
Atėjus pavasariui, žmonės pradeda daugiau judėti, bėgioti, vaikščioti gamtoje. Kaip po pasyvaus laikotarpio išvengti traumų?
Savo įžvalgomis dalijasi VšĮ Karoliniškių poliklinika, Reabilitacijos klinikos „Medicinos vizija“, FMC sporto ir reabilitacijos klinikos kineziterapeutas, „Sveikatos formulė“ masažuotojas Dominykas Pusvaškis, kuris pats ir aktyviai bėgioja.
„Siekdami išvengti traumų, fiziškai aktyvūs turime būti visus metus. Tačiau jeigu nusprendėme, jog norime pradėti sportuoti atėjus pavasariui lauke ar uždaroje patalpoje, turime pradėti palaipsniui, po truputį, kol kūnas suaktyvės.
Blogiausia būna tuomet, kai imamės staigiai ir po daug, o kūnas nėra pratęs prie tokių staigių permainų.
Kitas svarbus dalykas – prevencija. Stipriname kūną, silpnas vietas, pertemptas atpalaiduojame, kitaip sakant, kūnas turi tvarkingai veikti, kad nebūtų pažeistas.
Siekdami to išvengti, turime analizuoti kūną ir konsultuotis su kineziterapeutu tam, kad padėtų suprasti, nuo ko pradėti ir ką akcentuoti.
Taigi, reziumuojant, yra keli svarbūs punktai:
1. Kūno tvarkingas darbas, prevencija.
2. Tinkama apranga, avalynė.
3. Tinkama danga priklausomai nuo fizinio aktyvumo rūšies.
4. Jei esate neprofesionalus sportininkas, tiesiog būkite fiziškai aktyvūs, gerinkite sveikatą ir tuo mėgaukitės“.
Kai žmogus yra paveiktas traumos, ligos, negalios, kaip sumažinti skausmą?
Pirmiausia reikėtų žinoti, kas sukėlė skausmą, bet visų išvardytų atvejų metu vyksta uždegimas (laikinas arba pastovus).
Skausmas atsiranda tuomet, kai yra pažeidimas, todėl norint jį sumažinti reikia tvarkyti pažeidimą.
Jeigu bandysite atsikratyti tik skausmo, tarkime, vaistais, bus veikiamas tik simptomas, kuris daugeliu atveju kartojasi.
Taigi reikėtų išsiaiškinti:
1. Skausmo priežastį.
2. Skausmas gali ne iškarto praeiti, jis sumažės palaipsniui.
3. Nemedikamentiniai skausmo mažinimo ar šalinimo būdai: judesys, padėtis, tam tikrais atvejais šaltis, kitais atvejais šiluma, fizioterapija, masažas ir kt.
Kam ir kada taikoma kineziterapija, kaip ilgai užtrunka procesas, atkuriant judėjimą?
Visiems fiziškai aktyviems ir pasyviems žmonėms bei sportininkams. Kineziterapijos užsiėmimus lanko tiek turintys problemų: trauma, skausmas (nugaros, kaklo ir pečių – rankų bei kojų, galvos, žandikaulio), širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemos sutrikimai ir kt.
Žinoma, ateina ir žmonės, nejaučiantys skausmo, tačiau turintys raumenų disbalansą, kūno asimetriją bei prevenciškai.
Kineziterapiją taikome, kad atstatytume pažeistą kūną arba pagerintume esamą būklę.
Ar esant paprastam skausmui, netrauminiam užtenka tik masažo ar fizioterapijos?
Masažas, kaip ir fizioterapija, pagerina savijautą, veikia kompleksiškai kartu su judesiu, mažina uždegiminius procesus.
Viena pagrindinių netrauminio skausmo priežasčių – netaisyklingas judesys.
Todėl pagrindinės priemonės yra judesio korekcija, šalia taikant individualiai parinktą masažo rūšį bei fizioterapijos priemones.
Kodėl po masažo skausmas sumažėjo nežymiai ir vėl grįžo arba suintensyvėjo?
Kadangi masažo rūšių yra daug, todėl turi būti parinktas kiekvienam individualiai pagal esamą būklę.
Taip pat ne visais atvejais galima taikyti masažą bei taip pat turi būti parinkti tinkami pratimai, derinama su judesiu.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos
