
Kone kiekvienas sportuojantysis yra girdėjęs apie raumeninius disbalansus. Šis sutrikimas yra susijęs ir su raumenimis, ir su sąnariais, o nesiimant jokių veiksmų ilgainiui gali atsiliepti įvairių skausmų pavidalu.
Apie raumeninius disbalansus bei jų prevenciją įžvalgomis pasidalino Lietuvos kultūrizmo ir fitneso federacijos prezidentas, taip pat sporto klubuose „RL Gym“ bei „Positive gym“ asmeniniu treneriu dirbantis Modestas Puišė.
„Iš abiejų pusių mūsų raumenys turi būti simetriški, vienodo dydžio. Idealu, jei ir jėgos būtų tokios pat. Jei matome, kad, tarkime, abi krūtinės pusės yra vizualiai skirtingos, tai byloja apie atsiradusį raumeninį disbalansą.
Sąnarį supantys raumenys veikia kartu priešpriešine jėga, kuri palaiko kaulų pusiausvyrą. Jei keli raumenys yra nevienodo pajėgumo, tada atsiranda raumeninis disbalansas, dėl kurio gali sumažėti sąnarių mobilumas. Tarkime, paėmęs lazdą dviem rankomis galiu be problemų nuleisti ją už galvos, dalis žmonių to padaryti negali, nes peties sąnaris nėra mobilus.
Jei jaučiame, jog vienas ar kitas mūsų raumuo atsilieka arba dominuoja, tai gali privesti ir prie skausmų bei traumatizmo. Jei keliant svarmenį pastebime, kad jėgų jau nebeturime, bet svarmenį vis dėlto iškeliame, reiškia, kad stipresnė raumeninė grupė tą svorį kompensuoja“, – kalbėjo M. Puišė.
„Nors nesubalansuotos treniruočių programos turi įtakos raumeniniams disbalansams, tai nėra vienintelė jų atsiradimo priežastis. Pirmiausia, didelę įtaką turi natūralus vystymasis – tai šiek tiek susiję su genetika. Žinoma, prisideda ir kasdienė veikla, kai yra ilgai ir netaisyklingai sėdima. Visa tai veda prie sveikatos bėdų, – pridūrė specialistas, įvardindamas keletą raumeninių disbalansų. – Nugaros bėdos, kuprojimasis. Pečių ar dubens pusių buvimas nevienodame aukštyje, nevienodo dydžio krūtinės pusės ar kojos“.
Sveikos gyvensenos specialistas teigė, jog norinti išspręsti raumeninių disbalansų problemą, pirmiausia reikėtų kreiptis į profesionalų trenerį ar kinezeterapeutą, tačiau net ir su specialistų pagalba greito rezultato tikėtis neverta.
„Norint išspręsti raumeninio disbalanso bėdą, tikslas yra mūsų visą kūną priversti judėti vienodai – ir viena, ir kita pusė turėtų dirbti kaip vienas mechanizmas. Atsižvelgiant į raumeninius ir sąnarinius disbalansus parinkti pratimai turi atitikti žmogaus pajėgumą. Manau, pačioje pradžioje reikalinga priežiūra, kad žmogus darydamas vieną ar kitą pratimą jį darytų taisyklingai ne tik su stipriąja puse, bet ypač ir su silpnąja.
Ir žinoma, tam reikia laiko. Per mėnesį ar du tam tikrų dalykų tikrai nepakeisime, todėl žmogus turi tai suvokti ir pradėti skubėti lėtai. Bet jei viskas bus daroma taisyklingai ir rezultatas tikrai bus. Sportuojantysis tą pamatys ne tik vizualiai, bet ir pajaus sveikatos prasme“, – teigė treneris.
M.Puišė pridūrė, jog raumeninius disbalansus pastebėti nesunku, o juos pastebėjus, svarbu imtis veiksmų: „Reikia pripažinti, kad jauni žmonės, ypač moksleiviško amžiaus, turi tikrai nemažai disbalansinių bėdų. Jos susijusios su laikysena ir su ilgu sėdėjimu prie kompiuterio ar telefono. Tačiau moksleiviai kiekvienais metais prieš mokyklą tikrinasi sveikatą, manau, kad medikai tikrai juos pamato.
Sporto klube disbalansai taip pat nesunkiai pastebimi. Naujokui atliekant bendro fizinio pasirengimo pratimus iškart pasimato, kurios raumeninės grupės dominuoja, o kurios atsilieka. Tai pastebima pakankamai greit, o tada jau viskas žmogaus rankose, reikia tik noro.“
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
