūtė.
Moterų varžybų vyr. teisėjas šiaulietis Aivaras Strockis, įvertindamas turnyrą, teigė, kad jį labiausiai nustebino sėkmingas „UNIQA ARENA“ komandos, kurią sudaro šiaulietės, jaunystėje lankiusios sporto mokyklą ir įgijusios gerus žaidimo pagrindus, bei Ignalinos tinklininkių žaidimas.
„Nustebau, iš kur tiek daug žaidėjų atsirado Ignalinoje. Jų komanda aukšta ir gerai sukomplektuota, turi gerą jungiančiąją žaidėją“, – sakė A. Strockis.
Išaugo rajonų komandų meistriškumas
Atkaklios buvo ir futbolininkų 7×7 kovos. Varžybų vyr. teisėjas vilnietis Arvydas Sedekerskis akcentavo, jog išaugo rajonų komandų meistriškumas ir ateityje reikėtų pagalvoti, ar nevertėtų vienoje grupėje dėl nugalėtojų vardų leisti kartu kovoti miestų ir rajonų komandas.
Pergalėmis miestų grupėje džiaugėsi Marijampolės FK „Švyturys“, laimėjęs visus susitikimus ir pasiekęs 11 įvarčių bei į savus praleidęs vos 4, o rajonų grupėje – druskininkiečiai. Jie per visas trejas rungtynes varžovus įveikė po 5:0 ir praleido vos 4 įvarčius.
Kartu vyko ir „Žalgirio taurės“ veteranų turnyras, kur senų varžovų Kauno FK „Šilainių“ ir Alytaus FK „Rese“ rungtynės baigėsi taikiai 3:3.
Kauniečiams nugalėtojų titulą nulėmė geresnis įmuštų ir praleistų įvarčių skirtumas (13:3). Alytiškiai pasiekė 14 įvarčių, o į savus praleido 7.
B. Vasiliauskas: „Žaidynės buvo gražios ir sklandžios“
„Mūsų žaidynių programoje – labiausiai draugijoje pamėgtos sporto šakos: krepšinis, tinklinis, futbolas bei tenisas, kurio varžybos vyks rudenį.
Nežinau, ar Lietuvoje yra kokia nors kita sporto organizacija, kuri po vienu stogu galėtų sutelkti tokį didelį žmonių būrį.
Mūsų žaidynes kai kurie valstybės veikėjai stengėsi sustabdyti, jų nevertino ir nefinansavo.
Tačiau žaidynės nenutrūko, tęsiasi toliau ir šiemet jose dalyvavo daugiau kaip 600 įvairaus amžiaus sportininkų.
Sveikatinantis sportas, kaip ir kultūra, muzika, yra neatimama žmogaus gyvenimo kokybės dalis.
Liūdna, kad kai kuriose savivaldybėse į tai žiūrima pro pirštus kaip į nereikalingą arba nesvarbų reikalą – politikai pinigus dažnai skirsto savo nuožiūra, remdamiesi savo interesais.
Vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms įvairioms sveikatinimo programoms pasaulyje skiriamas didžiulis dėmesys, yra sukurtos milžiniškos tarptautinės organizacijos, kurios apjungia ne tik jaunimą, bet ir vyresnio amžiaus žmones.
Tačiau dabar išvykti į kviečiamus į Europos ir pasaulines kūno kultūros konferencijas, forumus, kongresus jau nėra galimybių, nes tam neskiriama jokio dėmesio ir lėšų, o kelionės yra brangios.
Mes smarkiai pradėjome atsilikti nuo viso kultūringo pasaulio. Centrinės skėtinės sporto organizacijos praktiškai naikinamos. Organizacijos, kurios apjungia daugybę klubų ir tūkstančius sportininkų, organizuoja savus sporto renginius, kaip LSD „Žalgiris“ vasaros ir žiemos žaidynes, kitus renginius, lieka užribyje ir niekas tuo nesidomi.
Susidaro įspūdis, kad kažkam būtų geriau, jei iš viso nebūtų tų skėtinių organizacijų, būtų didžiulė nežinia.
LSD „Žalgiris“ žaidynės rengiamos pagal iš anksto parengtą programą. Šiemet jos vyko sklandžiai, niekas neturėjo pretenzijų atskirų sporto šakų varžybų teisėjams.
Varžybas aptarnavo aukštos kvalifikacijos teisėjai. Apdovanojimo metu žaidėjai jiems dėkojo už puikų ir darnų teisėjavimą.
Tai – geras rodiklis, nes sportininkai teigiamai vertino žaidynes kaip rimtą sporto renginį.
Žaidynių programoje numatytos varžybos buvo pradėtos ir baigėsi nustatytu laiku, nebuvo pavėlavimų ar neatvykimų.
Tik vienintelė Klaipėdos futbolo komanda, nieko nepranešusi varžybų organizatoriams, neatvyko į varžybas.
Draugijos posėdyje siūlysiu kitąmet juos eliminuoti iš visos žaidynių programos, nes kito drausminančio kelio nėra.
Yra norinčių dalyvauti, kartais vienoms komandoms netgi apribojame tas teise, aukštai keliame kartelę, o čia komanda elgiasi lyg gavusi pakvietimą į į kviestinį balių – noriu važiuoju, noriu nevažiuoju.
Komandoms atstovavo įvairių profesijų žmonės: gydytojai, bankininkai, verslininkai, pedagogai, vadybininkai.
Gaila, kad kai kurie valstybės veikėjai tai nelabai vertina, jiems tas neįdomu.
Renginys buvo brangus: maitinimas, apdovanojimai, reikėjo suburti teisėjus, išsinuomoti sporto sales, supirkti sportinį inventorių, jei jo trūko.
Lietuvoje buvo patys brangiausi sporto organizacijų pagaminti medaliai, kokių jau dešimt metų neturi nė viena Lietuvos sporto organizacija.
Toks medalis – gražus žalgiriečių prisiminimas apie jų dalyvavimą draugijos veikloje, jo ne gėda bus parodyti nei po 50 ar 100 metų“.
NUGALĖTOJŲ PALYLA
KREPŠINIS
Moterys: 1. Utena, 2. Klaipėdos rajonas, 3. Kauno SKK „Versan-KTU“
Vyrai. Miestai: 1. Šiauliai, 2. Vilniaus SK „Ferimsta“, 3. Marijampolė
Rajonai: 1. Utena, 2. Jonava, 3. Druskininkai.
TINKLINIS
Moterys. Miestai: 1. Šiaulių „UNIQA ARENA“, 2. Klaipėdos „Viesulas“, 3. Kauno „Indigo“.
Rajonai: 1. Ignalina, 2. Vilniaus rajonas, 3. Klaipėdos rajonas
Vyrai. Miestai: 1. Alytus, 2. Vilniaus SK „Kuro aparatūra“, 3. Druskininkai
Rajonai: 1. Klaipėdos rajonas, 2. Utena, 3. Šalčininkai.
FUTBOLAS 7X7
Miestai: 1. Marijampolės futbolo mėgėjų klubas „Švyturys“ (9 taškai), 2. Kauno FK „Domeikava“ (4), 3. Alytaus FK „Vėžliai“ (4).
Rajonai: Druskininkai (9), 2. Kretinga, (4), 3. Utena (3).
„Žalgirio“ taurė. Veteranai 40 +: 1. Kauno FK „Šilainiai“ (7), 2. Alytaus FK „Rese“ (7), 3. Vilniaus FK „Tera“ (3).