
Lietuvos kultūrizmo ir fitneso federacijos prezidentas, sporto klubo „Positive gym“ asmeninis treneris Modestas Puišė teigia, jog jei pastovumo sportuojant išlaikyti nepavyks, trokštamą pasiekti rezultatą teks tik atidėti. Specialistas papasakojo, kaip reikėtų elgtis šaltuoju metų laiku, kai daugybė ligų tik ir tyko už kiekvieno kampo, todėl retsykiais svarmenis tenka iškeisti į puodelį arbatos.
Nėra paslaptis, kad pastovumas yra bene svarbiausias komponentas siekiant sportinių tikslų. Ar jam nesant apie tikslus sporto klube visai reikėtų pamiršti?
Pastovumas tikrai yra vienas iš svarbiausių dalykų siekiant bet kokių rezultatų ar tai būtų profesionalus sportas, ar netgi mėgėjiškas. Jei jo nebus, tikslo siekimas užtruks ilgiau, o asmuo, nepamatęs tam tikrų rezultatų, gali prarasti pačią motyvaciją sportuoti toliau.
Kartais žmonės praleidžia treniruotes save teisindami tuo, jog jaučiasi pavargę, todėl galbūt jie negaluoja. Kaip reikėtų atskirti, kada tai tėra psichologinis nuovargis, o kur yra kokios nors ligos pradžia?
Tai yra labai individualu. Paprasčiausia būtų tiesiog pabandyti ir pažiūrėti kaip žmogaus kūnas reaguoja į fizinį krūvį jau apšilimo metu. Aš asmeniškai visada duodu pabandyti pasportuoti – labai svarbu kaip sportuojantysis jaučiasi prieš ir po fizinio krūvio. Galiu pasakyti, kad apie 95 procentus žmonių po fizinio krūvio jaučiasi žymiai geriau nei atėję. Tada pasidaro aišku, kad tai buvo labiau psichologinis nuovargis. Taip pat, grįžę namo po darbo dienos žmonės neretai aptingsta, pristinga vidinio variklio, bet pasportavus tai pasitaiso.
Kitas variantas, jei asmuo nuolatos eina sportuoti neturėdamas sveikatos per prievartą, tai galbūt yra jau persitreniravimo arba streso simptomas. Jei jaučiama, kad organizmas yra nusilpęs, aš rekomenduočiau pirmiausia pasitikrinti sveikatą – bent jau pasidaryti kraujo tyrimą, kuris galbūt parodytų, jog organizme trūksta vieno ar kito mikroelemento. Tam tikrų vitaminų, kurių reikia žmogaus organizmui, yra maiste. Galbūt asmuo nevalgo, tarkime, daržovių, todėl tų medžiagų reikia papildyti. Pasibaigus vasaros sezonui, saulės spindulių mes gauname mažiau, o tai gali lemti vitamino D stoką, kuris tikrai turi įtakos mūsų nuotaikai.
Ruduo – susirgimų metas. Kokiais atvejais nuo sporto reikėtų visai susilaikyti?
Pakilusi temperatūra, tokiu atveju visai nesiūlyčiau eiti sportuoti. Tai signalas, kad su asmens organizmu kažkas yra ne taip. Labai dažnai pakilusi temperatūra būna dėl peršalusios gerklės. Geriau praleisti vieną-dvi dienas be sporto, pasveikti ir tada, turint sveikatos, eiti pilnavertiškai pajudėti.
Sporto klube turėtų vadovauti savijauta, o ne ego. Yra fanatikų, kurie net ir su pakilusia temperatūra bando sportuoti, tačiau organizmas atsigriebia bet kokiu atveju. Yra tikimybė, jog tokiu atveju pilnavertiškos treniruotės padaryti nepavyks – žmogus susierzins ir tai tik mažins tikėjimą savo tikslu. Žinoma, taip pat reikia rūpintis ne tik savo, bet ir kitų sveikata.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
