
Aktyvus laisvalaikio praleidimo būdas gali būti įsivaizduojamas ne tik alinančių treniruočių pavidalu, bet ir kaip daugybę nuostabių įspūdžių teikiantis malonumas. Klaipėdoje įkurto nardymo centro „Oktopusas“ vadovas bei instruktorius Vilius Vainora atsakė į keletą klausimų, galinčių kilti norintiems pradėti domėtis povandeninio pasaulio pažinimu.
Ar yra koks nors amžiaus cenzas arba sveikatos sutrikimai, kuriems esant nardymu užsiimti būtų nerekomenduojama?
Kiekviename sporte yra svarbiausia, kad ta veikla užsiimtų maksimaliai sveikai besijaučiantis žmogus. Nardyme – lygiai taip pat, yra tam tikri kriterijai, kuriuos asmuo turi atitikti.
Pilnamečiui asmeniui prieš nardymą duodama užpildyti medicininė anketa, kurioje yra per 50 punktų dėl įvairių ligų, traumų, kurios galbūt galėtų turėti įtakos jo sveikatos sutrikimams. Jei žmogus, pildydamas tą anketą deda pliusus prie padidėjusio kraujospūdžio, astmos, širdies ar kvėpavimo problemų ir jam atitinka daug kitų punktų, aš negaliu leisti tam asmeniui nardyti. Tada jis turi pasidaryti medicininę apžiūrą pas savo šeimos gydytoją ir, jei šis neprieštarauja, asmuo gali užsiimti nardymu.
Jauniausieji gali pradėti nardyti nuo 8-erių metų jiems saugiose aplinkose, praktiškai baseino sąlygomis. O atvirame vandenyje vaikai nardyti gali pradėti tik sulaukę 10 metų. Bet kokiu atveju, vaikus vandenyje saugo ir prižiūri instruktoriai, o už medicininę apžiūrą atsakingi yra tėvai.
Kokio fizinio pasirengimo arba kokių gebėjimų reikėtų turėti žmogui, norinčiam užsiimti nardymu?
Nardymas nereikalauja ypač didelio fizinio pasirengimo, didesnis pasirengimas turėtų būti psichologinis – vis dėlto asmuo neria po vandeniu ir pasitiki įranga, kuri jam leidžia ten būti.
Sausumoje užsidėję visą įrangą turime didelį svorio balastą, kurio vandenyje praktiškai nesijaučia. Jei mes kalbame apie pažintinio nėrimo programą, tai atėjęs žmogus net nebūtinai turi mokėti plaukti. Už jį viską padaro instruktorius. Todėl galima sakyti, kad fizinis pasiruošimas gali būti visiškai minimalus.
Pažintinį nėrimą renkasi žmonės, kurie niekada nėra bandę nardyti ir nori pažiūrėti ar jiems apskritai yra priimtina būti po vandeniu. Tai ne mokymai, o momentinė pramoga. Pažintinis nėrimas pradedamas dvidešimties minučių instruktažu, kurio metu žmonės supažindinami su įranga, jiems pasakoma ką reikės daryti po vandeniu ir tada kartu su instruktoriumi einama nerti.
Ar norint užsiimti nardymu reikia pabaigti specialius kursus?
Jei žmogus neturi sertifikato, tai yra, nėra baigęs mokymų, jam galimas tik pažintinis nėrimas su instruktoriumi, kuris lydi žmogų po vandeniu, jį prižiūri.
Nardymo pažymėjimą prilyginčiau automobilio vairuotojo pažymėjimui. Jei žmogus teisių neturi, jis turi galimybę vairuoti automobilį tik su jį prižiūrinčiu profesionaliu instruktoriumi. O jei asmuo teises turi, reiškia jis vairuoti moka ir gali nuomotis automobilį bei dalyvauti eisme. Šiuo atveju tai yra lygiai tas pats.
Pateikus savo tarptautinį sertifikatą pagal turimą atitinkamą kategoriją yra priskiriamos tam tikros nardymo vietos. Jei žmogus nori gebėti nardyti savarankiškai, tada rekomenduojama eiti į nardymo kursus.
Kokia įranga ar kitais atributais reikėtų pasirūpinti prieš išsiruošiant nardyti?
Jei kalbame apie bazinį nardymo mokymo kursą, kuriame mokoma pagrindų, dažniausiai visi nardymo centrai yra į kursų kainą įtraukę ir nardymo įrangos nuomą. Labai daug pasitaiko žmonių, kurie šiek tiek paskuba ir internetu prisiperka įvairios nardymo įrangos, o vėliau paaiškėja, jog ne viskas tinka ir jie turi ją pasikeisti.
Mano rekomendacija būtų tokia, kad jei žmogus sugalvojo, jog nori nardyti, pirmiausia reikėtų pradėti nuo kursų, kurių metu jis ir sužinotų viską apie nardymo įrangą, kokia ji yra reikalinga. Jei asmuo planuoja nardyti tik kelionėse – šiltame vandenyje, tada jis perka kelioninę įrangą. Jei yra planuojama nardyti Lietuvoje, kur ne vasaros metu dominuoja šaltas vanduo, tuo atveju įranga turėtų būti šiek tiek sudėtingesnė.
Koks būtų Jūsų patarimas nardyti norintiems pradėti žmonėms?
Žmogus, kuris yra smalsus ir nori išmėginti nardymą, pasirinkęs netinkamą pradžią, kartais sustabdo bet kokią perspektyvą nardyti ateityje. Todėl pirmas žingsnis asmeniui, kuris nori pamėginti nardyti, turėtų būti kreiptis į nardymo centrą ir atlikti pažintinį panėrimą, kuris leidžia žmogui suvokti ar jis apskritai gali būti po vandeniu, ir ar tas povandeninis pasaulis jį traukia.
Tai atliekant su profesionalu bus suteikiama visa reikalinga informacija ir to žmogaus pats pirmas nėrimas, kuris ir lems paskui visą nardymo perspektyvą, bus padarytas teisingai ir svarbiausia saugiai.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
