
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Nuo 1993 metų vykstančiose Lietuvos orientavimosi klubų taurės varžybose dominuoja Vilniaus „Ąžuolas“. Klubams tai pačios svarbiausios metų varžybos, nes kovojama dėl stipriausiojo šalyje vardo.
Vilniečiai iki 2019-ųjų vienuolikos etapų varžybose net aštuonis kartus tapo nugalėtojais.
Klubų komandoms atstovauja po 11 sportininkų, tarp kurių turi būti moterų ir vyrų elito atstovų bei veteranų ar jaunimo grupių dalyvių.
Paprastai estafečių varžybose jėgas bando daugiau nei 350 sportininkų, atstovaujančių 30-38 klubams.
Per pastaruosius porą metų „Ąžuolas“ užima antrąsias vietas, priekin praleisdamas tik Šiaulių „Igtisos“ orientavimosi entuziastus.
Klubo vadovą orientavimosi sportu sudomino sesuo
Vilniaus „Ąžuolo“ orientavimosi sporto klubas buvo įkurtas 1989-aisiais, o perregistruotas 1991–aisiais ir jam dabar vadovauja Vidmantas Nakvosas. Jis – buvęs pasvalietis, treniravosi lengvąją atletiką pas Kęstutį Mačėną.
Orientavimosi sporto trenere dirba Vidmanto sesuo Genovaitė Nakvosaitė-Dambrauskienė, kuri brolį, grįžusį iš karinės tarnybos, ir sudomino svo sporto šaka.
„Elitinio lygio sportininku netapau, bet bėgioti dėl savęs jaučiau didelį malonumą“, – pripažįsta „Ąžuolo“ vadovas.
Jo vadovaujamame klube treniruojasi apie 80 orientacininkų. Čia išaugo ir dabar auga įvairaus amžiaus grupių Lietuvos čempionai ir prizininkai.
Lietuvos jaunimo čempionais tapo V. Nakvoso sūnus Gytis, Adomas Časas, anksčiau elito grupėje medalių pelnė Mantas Rimkus, Lietuvos įvairių rungčių čempionės ir prizininkės medalių iškovojo Kastė Rutkauskaitė.
Klube – šeimos
Klubas etatinių trenerių neturi. Visuomeniniais pagrindais įvairias orientacininkų grupes treniruoja Eglė Staišiūnienė, kurios pagrindinė darbovietė – Vilniaus miesto sporto centras.
Klubo orientacininkai dalyvauja orientavimosi varžybose dviračiais, slidėmis ir bėgte ilgojoje ir sprinto trasose bei estafetėse.
„Savo patalpų neturime. Glaudžiamės mano vadovaujamos įmonės „Logosas“ biure, o trenerė su skirtingo amžiaus klubo orientacininkais dirba Žvėryno gimnazijos sporto salėje.
Orientavimasis – pakankamai intelektualus sportas. Dabar iš mokyklų nėra lengva vaikus prikalbinti lankyti orientavimosi pratybas.
Jeigu sportuoja tėvai, tai jų pavyzdžiu seka vaikai, brolis orientavimosi sportu sudomina savo brolį ar seserį ir atvirkščiai.
Taip mūsų gretos pamažu ir gausėja. Visą laiką auginamės pamainą“, – džiaugiasi V. Nakvosas.
Orientavimosi sportą pamėgo ir „Ąžuolo“ vadovo sūnus Gytis, kuris šiuo metu studijuoja Vokietijoje, klubo nario Tomo Balčiūno abu vaikai, trenerės E. Staišiūnienės vyras Vytautas ir sūnus Viktoras bei dukra Emilija, Arvydo Rutkausko sūnus Domantas ir dukra, Lietuvos rinktinės narė Kastė, Manto Rimkaus sūnūs Tautvydas ir Emilis.

Sėkmingas projektas „Atrask Vilnų orientuodamasis“
Klubas rengia įvairius projektus, kurių vienas „Atrask Vilnių orientuodamasis“ buvo finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis.
2019-aisiais klubas pakvietė mokyklas susipažinti su orientavimosi sportu bei aktyviai praleisti laiką, susipažįstant su įvairiomis Vilniaus vietomis.
„Lėšų gavome porai metų ir planavome aplankyti 20 mokyklų. Tačiau pandemija gerokai apkarpė mūsų planus, jų aplankėme gal dešimt ir pavasarį projektą nutraukėme.
Organizavome praktinius užsiėmimus, vaikų susidomėjimas orientavimosi sportu buvo nemažas, iš viso pratybose jų dalyvavo apie 300.
Visose mokyklose buvome maloniai priimti, fizinio ugdymo mokytojai gyrė mūsų projektą.
Pamatėme, kad orientavimosi sportu labiausiai domisi antrų-penktų klasių mokiniai, o vyresnieji jau yra pasirinkę kitus būrelius.
Emilijos Pliaterytės progimnazijoje užsibuvome netgi dvi dienas, nes buvo didelis vaikų susidomėjimas, o ir progimnazijos direktorės pavaduotojai patiko projektas.
Mokykloms surengėme penkerias simbolines varžybėles, tačiau mūsų tikslas buvo ne varžytis, o kuo daugiau vaikų supažindinti su mūsų sportu ir pakviesti juos lankyti pratybas.
Mokinius dar pakvietėme dalyvauti mūsų rengiamose Vilniaus orientavimosi sporto sprintų taurės varžybose“, – pasakoja V. Nakvosas.
Vidaus skatinimo sistema – virtualūs pinigai
„Ąžuolo“ klube pratybas lanko nuo 10 metų jaunimas, o vyriausias narys – Algirdas Striuka, kuriam jau per 60 metų.
„Klube vyrauja labai šiltas bičiulystės klimatas. Esame išsikėlę savus tikslus ir juos stengiamės įgyvendinti, organizuojame įvairias veiklas, vedame pamokėles.
Klubas pinigų niekam nemoka. Tačiau esame susikūrę vidaus skatinimo sistemą, kurią įgyvendiname ketvirtus metus.
Atsižvelgiant į varžybų aptarnavimą, nuveiktą darbą, rezultatus, įvedėme balų sistemą.
Pagal juos skiriame klubo sąskaitoje esančius virtualius eurus, ir kiekvienas klubo narys, kiek yra sukaupęs balų, už tuos pinigus gali susimokėti varžybų starto mokestį ar įsigyti sportinės aprangos.
Ta sistema ypač pasiteisina, ypač tarp vyresniųjų mokinių ir studentų, kuriems nereikia iš tėvų prašyti pinigų“, – teigia klubo vadovas.
„Ąžuolas“ stiprus ir organizuojant įvairias varžybas. Pastaraisiais metais klubas surengė keletą Lietuvos čempionatų, Lietuvos klubų taurės ir Lietuvos orientavimosi taurės varžybų.
Kitų metų pavasarį Lietuvos orientavimosi sporto federacija vilniečiams patikėjo surengti Lietuvos estafečių čempionatą.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
