Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Nuo 2014 metų Telšiuose pradėjus kultivuoti šiuolaikinę penkiakovę jaunuosius sportininkus ugdė du treneriai – Galina Šidiškienė ir Vytautas Mickus. Dabar teliko vienintelis 62-ejų V. Mickus, nes jo kolegė prieš porą metų grįžo į gimtuosius Šiaulius ir pradėjo dirbti Sporto gimnazijoje.
Vytautas – buvęs biatlonininkas, Lietuvos jaunimo čempionatų prizininkas, žinomo trenerio Alberto Jakubausko auklėtinis.
„Biatlono karjerą baigiau studijuodamas Kūno kultūros instituto ketvirtame kurse, kai patyriau sunkią nugaros traumą. Su penkiakove labai greitai susidraugavau, nes ji kažkuo panaši į biatloną. Pasikeitė tik ginklas, o bėgimas ir šaudymas liko“, – šypteli Sporto ir rekreacijos centre dirbantis V. Mickus.
Gavęs paskyrimą į Lietuvos žemės ūkio akademiją, jis penkerius metus dar dirbo biatlono treneriu, o penkiakovė Vytauto gyvenime atsirado, kai sugrįžo į gimtuosius Telšius.
„Pats gyvenimas mane į penkiakovę nukreipė. Mūsų šiuolaikinės penkiakovės pradininkė yra Galina Šidiškienė, o aš prie jos prisijungiau ir dirbau su mažiukais. Pradėjau nuo 4 valandų, o dabar, kai išėjo Galina, liko jos etatas ir dabar dirbu visu pajėgumu – 30 valandų per savaitę“, – sako jaunųjų telšiškių ugdytojas.
Jis stebisi, kad penkiakovė per tokį trumpą laiką tapo ypač populiari Telšiuose.
Sportininkų galėtų būti dar daugiau. Tačiau bėda ta, jog ilgai renovuojamas plaukimo baseinas. Kol jis veikė, penkiakovininkais norėjo tapti apie 50 vaikų, o dabar beliko 30.
Dabar vaikus dukart per savaitę savo autobusiuku V. Mickus vežioja mokyti plaukti į Mažeikius.
Treneris su jaunimu dirba Germanto progimnazijos sporto salėje po pamokų. Pratybas lanko antrų-vienuoliktų klasių mokiniai.
Šalia yra stadionas, kuriame sportininkai daug bėgioja ir ugdo ištvermę. Kartu su mokiniais ratą dažnai apibėga bei pasimankština ir jų treneris.
Stokojant maniežo, gryname ore telšiškiai stengiasi būti kuo ilgiau. Jie dalyvauja ir įvairiose Lietuvos kroso varžybose, pasitikrina savo jėgas ir pamato, kur reikia tobulėti.
„Tačiau per varžybas Vilniaus lengvosios atletikos manieže, kur dažniausiai rudenį vyksta Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės vaikų čempionatai, mums bėgimas dažnai pakišą koją.
Mat mokiniai nėra pratę bėgioti manieže ir daug brangių sekundžių praranda atlikdami posūkius“, – mintimis dalijasi V. Mickus, kuris yra ir Telšių šiuolaikinės penkiakovės, ir plaukimo klubo „Ruoniukai” vadovas.
Telšiškiai šiemet nusipirko šešis naujus pistoletus, sportinės aprangos, tačiau jos vis dar trūksta ir treneriui sportinis inventorius – nemažas galvos skausmas.
Pats geriausias V. Mickaus mokinys – Lietuvos jaunių čempionas aštuntokas Ervinas Savickis, kuris dabar antrus metus meistriškumą kelia Kaune.
„Sunkiausi būna skirtis su mokiniais. Jie baigia mokyklą ir išeina, o studijuodami ne visi lieka penkiakovėje. Keli mano auklėtiniai, su kuriais siejau nemažas viltis, penkiakovę iškeitė į triatloną ir dabar džiugina neblogais rezultatais“, – pasidžiaugė V. Mickus.
Kasmet pavasarį telšiškiai rengia atvirą Telšių šiuolaikinės penkiakovės čempionatą „Laser run“.
Šiemet jame rungtyniavo daugiau nei 100 įvairaus amžiaus jaunųjų sportininkų iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Telšių.
Varžybas rėmė „Žemaitijos pienas“, todėl penkiakovininkai galėjo pasidžiaugti gražiais prizais, o stipriausiems apdovanojimus įteikė pasaulio ir Europos čempionas olimpietis Justinas Kinderis.
„Grupėje treniruojasi talentingų vaikų, kurie tobulėja. Jie – šaunuoliai, labai stengiasi. Juos saugau kaip savo vaikus.
Štai 192 cm ūgio Džiugas Klevas kitąmet norės toliau mokytis Sporto gimnazijoje, jį motyvuosiu, nes mano darbo sąlygos yra sudėtingos.
Mūsų, trenerių pareiga, – kad surastas vaikas toliau sportuotų, nenusiviltų pasirinkta sporto šaka. Po to ateina ir pergalės, kurių vaikai taip nori.
Dar norėtųsi kokia dešimt metų pasidarbuoti, parengti tuos vaikus bent iki Sporto gimnazijos lygio“, – savo svajonę atskleidžia V. Mickus.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.