
Persitreniravimas – dažna sporto klubų lankytojų klaida. Treniruojantis per daug intensyviai raumenys nespėja atsistatyti ir tai ne tik trukdo pasiekti norimą rezultatą, bet ir galiausiai gali turėti įtakos ir kasdienio gyvenimo kokybei.
Klubuose „RL Gym“ bei „Positive gym“ sporto entuziastus konsultuojantis, taip pat Lietuvos kultūrizmo ir fitneso federacijoje prezidento pareigas užimantis Modestas Puišė pasidalino žiniomis apie tinkamą krūvį treniruočių metu.
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, norint pasirinkti tinkamą krūvį treniruotės metu?
Treniruočių krūvis priklauso nuo to ar žmogus yra sportuojantis, ar tik pradėjęs vaikščioti į sporto klubą. Kiti aspektai: asmens amžius, fizinė būklė, sveikata – pagal tai galima sudėlioti fizinį krūvį. Jei žmogus į sporto klubą atėjo apskritai pirmą kartą, nežinodamas nei pratimų atlikimo technikos, nei savo tikrojo pajėgumo, jis gali susižaloti ir sporto klube būti pirmą ir paskutinį kartą. Ir žinoma, reikia išsiaiškinti ko žmogus apskritai nori. Ar jis nori svorio priaugti, ar numesti. Galbūt jis paprasčiausiai nori gerai jaustis.
Kokį intensyvumą reikėtų pasirinkti į sporto salę grįžus po tam tikro laiko praleisto be sporto?
Raumuo yra unikalus tuo, kad turi atmintį. Jei žmogus kažkada aktyviai sportavo, jis daug greičiau prisitaikys prie fizinio krūvio treniruočių metu nei tas, kuris atėjo į sporto klubą pirmą kartą. Bet tai nereiškia, kad asmuo po kelių metų pertraukos nuo sporto gali padaryti tai, ką galėjo anksčiau. Dažnai žmonės apsigauna ir galų gale persitreniruoja.
Siūlyčiau pradėti nuo mažesnių svorių, pradžiai daryti po vieną pratimą kiekvienai raumenų grupei ir sekti savo kūną. Bet pirmiausia, net ir kažkada sportavusiam asmeniui reikėtų pasikonsultuoti su treneriu. Galbūt žmogus per tą laiką buvo gavęs traumą ir jam tam tikrų pratimų dabar daryti negalima, nes tai gali sukelti dar skaudesnes pasekmes.
Kaip persitreniravimas gali atsiliepti žmogaus organizmui?
Persitreniravimo ženklai: miego, apetito sutrikimai. Jei asmuo staiga pradėjo sunkiai užmigti, tai yra vienas iš ženklų, kad jis galėjo persitreniruoti. Bet aš kalbu apie tai, jei tuo metu žmogus nesusidūrė su įvairiomis stresinėmis situacijomis. Paprasčiausiai jis gyveno savu ritmu, pradėjo sportuoti ir sutriko miego režimas.
Taip pat staigus svorio kritimas. Bet vėlgi, kalbu apie tai, jei žmogus savo gyvenimo būde kažko stipriai nepakeitėte, o svoris pradėjo kristi. Tada energijos trūkumas, nuotaikų kaita, sunkiau sekasi sutelkti dėmesį. Moterims, kurios labai intensyviai sportuoja, galimi menstruacijų ciklo sutrikimai.
O kaip elgtis persitreniravus?
Aš tokiais atvejais rekomenduoju savaitę-dvi pasiilsėti. Nesportuoti ir jei yra galimybė, idealiausia būtų tiesiog išvažiuoti atostogų. Gerti daug vandens, valgyti kokybišką maistą. Mes turime duoti poilsio ne tik kūnui, bet ir protui. Pagal galimybes pabėgti nuo rutinos. O grįžus, mūsų kūnas bus pailsėjęs ir tada pradėjus sportuoti nuo mažesnio krūvio po truputį įsibėgėjus bus galima atsistoti į savo vėžes. Reikėtų pabendrauti ir su treneriu, kad jis pakoreguotų treniruočių intensyvumą, galima netgi pakeisti sporto programą.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
