
Marytė Marcinkevičiūtė
Vilniaus parkūro akademija, įsikūrusi 2022 metais, įgauna vis didesnį pagreitį ir nuo šių metų rugsėjo puoselėja didelius tikslus naujiems mokslo metams.
Vadovaujama didelę sporto organizatoriaus patirtį turinčio Mariaus Jukonio, akademija nuo praėjusių metų rugsėjo mėnesio įgyvendina projektą „Judėjimo menas“, bendrai finansuojamą valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.
Jau nuo liepos 3 dienos penkias savaites Vilniaus parkūro vidaus aikštelėje vyks įvairaus amžiaus grupių vaikų stovykla „Atrask judėjimo meną ir įveik neįveikiamas kliūtis vasaros stovykloje“.
Karšta bus ne tik vasara, bet ir ruduo, kai prasidės pasirengimas naujam sezonui bei naujas iššūkis – Parkūro lygos įkūrimas ir pirmosios tarptautinės varžybos.
„Parkūro bendruomenė, treneriai labai džiaugiasi šiuo projektu. Pirmosios Lietuvoje profesionalios parkūro vidaus aikštelės įrengimas pasiteisino 100 procentų.
Sulaukiame didelio šios emocingos sporto šakos, kurioje persipina gimnastikos, lengvosios atletikos, kovos menų ir kitos technikos, entuziastų susidomėjimo.
Vidaus aikštelė neturi poilsio netgi šeštadieniais ir sekmadieniais. Apie puikią mūsų sporto bazę išgirdo ir Estijos bei Latvijos parkūro mylėtojai, kurie turi tik lauko aikšteles, ir buvo atvykę pas mus į svečius pasitreniruoti, pasisemti patirties.
Mūsų vidaus aikštelė svečiams paliko puikų įspūdį, ją įvertino vienu žodžiu „Super!“ ir žada dažniau atvažiuoti čia pasitreniruoti.
Parkūras – tai judėjimo menas, šios sporto šakos gerbėjai atranda judėjimo meną ir įveikia neįveikiamas kliūtis.
Šis sportas lavina koordinacija, greitį, jėgą. Tiems, kurie turi energijos perteklių, užsukę į Vilniaus parkūro akademiją, puikiai išsikrauna, įveikia naujus iššūkius, patiria daug emocijų“, – mintimis dalijasi akademijos vadovas M. Jukonis.
Ar jūsų vidaus aikštelė ateityje pasipildys naujomis kliūtimis, kadangi entuziastų poreikiai kasmet auga?
Visą laiką žiūrime, kuo būtų galima turimą bazę patobulinti ir papildyti.
Norisi ir nestacionarių kliūčių, vaikams reikėtų, kad jos būtų pernešamos. Šią vasarą stengsimės įgyvendinti tai, kas mums truputį kliūna, gal sumažinsime atstumus ar dar ką nors.
Tuos nedidelius trūkumus dažniausiai pastebi treneriai, dirbantys su 9-11 metų vaikais, nes jiems reikalingi mažesni atstumai, o vyresnio amžiaus parkūro entuziastai trūkumų paprastai nepastebi.
Kiek dabar jūsų akademijoje treniruojasi parkūro sportininkų, kiek dirba trenerių?
Pagal projektą nuo pernai rugsėjo mėnesio pratybas pradėjo lankyti 150 įvairaus amžiaus vaikų nuo aštuonerių metų.
Džiaugiamės, kad jie, kaip pradėjo treniruotis, taip visi ir išliko, nė vienas nenubyrėjo.
Atvėsus orams, savaitgaliais į mūsų vidaus aikštelę ateina pasportuoti netgi 30-mečiai, kurie daug metų parkūrą populiarina lauke.
Tarp lankančiųjų – 40 procentų mergaičių, yra ir keli nedidelio sveikatos sutrikimo vaikai.
Sportininkus ugdo keturi treneriai: Gediminas Paulauskas, Vėjas Zaleskis, Domantas Žitkauskas, Dovydas Kaminskas, prie jų jungiasi dar du treneriai .
Jie visi – sportiški, energingi, turintys apie 30 metų, patys parodo, kaip įveikti kliūtis. Vaikus tai žavi.
Treneriai dirba dvejose vietose: Ateities g. 31 bei prekybos centre „Vilnius Outlet“, kur irgi yra mūsų bazė Vilniaus parkūro akademija.
Kiekvienas treneris į savo vadovaujamas grupes savo nuožiūra priima įvairaus amžiaus vaikus.
Treneriams darbo tikrai netrūksta, yra kas veikti. Vaikus žavi laisvas judėjimas, kūrybiškumas, nevaldoma energija, o jų trenerius – vaikų šiuolaikiškumas, didelis noras tobulėti.
Treneriai savo auklėtiniams stengiasi įdiegti, kad, jeigu įveiksite kliūtis parkūro salėje, tai įveiksite kliūtis ir gyvenime.
Įveikdami kliūtis, vaikai gauna ir puikias vyriškumo pamokas. Jie be galo džiaugiasi, kai sėkmingai atlieka salto, vis greičiau nugali sudėtingas kliūtis.
Mes viską filmuojame, džiaugiamės vaikų pasiekimais ir daroma pažanga. Jie jau serga parkūru, į treniruotes ateina netgi viena valanda anksčiau ir salėje nori būti kuo ilgiau.
Atskirose grupėse vaikai per savaitę treniruojasi du-tris kartus, per kliūtis šokinėja ne numatytą vieną valandą, bet pusantros.
Visiems didelį įspūdį paliko renginys „Parkūro filmų popietė 2023″, kuris suvienijo mūsų akademijos auklėtinius ir jų tėvelius.
Visus supažindinome su pasaulio parkūru, kuriame daug įvairių stilių. Gausiai susirinkusiems parodėme skirtingų žanrų parkūro filmukų.
Pamatėme, kad šiai sporto šakai nėra abejingi ir neįgalieji, kurie savo pavyzdžiu įkvepia visus, jog gyvenime nieko nėra neįmanomo, reikia tik ryžtis įveikti iššūkius.
Treneriai vaikams ir norėjo parodyti, kad nors jie per treniruotes kartais ir paverkšlena, tačiau žmonės su viena ranka ar kitą negalią turintys džiaugiasi gyvenimu ir padaro tokius triukus, kad net akys ant kaktos iššoka.
Per metus padarėte labai daug, kas dar jūsų planuose?
Norime įkurti Parkūro lygą, kurioje kas du mėnesius mūsų vidaus aikštelėje rengsime varžybas įvairaus amžiaus Lietuvos parkūro entuziastams.
Visus metus pagal sudarytą lentelę jie rinks taškus ir galutinėje įskaitoje paaiškės atskirų amžiaus grupių nugalėtojai bei prizininkai.
Į varžybų programą stengsimės įtraukti skirtingas rungtis vaikams ir suaugusiems, taip pat jomis sieksime sudominti gimnazijų fizinio ugdymo mokytojus, kad jie paskatintų mokinius įsitraukti į lygos varžybas.
Parkūrą sudaro atskiri gimnastikos, kovos menų ir lengvosios atletikos elementai. Todėl šių sporto šakų atstovai gali susidomėti ir parkūru bei dalyvauti naujai įkurtos lygos varžybose.
Didelis iššūkis mūsų laukia ir lapkričio 11 dieną, kai Menų fabrike LOFTAS Švitrigailos gatvėje esančioje didelėje erdvėje rengsime pirmąsias stambias tarptautines parkūro varžybas.
Jų metu Vilniaus gyventojai turės puikią progą iš arčiau susipažinti su šia sporto šaka.
Tai padės mums išspręsti vieną problemą: vaikas nori lankyti parkūrą, o tėvai nežino, kas tai per sportas.
Čempionate jau pareiškė norą dalyvauti Estijos, Latvijos, Čekijos, Lenkijos, Ukrainos sportininkai.
Norime padaryti grandiozinį renginį, kuris sudomintų žmones, dabar ieškome rėmėjų.
Džiaugiamės, kad mūsų idėjas palaiko druskininkiečiai, kurie, kiek tik galės, pasiruošę mums padėti.
Pradėjome bendradarbiauti su „Vichy” vandens parku ir rugpjūčio 26 dieną Ozo aikštelėje kartu organizuosime sezono atidarymo renginį.
Viską norime padaryti patraukliai ir kokybiškai, kad mūsų renginiais žmonės liktų patenkinti, niekas jais nenusiviltų.
Jau dabar ieškome savanorių, nes vien mūsų pajėgoms būtų sunku viską sklandžiai padaryti.
Rugsėjo 1-3 dienomis Sostinės dienų metu Lukiškių aikštėje ir Baltojo tilto sporto aikštyne dalyvausime Vilniaus sporto festivalyje, kuris mums turėtų būti gera repeticija prieš artėjančius mūsų stambius renginius.
Mūsų norai dideli, parkūras smarkiai populiarėja. Visuomenei norime parodyti, kad ši sporto šaka yra ypatingai azartiška, emocinga, įvairiapusiška ir patraukli įvairaus amžiaus žmonėms. Norime nebesislėpti salėse, o išeiti į plačiąsias erdves.








Projektas „Judėjimo menas“ bendrai finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.
