
Marytė Marcinkevičiūtė
VšĮ „Vilniaus vaikų gimnastikos studija“ atidarė pirmąją Lietuvoje profesionalią parkūro vidaus aikštelę ir ta proga surengė iškilmingą ceremoniją bei varžybas „Pirmasis vidinis parkūro šuolis“, į kurias pakvietė varžytis vyresnius nei 14 metų vaikus.
Dalyvauti varžybose panoro gausus būrys parkūro entuziastų iš Vilniaus, Druskininkų ir Alytaus, kuriems buvo sudaryta galimybė ne tik bandyti savo sugebėjimus, bet ir pakankamai nemažai laiko pasitreniruoti.
Dar medžiu kvepianti ir puikiai įrengta aikštelė visiems darė didelį įspūdį, visi galėjo susipažinti su 500 kv. metrų nuostabia erdve.
Naujoji parkūro vidaus aikštelė labai patiko svečiams: ketverių olimpinių žaidynių dalyviui ir triskart pasaulio čempionui Egidijui Balčiūnui ir jo žmonai, Lietuvos aklųjų sporto federacijos generalinei sekretorei Neringai Balčiūnienei, „Moterų krepšinio lyga“ asociacijos vadovei, 2011 metų geriausiai Lietuvos krepšininkei Rimai Valentienei, Lietuvos laidų vedėjai, žurnalistei, kulinarinių knygų autorei Beatai Nicholson.

Iškilmėse dalyvavo ir tie, kurie prisidėjo prie parkūro vidaus aikštelės įrengimo ir dabar galėjo pasidžiaugti savo darbo vaisiais: jie matė spindinčius vaikų veidus, pakilią jų būseną ir didžiulį norą čia treniruotis bei išbandyti jėgas veržlioje pramogoje.
Renginį vedė Vilniaus parkūro akademijos treneris, projekto „Menas judėti“ idėjų generatorius Gediminas Paulauskas, pagal kurio sudarytą „Iššūkio“ programą aikštelę išbandė ekstremalaus sporto entuziastai.
Pirmiausiai žodis buvo suteiktas projekto iniciatoriams: VšĮ „Vilniaus vaikų gimnastikos studija“ vadovui Mariui Jukoniui ir jo žmonai, Kgym sporto ir sveikatingumo centro direktorei Inetai Jukonei.
„Šiandien Vilniuje – neeilinis renginys: atidarome VšĮ „Vilniaus vaikų gimnastikos studija“ parkūro vidaus aikštelę, kuri čia dar nematė tiek daug sportininkų.
Parkūro šūkis – nėra ribų, yra tik kliūtys, kurias galima įveikti. Parkūras – gyvenimo filosofija ir judėjimo menas“, – kalbėjo M. Jukonis.
Gausiai susirinkusiems jis papasakojo, kaip kilo idėja įrengti šią nuostabią salę.
„Ineta – gimnastė, o aš – dziudo atstovas. Savo veiklą pradėjome nuo gimnastikos, o aš nenorėjau atsilikti nuo žmonos ir pakvietėme vaikus lankyti dziudo treniruotes.
Susidūrėme su situacija, o ką daryti gimnastams, kuriems pabosta monotoniškai visą laiką atlikti kūlversčius, salto ar kitus pratimus.
Jiems norisi kažko įdomesnio, judresnio, naujoviško. Pažiūrėjome, kad graži yra gatvės gimnastika ir, siekdami nenutolti nuo mūsų veiklos pradžios gimnastikos ir dziudo, savo darbus tęsti toliau.
Prisiminiau prieš ketverius įvykusią kelionę į Norvegiją, kurios metu susipažinau su parkūro lauko aikštele.
Gimė idėja, o kodėl parkūro aikštelės neįrengus pas mus. Tai įdomi ir emocinga sporto šaka, kurioje naudojamos gimnastikos, lengvosios atletikos, kovos menų, laipiojimo ir kitos technikos.
Parkūras – tai judėjimo menas, jame pasikliaunama savo įgūdžiais bei sugebėjimais, ir tai patinka jaunimui.
Šis sportas lavina koordinacija, greitį, jėgą. Tiems, kurie turi energijos perteklių, užsukę į mūsų įkurtą Parkūro akademiją, išsikraus įveikę naujus įššūkius“, – pasakoja M. Jukonis, buvęs ilgametis Vilniaus sporto centro direktorius.
Pirmieji žingsniai buvo žengti, kai iš plokščių pirmiausiai buvo įrengta paprasta parkūro zona, kurioje vaikai galėjo įveikti kliūtis, bėgti, šokinėti.
Parkūro akademijoje dabar dirba trys treneriai: Gediminas Paulauskas, Domantas Žitkauskas ir Dovydas Kaminskas.
I. Jukonė prisiminė, kaip praėjusiais metais surado pirmąjį trenerį G. Paulauską.
Skambutis jį užklupo plaukiojant viduryje ežero, jį sudomino pakvietimas, ir parkūro entuziastas jau kitą dieną prisistatė į klubą.
Mėgėjiškame kliūčių ruože pratybas panoro lankyti daug vaikų, jų susidomėjimas naująja sporto šaka buvo optimistinis.
„Kilo mintis įsigyti įrangos ir įsirengti gerą pakūro vidaus aikštelę. Tačiau visa tai – ne kamuolį nusipirkti.
Parašėme projektą Sporto rėmimo fondui parkūro įrangai įsigyti ir fondas geranoriškai į jį pažiūrėjo, mumis patikėjo, teigiamai įvertino ir dalinį skyrė finansavimą.
Paskelbėme konkursą, kas mums projektuos ir gamins įrangą. Kai vasarą paaiškėjo, kad rangovas bus bendrovė „Yes Can DO, MB“, kuriai mūsų projektas pasirodė labai įdomus, su ja pasirašėme sutartį.
Pradėjome susitikinėti su visais, kurie prisidėjo prie aikštelės įrengimo ir visi bendromis pastangomis bei pakilia, optimistine nuotaika kibome į darbus“, – džiaugiasi M. Jukonis.
Visi buvo suinteresuoti, kad būtų įgyvendintas projektas. Teko dirbti netgi naktimis. Tikslas buvo pasiektas, ir liepos mėnesį jau prasidėjo žvalgybinės pratybos.
Į parkūro treniruotes priimamai vaikai nuo 8 metų, susidomėjimas yra didelis, pratybas dabar jau lanko apie 100 norinčiųjų šokinėti per kliūtis.
Parkūro akademijos vadovų žinioje – dar viena savo lėšomis įsigyta mėgėjiška parkūro vidaus aikštelė „Outlet“ prekybos centre bei dziudo salė su oro akrobatika, kurių durys pravertos šią vasarą.
Šioje parkūro salėje jau treniruojasi apie 100 pradedančiųjų mažų vaikų nuo septynerių metų.
Pasak I. Jukonės, vaikų šūkis per pratybas tapo „Jeigu įveiksi kliūtis, jas įveiksi ir gyvenime“. Per treniruotes atsiranda ryžtas, drąsa, ko reikia gyvenime.
„Ne vienas vaikas per pirmąsias treniruotes prisipažįsta, kad bijo aukščio.
Pasportavus pusę metų, tas baimės jausmas pradingsta ir vaikai jau dalyvauja varžybose“, – sako I. Jukonė.
VšĮ „Vilniaus vaikų gimnastikos studija“ vadovo M. Jukonio planuose – prie įkurtos Vilniaus parkūro akademijos jungti ir kitų sporto šakų bendruomenę, kuri galėtų susirinkti ir bendrauti, rengti varžybas.
„Mūsų tikslas nėra siauras, kad tik gimnastika ir parkūras. Pagrindinis siekis – įkvėpti visus judėti, tapti aktyviais ir sveikesniais.
Jau dabar planuojamas bendras projektas su asociacija „Lietuvos moterų krepšinio lyga“, kurių varžybos startuos spalio antrąjį savaitgalį.
Per jų varžybas bus daug įvairių pasirodymų, kurie puoš renginius ir mes sutarėme kartu bendradarbiauti“, – mintimis apie planus pasidalijo M. Jukonis.
Projektas „Sporto inventoriaus ir įrangos įsigijimas“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.






