Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Vasario 5-6 dienomis Alytuje vyks 33-iasis tradicinis tarptautinis baidarių polo (kanupolo) turnyras „Alytaus taurė 2022“, skirtas Lietuvos nepriklausomybės dienai paminėti.
Šitos varžybos – vienos didžiausių ne tik Lietuvoje, bet ir Rytų Europoje. Jose varžosi stiprios komandos iš užsienio, turnyrą stebėti atvyksta Europos baidarių ir kanojų irklavimo asociacijos bei Tarptautinės baidarių ir kanojų irklavimo federacijos atstovai, kurie pataria įvairiais klausimais bei jas viešina Europoje ir pasaulyje.
Turnyre yra žaidusios Olandijos, Suomijos, Airijos, Lenkijos, Čekijos, Ukrainos, Rusijos, Vengrijos, Ukrainos ir kitų šalių komandos.
Šiais metais į tradicines varžybas jau registravosi Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos, Suomijos ir Švedijos komandos.
Varžybos vyks dvi dienas: šeštadienį bus kovojama grupėse, o sekmadienį vyks pusfinalio ir finalinės rungtynės.
Sportininkai varžysis trijose amžiaus grupėse: stipriausiame pirmame divizione jėgas bandys vyrai, antrame – jauniai iki 17 metų ir moterys, o trečiame – vaikai iki 14 metų.
Į Alytų žada atvykti Europos baidarių ir kanojų irklavimo asociacijos kanupolo disciplinos atstovas Hansas Jensenas, kuris yra atsakingas už varžybų viešinimą, taip pat Tarptautinės baidarių ir kanojų irklavimo federacijos kanupolo komiteto narė Eva Lindmark.
Surengti vieninteles tokio aukšto lygio tarptautines varžybas Lietuvoje nėra lengva – reikia geros komandos, laiko ir pinigų. Kas jums padeda jas organizuoti, ar palankai varžybas vertina miesto savivaldybė ir sulaukite jos paramos?, – paklausėme pagrindinio varžybų organizatoriaus alytiškio Kęstučio Dambrausko.
Alytuje rengiame dvejas aukšto lygio tarptautines varžybas: lapkričio mėnesį – „Dzūkijos taurės“, vasarį – „Alytaus taurės“.
Surengti varžybas reikalinga gera ir patikima komanda. Tai – savanoriai, sportininkų tėvai, žaidėjai. Be jų pagalbos tikrai būtų sunku kažką panašaus padaryti.
Alytaus miesto savivaldybės, Sporto ir rekreacijos centro vadovai palankiai vertina šias tarptautines varžybas ir pritaria, kad tokie renginiai vyktų Alytuje.
Per juos garsinamas miestas, sporto centras, mūsų žaidėjai ir baidarių polo sportas.
Atvykę sportininkai gyvens miesto viešbučiuose, maitinsis kavinėse, susipažins su miestu.
Šiemetinis kanupolo turnyras jau 33-iasis, sunkiomis pandemijos sąlygomis jis buvo surengtas netgi praėjusiais metais, tad nė karto nenutrūko.
Kokius uždavinius kelsite savo vadovaujamoms komandoms ir kokias vietas planuojate užimti?
Varžybose dalyvaus po vieną Alytaus komandą kiekvienoje amžiaus grupėje.
Stipriausiųjų grupėje komandai keliamas uždavinys patekti į ketvertą ir varžytis dėl apdovanojimų.
Tikimės, kad vaikai ir jauniai irgi pakovos dėl apdovanojimų, tačiau svarbiausia – įgis patirties.
Vaikams tai bus pirmosios tarptautinės varžybos, tačiau tikiuosi jie parodys, ką išmoko per treniruotes ir pademonstruos varžybose.
Alytuje kuriamos gražios šios sporto šakos tradicijos, ar baidarių polo populiarumu mieste artėja prie futbolo ir krepšinio?
Baidarių polo iki futbolo ir krepšinio populiarumo yra toli, tačiau stengiamės ir kai kuriose srityse juos lenkiame.
Tai pasakytina apie varžybų organizavimą, sugebėjimą pritraukti geras komandas iš įvairių šalių, bendradarbiavimą su Europos bei Tarptautinės federacijos vadovais, atsakingais už kanupolo sporto disciplinos plėtojimą.
Kanupolo turnyras „Alytaus taurė“ įgijo Tarptautinės baidarių ir kanojų irklavimo federacijos pripažinimą, apie jas išgirdo Europa ir pasaulis. Kokių minčių, pasvarstymų kyla, atverčiant įvyksiančio turnyro puslapį?
Tarptautinis baidarių polo turnyras „Alytaus taurė“ turi savo vardą ir tarptautinėje arenoje.
Daug metų į varžybas atvyksta ir jas stebi Europos asociacijos bei Tarptautinės baidarių ir kanojų irklavimo federacijos atsakingi už baidarių polo discipliną atstovai.
Jų dėka varžybos yra nušviečiamos tarptautinėje erdvėje. Apie mus kalbama, kad sugebame gerai organizuoti aukšto lygio varžybas.
Po kiekvienų varžybų kyla mintys, kaip dar labiau pagerinti turnyro kokybę, pritraukti gerų komandų.
Tai klausimai, į kuriuos ieškome atsakymų organizuojant kitas varžybas ir tai bandome įgyvendinti. Ne išimtis ir šis turnyras.
2019 metais Alytaus sporto ir rekreacijos centro baseine vykusiame turnyre dalyvavo net 25 komandos, tai buvo rekordinis skaičius. Kiek turnyrui prireikia teisėjų ir iš kokių šalių jie atvyksta?
Teisėjų klausimą sprendžiame kartu su komandomis, kurios dalyvauja. Jos atsiveža po du aikštės arbitrus, o kitais teisėjais (sekretoriato, laiko, linijų) pasirūpiname mes, varžybų organizatoriai. Rungtynėms teisėjauja kvalifikuoti arbitrai.
Kiek sykių jums pavyko nugalėti, kuriais metais susirinko ypač pajėgios komandos ir alytiškių pasiektą pergalę vertintumėte kaip pačią svariausią?
Šios varžybos yra tarptautinės, į jas susirenka stiprios komandos iš įvairių šalių, todėl nugalėti nėra lengva.
Mūsų komanda Alytaus taurę yra iškovojusi 2012 ir 2013 metais. Galiu pasidžiaugti savo auklėtiniais.
Kasmet patenkame į stipriausiųjų ketvertą ir kovojame dėl aukščiausių apdovanojimų.
Ir nesvarbu, kokią vietą užima komandai: antrą, trečią ar ketvirtą. Sportininkams ir treneriams tokio lygio varžybų vertė yra neįkainuojama.
Tokių turnyrų dėka Alytuje išaugo ir subrendo geriausias Lietuvos žaidėjas Karolis Latauskas, kuris 2021 metų Europos čempionate Italijoje buvo trečias pagal rezultatyvumą vyrų grupėje.
Tokio lygo varžybose užgrūdinta mūsų komandą, nuo 2016 metų penkis kartus tapome Lietuvos čempionais.
Komandos varomoji jėga, be Karolio Latausko, ir aukšto lygio žaidėjai Vytenis Licius, Vilius Rasimavičius, Augustas Platūkis, kurie yra sukaupę didelę varžybų patirtį. Auga ir gera jaunimo komanda.
Ar Alytaus kanupolo komanda šiemetiniame turnyre žais savo jėgomis, ar ją stiprinsite pajėgiausiais Lietuvos žaidėjais?
Dalyvausime savo jėgomis. Labai atjaunėjo vyrų komanda. Didelį patirtį turi trys žaidėjai Karolis Latauskas, Vilius Rasimavičius ir Vytenis Licius, o kiti žaidėjai jauni, jiems reikia mokytis, kaupti patirtį, subręsti ir išmokti laimėti.
Jaunių grupėje taip yra dideli pasikeitimai, komandos lyderiai išaugo ir jų vietą užims kiti.
Kaip pavyks, pamatysime turnyre. Trečioje grupėje vaikams tai bus tik pradžia, pirmasis tarptautinis startas.
Jūsų iniciatyva kanupolas pradėtas kultivuoti ir Alytaus rajone, dirba etatinis treneris, ar daugiau šios sporto šakų židinių atsirado Lietuvoje?
Dauguose baidarių polo kultivuojamas nuo 2017 metų. Čia plėtoti šią sporto šaką labai daug padeda Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas.
Dauguose dirba etatinis trenerisir jisvaikus bei jaunimą moko kanupolo paslapčių.
Kasmet Dauguose vasarą organizuojamos tradicinės „Daugų taurės“ varžybos, rengiamos sporto stovyklos.
Prieš prasidedant pasaulinei COVID pandemijai, organizuodavome ir tarptautines stovyklas. Jose, be Alytaus ir Daugų vaikų, dalyvaudavo jaunimas iš Airijos.