
Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizuoja begalę su sveikatingumu susijusių veikų. Tarp jų: mankštos, paskaitos, žygiai, taip pat ir iš Suomijos po pasaulį paplitę šiaurietiško ėjimo užsiėmimai.
Nors šis ėjimas, kaip būdas fizinei būklei gerinti, šiaurės Europoje buvo pradėtas kultivuoti dar praeitame amžiuje, Lietuvoje prigijo palyginti visai neseniai. O minėtojo biuro direktorės Almos Gaidienės teigimu, ši įstaiga buvo viena pirmų, pradėjusių vesti šiaurietiško ėjimo užsiėmimus Utenoje.
Pašnekovė paminėjo, jog Utenos visuomenės sveikatos biuras šiaurietiško ėjimo užsiėmimus vykdo jau dešimtmetį. Tačiau prieš tai teko įgyti tuo užsiimti leidžiančių žinių, kurios šioje srityje yra atnaujinamos iki šiol.
„Mes su kolege Ina dalyvavome pirmuose mokymuose, kuriuos vedė Laimontas Rakauskas. Vėliau mokėmės pas vokietę Katrin Wurster ir gavome atitinkamus dokumentus, leidžiančius mokyti visuomenę šiaurietiško ėjimo“, – šiai bendruomenei puikiai pažįstamus vardus paminėjo A. Gaidienė.
Priklausomai nuo oro sąlygų, veiklos taip pat yra organizuojamos ir šaltuoju metų laiku, temperatūrai esant iki dešimties laipsnių šalčio. O dėl 186 Utenos rajone telkšančių ežerų, taip pat miškų bei parkų, šis kraštas yra be galo parankus fizinėmis veiklomis gyvoje gamtoje mėgstantiems užsiimti asmenims tiek žiemos, tiek vasaros laikotarpiu.
„Per šiuos metus susidomėjimas buvo labai didelis. Kaip ir anksčiau, taip ir dabar organizuojame įvairius žygius, važinėjame į seniūnijas, jos įgyvendina projektus, įsigijo šiaurietiško ėjimo lazdas, – kalbėjo biuro direktorė. – Visi užsiėmimai yra nemokami, žmonėms reikia tik ateiti. Judėti ir būti gryname yra naudinga bei reikalinga“.
A. Gaidienė pasakojo, jog šiuo metu šiaurietiško ėjimo užsiėmimuose dalyvauja kiek mažiau žmonių, nes dalis jų pradėjo vaikščioti individualiai. Tačiau norint išmokti tai daryti taisyklingai reikia ir įgūdžių, ir praktikos, o juos galima įgyti organizuojamų veiklų metu.
„Užsiėmimas vyksta apie pusantros valandos. Jo metu yra pravedama mankšta, dalyviai aprūpinami šiaurietiško ėjimo lazdomis, susirinkusiems žmonėms paaiškinama Alfa ėjimo technika. Žmogus eidamas be lazdų dažnai kažką neša arba laiko rankas kišenėse. O Alfa yra tam tikra technika, kai eidamas žmogus išsitiesia. Krūtinė atkišama į priekį, mentės suvedamos atgal, labai svarbu rankų atvedimas, pėdos pastatymas“, – keletą pavyzdžių pateikė A. Gaidienė.
Utenos visuomenės sveikatos biuro vadovė pridūrė, jog toks ėjimas įdarbina apie 90 procentų kūno raumenų, o tuo pačiu prižiūrint mitybą, galima padailinti ir kūno linijas: „Turėjome pavyzdžių, kai šiaurietiško ėjimo užsiėmimų metu žmonės numetė labai daug svorio. Tačiau tokiu atveju reikėtų vaikščioti bent du-tris kartus per savaitę arba pasirinkti ir kitą fizinio aktyvumo užsiėmimą. Bet tada žmonės ateina į kitas veiklas: dalyvauja paskaitose ir mankštose.
Kiekvienas dalyvaudamas užsiėmime pasirenka ko jis nori. Būdavo atvejų pavasarį, jog jei šilta, žmonės ateidavo tiesiog pakvėpuoti grynu oru, susitikti bendraminčių ir pabendrauti. Ėjimo metu tai irgi yra įmanoma“.
Direktorės teigimu, Utenos visuomenės sveikatos biuro veiklos pritraukia asmenis ir iš kitų Lietuvos miestų.
„Vasarą žygių metu po Labanoro girią susirenka labai daug žmonių ne tik iš aplinkinių, bet ir iš kitų Lietuvos miestų: Kauno ir Klaipėdos. Jų metu asmenys gali pasirinkti ar norės eiti su šiaurietiškomis lazdomis, ar be. Kiekviena veikla yra mūsų įstaigos gyvenimo patirtis ir istorija. O žmonės po užsiėmimų, žygių yra apdovanojami, kad jiems liktų prisiminimas, jog jie dalyvavo“, – pasakojo A. Gaidienė.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
