
Dominykas Genevičius, Sportas.info
Visagino miesto gyventojai turbūt geriausiai visoje Lietuvoje pažįsta drakonus. Tiesa, čia turima omenyje ne mitinis būtybes, o originalią sporto šaką – „Drakonų valčių“ irklavimą.
Šiame mieste Drakono valtys atsirado Visagino savivaldybės Tarybos nario Jevgenijaus Šuklino dėka. Jis ieškojo būdų, kaip sudominti gyventojus aktyvia veikla ir tokios valtys tapo puikiai pasiteisinusia idėja. J. Šuklinas šią vasarą jau septintą kartą surengė „Drakonų valčių festivalį“.
„Visagine jau turbūt neliko tokių, kurie nebandė Drakonų valčių“, – šypsojosi J. Šuklinas.
Šiais metais „Drakonų valčių festivalis“ išsiplėtė iki viso Drakono sporto festivalio, todėl šventės dalyviai galėjo išbandyti įvairiausias sporto šakas.
Pačios „Drakono valtys“ pasižymi komandiniu darbu. Jos skirtos didinti žmonių aktyvumą ir užimtumą, socialinių grupių lygybę, mažinti alkoholio vartojimą.
„Drakono valtis pamačiau važinėdamas po varžybas. Tai sportas, kuris apjungia ir socialinę dalį, nes čia žmonės gali susivienyti. Nedaug tokių sporto šakų, kur kolektyvas galėtų atsisėsti į laivą ir irkluoti vienodu arba panašiu ritmu. Čia turi būti tikra komanda“, – pasakojo J. Šuklinas.
Dar tebetęsdamas profesionalią kanojininko karjerą, J. Šuklinas ėmė domėtis galimybėmis įsigyti pirmąjį Drakono laivą Visaginui. Vieno jo kaina šiuo metu kainuoja beveik 8500 eurų. Laimėjęs projektą ir investavęs nemažai savo asmeninių lėšų, sportininkas nupirko pirmąją valtį.
„Taip surengiau pirmąsias varžybas. Važinėjau pas kiekvieną Visagino įmonės vadovą, ieškojau norinčių sudalyvauti. Labai sudėtinga buvo pirmą kartą paaiškinti, kas tai per sportas. Visgi jau pirmuoju mėginimu pavyko surinkti 24 ekipažus. Kiekvienai komandai pravedžiau po tris treniruotes, todėl krūvis buvo didžiulis.
Taip atsirado komandos, kurios sportuoja pastoviai. Šiais metai jau septintą kartą rengiau „Drakonų valčių“ festivalį, tai lygis gerokai išaugo. Į Visaginą atvyksta Lenkijos, Latvijos komandos, yra dalyvavę net ir pasaulio čempionai“, – pasakojo J. Šuklinas.
Jau yra kalbamasi dėl veiklos plėtojimo su aplinkiniais – Ignalinos, Zarasų rajonais.
„Man patinka, kad veikla plečiasi. Planuojame įsigyti dar porą Drakonų valčių, o tai leis padaryti dar įvairiapusiškesnes treniruotes mūsų miesto žmonėms. Žmonėms šis irklavimas patinka, nes tai yra ir vanduo, ir greitis, ir sportas“, – teigė J. Šuklinas.
Drakono valčių irklavimas naudingas tuo, kad ten irkluojantys žmonės yra komandoje ir niekas nepastebės, kuris yra silpnesnis ar turi mažiau gabumų. Kuklus ar kompleksuojantis žmogus neretai nenori eiti į sporto klubą ar išbandyti kažką kito, bet mielai prisijungia prie kolektyvo irkluojant valtį.
Visagino mieste jau yra trys treneriai, kurie dirba su Drakonų valčių irkluotojais, o pats sportas tinka kone visiems – nuo kiek paaugusio jaunuolio iki garbaus veterano.
„Malonu žiūrėti, kaip žmonės susirenka, tobulėja. Taip auga didelė bendruomenė, kuri jau susirenka ne tik į varžybas, bet ir į šventes, koncertus. Valtys tinka net vaikams, kurie bent šiek tiek išlaiko irklą. Jiems tai yra pramoga. Turime ir komandą, kurios amžiaus vidurkis siekia 60 metų ir kuri treniruojasi triskart per savaitę. Amžiaus cenzo čia nėra. Vienoje valtyje gali būti sūnus, tėvas ir senelis“, – pabrėžė J. Šuklinas.
Beje, Drakono valčių šventė Kinijoje švenčiama jau daugiau kaip du tūkstančius metų. Drakono valčių varžybos – tai Kinijos paveldas. Istorinės ir tradicinės kaip Olimpinės žaidynės Graikijoje. Renginys yra įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą ir praktikuojamas daugiau nei 50-tyje pasaulio šalių. Lietuvoje pastaraisiais metais Drakono valčių šventės rengiamos įvairiuose šalies miestuose.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
