
Marytė Marcinkevičiūtė
Lietuvoje populiarėja dar viena sporto šaka – dažasvydis. Tai – komandinis sportinis žaidimas, kai žaidėjai, veidus apsaugoję kaukėmis, šaudo iš pneumatinių ginklų želatininiais kamuoliukais, pripildytais dažų. Šis žaidimas – puikus būdas gerinti fizinę būklę.
2000-aisiais kovo 27 dieną įsikūrė Lietuvos dažasvydžio federacija, kuri kitąmet švęs savo gyvavimo 25-metį. 2010 metais Lietuvoje buvo 25-30 sportinio dažasvydžio ekipų, į organizuojamus renginius suvažiuodavo daug užsienio komandų, varžybų lygis buvo auštas.
Tačiau po to komandų ėmė smarkiai mažėti, o COVID-19 laikotarpiu sustojo visa dažasvydžio veikla, ekipos išsiskirstė.
Lietuvos sportiniam dažasvydžiui išgyvenant krizę, 2021 metais susibūrė nedidelė šios sporto šakos mėgejų bendruomenė, kuri ėmėsi iniciatyvos gaivinti šią sporto šaką.
2022 metais buvo įkurta Sportinio dažasvydžio asociacija, kurios prezidentu išrinktas didelis šios sporto šakos puoselėtojas, reklamos agentūros „ADguru“ vadovas 33 metų Edvinas Kupčinskas.
Jis ir pats aktyviai žaidžia dažasvydį, 2007-aisiais debiutavo Lietuvos dažasvydžio lygoje, atstovavo „Legiono“ klubui ir nuo to laiko kaunietis nuo šio sporto negali pabėgti.
Daug metų E. Kupčinskas dalyvaudavo įvairiuose turnyruose, sukaupė didelę patirtį, kuria dabar dalijasi su jaunaisiais žaidėjais. Dabar jis atstovauja pagrindinei „LTUnited“ komandai.
„Su ta ankstesniąja dažasvydžio žaidėjų karta ir susibūrėme, pritraukėme naujų žmonių ir aktyviai, su dideliu entuziazmu pradėjome veiklą.
Siekiame populiarinti mėgstamą sporto šaką, organizuojame įvairias varžybas, ruošiame žaidėjus ir komandas, esame atsakingi už šalies rinktinę.
Mūsų komandos pradėjo treniruotis ir dalyvauti Lenkijoje vykstančiuose turnyruose.
Lenkai mums yra ypač dideli pagalbininkai, iš kaimynų mokomės, stengiamės į juos lygiuotis.
Tobulėja mūsų žaidėjai, kaupiame patirtį, gilinamės į naujoves, kurios pravers mums organizuojant aukšto lygio turnyrus.
Padėjome suorganizuoti Mėgėjų dažasvydžio lygos varžybas Lietuvoje. Turime du puikius partnerius: Kauno apskrities dažasvydžio sporto klubą „Legionas“, kuris veiklą puoselėja jau 26 metus, o Vilniuje – Dažasvydžio centrą.
Tai – didieji Lietuvos dažasvydžio klubai, turintys sąlygas treniruotis. Naudojamės jų infrastruktūra, keičiamės patirtimi, bendradarbiaujame“, – pasakoja E. Kupčinskas.
Sportinis dažasvydis – linksma ir energinga veikla, didžiulis emocijų pliūpsnis, puikus būdas stiprinti bendrystę, gerinti strateginį mąstymą. Kur jis yra žaidžiamas, kokia reikalinga įranga, kiek žmonų sudaro komandą?
Sportinio dažasvydžio formatų yra įvairių, pagrindinis jų – 5×5, bet yra ir kiti formatai 7×7, 3x 3, 1×1.
Žaidžiama iki 3-5 pergalių, žaidimo laikas 6-14 minučių. Žaidimui naudojama sportinė apranga, apsauginė kaukė, sportinis markeris su dėtuve, suspausto oro balionas, diržas kamuoliukams.
Sportinis dažasvydis labai skiriasi nuo pramoginio, kuris paprastai žaidžiamas savo malonumui su draugais ir patiriama daug emocijų.
Entuziastai vilki sportines aprangas ir apsaugas, naudojami elektroniniai markeriai su didesne greitošauda.
Aikštelė lygi ir simetriška, žaidžiama ant dirbtinės ar natūralios žolės, figūros pripučiamos ir kiekvienoms varžyboms statomos vis kitos schemos.
Ar skiriasi sportinio ir pramoginio dažasvydžio taisyklės?
Jų principas tas pats–- pažymėti varžovą dažais. Pramoginiame dažasvydyje nėra jokių ribų aikštelėms, galima žaisti miške, pastatuose, fortuose.
Vos prieš ketverius metus susibūrusi sportinio dažasvydžio komanda „LT united“ sėkmingai rungtyniavo Lenkijos varžybose „Varšuvos taurė” (PPC) bei trečius metus varžėsi „Polish X-ballleague (PXL)“ tarptautiniame turnyre. Neseniai finišavo paskutinysis PXL etapas, kaip sekėsi?
„LTunited“ pagrindinė komanda užėmė antrą vietą, nusileidome tik geriems savo draugams „NexXTeaM Zambrów“.
Taip pat norime pasidžiaugti, kad net keturi „LTunited“ nariai įgijo teisę išbandyti jėgas tarp stipriausiųjų pirmo diviziono komandų.
Dovilė Jonikaitė, Ignas Plečkaitis ir aš atstovavome „Gladiatori Unicusano“, o Gediminas Kubelskas – „Ala“-3 komandai, kuri užėmė trečią vieta.
Gediminas taip pat parodė didelį savo meistriškumą ir tapo naudingiausiu PXL pirmo diviziono žaidėju.
PXL dvejose lygose ir skirtinguose divizionuose žaidė trys „LTunited“ komandos.
Kiek dabar Lietuvoje veikia šios sporto šakos klubų?
Lietuvoje didžioji dauguma klubų užsiima pramoginiu dažasvydžiu, jų priskaičiuojama apie 30.
Keletas klubų pritaikė infrastruktūrą treniruotėms žiemą. Tai – uždari angarai su dirbtine danga, pripučiama aikštele ir daugkartinio naudojimo kamuoliukais.
Ar yra suburtos Lietuvos įvairaus amžiaus grupių rinktinės, kurios dalyvauja pasaulio ir Europos čempionatuose?
Po ketverių metų pertraukos Lietuvos veteranų dažasvydžio rinktinė dalyvavo pasaulio čempionate ir pirmą kartą užėmė aukštą penktą vietą.
2025-aisiais tikimės užauginti ir vyrų, ir U-16 jaunimo rinktines. Auga ir prisijungia nauji žaidėjai, gausėja komandų.
Ar turite profesionalių sportininkų, kuriais džiaugiatės?
Turime keletą profesionalių žaidėjų, kurie atstovauja profesionalioms užsienio komandoms.
Tai – dažasvydžio treneris Jaroslavas Žiugžda, šiuo metu žaidžiantis ir treniruojantis Italų profesionalią komandą „Gladiatori unicusano“, Pavelas Voleiso atstovauja Amerikos ekipai „Austin FSU“.
Labiausiai džiaugiamės mūsų „Ltunited“ komandos žaidėja Dovile Jonikaite, kuri šiemet dalyvavo atrankoje į Belgijos moterų komandą „Belladonna“.
Sėkmingai įveikusi atranką, šiemet ji dalyvavo didžiausiame renginyje Europoje NXL čempionate ir su komanda pateko į lapkričio 6-10 d. Amerikoje įvyksiantį NXL Pasaulio taurės turnyrą.
O ar Lietuvoje daug moterų žaidžia dažasvydį?
Nemažai, yra specialios lygos moterims. Tačiau dažnai jos žaidžia kartu su vyrų komandomis, dalyvauja komandiniuose turnyruose, kur nėra lyčių ir amžiaus apribojimų.
Ar Sportinio dažasvydžio asociacija per metus rengia daug varžybų?
Šiuo metu ne. Po truputį bandome kurti infrastruktūrą, tada ir varžybų ženkliai pagausės.
Pagrindiniai šių metų mūsų tikslai buvo – nenuvilti savo gerbėjų, dalyvaujant stiprioje Lenkijos dažasvydžio lygoje, ir pasaulio veteranų čempionate, kuriame Lietuvos rinktinei buvo patikėta vadovauti man.
Išsikeltus uždavinius sėkmingai įvykdėme ir sezoną baigėme gera, optimistine nuotaika.
Ar yra įkurta Tarptautinė dažasvydžio federacija?
Taip, mūsų sporto šaka rūpinasi UPBF, kuri rengia rinktinių čempionatus, tobulina varžybų taisykles.
Kokia jūsų didžiausia svajonė plėtojant dažasvydį Lietuvoje?
Didžiausias siekis – Lietuvoje įrengti visus standartus atitinkančią dažasvydžio sporto aikštelę, kurioje galėtume ruoštis varžybomis ir organizuoti aukščiausio lygio renginius.
Tai nėra pigus dalykas. Reikalinga vieta, kas ją prižiūrėtų, reikalinga dirbtinė danga, apšvietimai, kameros, oro kompresoriai.
Kukli sporto aikštelė, daug ką darant savo pačių rankomis, kainuotų apie 40-50 tūkst. eurų, o solidesnė su trenažais, įrengimais – apie 200 tūkst. eurų.








