
Tikriausiai sunku būtų rasti žmogų, kuris nebūtų girdėjęs apie miego svarbą norint jaustis sveikai bei būti energingiems. Tačiau ar visi žino, kokie procesai mūsų organizme vyksta esant miego nepritekliui?
Apie šiuos procesus ir dar daugiau papasakojo Lietuvos kultūrizmo ir fitneso federacijos prezidentas, asmeniniu treneriu „RL Gym“ bei „Positive gym“ sporto klubuose dirbantis Modestas Puišė.
„Miego metu ilsisi visas mūsų organizmas: ir kaulinė sistema, ir vidaus organai, ir viena iš kūno varomųjų jėgų – centrinė nervų sistema. Kai yra išsikelti tikslai tam tikram rezultatui, turiu omenyje ne tik profesionalius sportininkus, bet ir mėgėjus, manau, kad per parą reikėtų miegoti 7-8 valandas, – patarė sportininkas, pridurdamas, kad dalį miego kompensuoti galima dieną. – Miego režimas priklauso žmogaus profesijos, gyvenimo būdo ir t.t. Vienas iš išsigelbėjimo būdų yra iki vienos valandos trukmės pogulis dienos metu“.
Treneris teigė, jog miegas be galo svarbus ir dėl to, kad yra susijęs su hormonine sistema. O miego nepriteklius galiausiai gali atsiliepti mūsų kūno būklei.
„Kai žmogus mažai miega, atsiranda augimo hormonų trūkumas, kuris priveda prie metabolinio nelankstumo, prastos gliukozės apykaitos bei sutrikusios riebalų oksidacijos.
Žmogui nepailsėjus hormonai leptinas ir grelinas yra išmušami iš ritmo. Jiems nesant subalansuotiems padidėja apetitas, todėl žmonėms, norintiems sumažinti savo kūno apimtis, esant miego deficitui šie hormonai suvaidina atvirkštinį vaidmenį.
Smarkiai padidėja kortizolio (streso hormono) lygis. Reikia turėti omenyje, kad ypač sunkios treniruotės metu mes ir taip patiriame stresą, jos metu kortizolio lygis gali pakilti dvigubai. Ir jei mes kūnui neleisime pailsėti, streso lygį tik dar padidinsime. Tikėtina, kad tai turės įtakos sportiniams rezultatams“, – kalbėjo M. Puišė.
Jis pridūrė, jog nakties metu po dvyliktos valandos hormonų atsinaujinimas yra labai stiprus, todėl žmonės norėdami pailsėti ir pasiekti geresnį rezultatą turėtų užmigti apie 23 valandą: „Vyko tyrimas, kurio metu žmonės buvo suskirstyti į dvi grupes. Visi miegodavo po 8 valandas per parą, bet vieni užmigdavo iki 23.30 val., o kiti – iki pirmos valandos nakties. Galiausiai, anksčiau miegoti ėjusių asmenų treniruotės būdavo kokybiškesnės ir sportiniai rezultatai buvo pasiekti geresni“.
Pasitaiko žmonių, kurie sako, jog jaučiasi puikiai pailsėję ir po 4-5 valandų miego. Specialistas mano, kad tokiu būdu sportinis potencialas yra stabdomas: „Aš manau, kad jauni žmonės savaime yra pakankamai gyvybingi, todėl galbūt jiems tokios miego trukmės ir užtenka. Bet mano manymu, jie nepasieks gerų sportinių rezultatų. Visai nesenai skaičiau, jog jei žmogus išmiega po penkias arba mažiau valandų, traumų rizika smarkiai išauga.
„Miegodami pailsime ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Kai yra balansas tarp poilsio ir fizinio krūvio rezultatas pasiekiamas žymiai greičiau. Sportas, sveika mityba ir miegas yra trys kertiniai akmenys, suteikiantys žmogui galimybę pasiekti užsibrėžtą tikslą.“
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
