Per tris mėnesius – net 720 nemokamų treniruočių, kuriose daugiau nei 100 žmonių įsitraukė į fizinio aktyvumo veiklą, o kai kurie iš jų iš esmės pakeitė savo gyvenimo būdą ar net atsisakė vaikščiojimo lazdelės. Visa tai pasiekta įgyvendinant UAB „Vilniaus kineziterapijos centras“ vykdomą projektą „Inovatyvios PENDEX treniruotės“.
„Projektas tikrai viršijo ir mūsų, ir jo dalyvių lūkesčius. Manau, kad apie 30 procentų projekte dalyvavusių žmonių pratęs treniruotes pas mus arba savarankiškai įtrauks fizinį aktyvumą į savo gyvenimo dienotvarkę“, – džiaugėsi UAB „Vilniaus kineziterapijos centras“ vadovė Renata Štopienė.
Projektas prisideda prie daugybės problemų sprendimo. „Kiekviena grupėje turėjo įvairius tikslus. Vyresniems labai aktuali, ypač artėjant žiemai, griuvimo prevencija. Juk griuvimai yra dažna traumų ar susižalojimų priežastis ir turi rimtų pasekmių – nuo baimės nugriūti atsiradimo iki kaulų lūžių, savarankiškumo praradimo ar mirties. Kadangi griuvimų riziką didina fiziologiniai senėjimo pokyčiai – raumenų jėgos sumažėjimas, suvokimo, sąnarių judesių amplitudės sutrikimai, reakcijos laiko sulėtėjimas, tokie pokyčiai sensorinėje sistemoje daro įtaką pusiausvyros išlaikymui, o didžiausią įtaką griuvimams turi pusiausvyros sutrikimai. Todėl organizuojame labai saugias ir efektyvias mažų grupių treniruotes panaudojant inovatyvią treniruoklių technologiją „Pendex“.
Jauniausius sugebėjome įtraukti į fizines veiklas, nes dalis jų buvo iš viso nesportavę, o kai kurie tam ir neturėjo galimybių dėl socialinės atskirties. Sprendžiame ir antsvorio problemą.
Didžiąją dalį dalyvių sudaro darbingo amžiaus vyrai ir moterys, siekiantys padidinti savo fizinį aktyvumą ir pagerinti sveikatą. Mūsų projekte dalyvių amžius – nuo dešimties iki daugiau nei 80 metų. Neslėpsiu – labiausiai patenkinti yra senjorai ir šeimos. Retai kur galima pamatyti tėvus su paaugliais vaikais dalyvaujančius bendrose veiklose. O čia atžalos kartu su tėvais ateina noriai“, – teigė R.Štopienė.
Jaunesniems dalyviams motyvaciją lankyti nemokamas treniruotes didino moderniausi Lietuvoje „Pendex“ treniruokliai, kuriuos pasirengimui varžyboms ne vienerius metus naudojo ir pasaulio rekordininkas bėgikas Aleksandras Sorokinas, kiti žinomi atletai.
Tai dirbtinio intelekto treniruoklių sistema, kuri įvertina silpnąsias kūno vietas ir sukuria individualų, kasdien prie kiekvieno žmogaus savijautos, fizinių galimybių, amžiaus bei traumų istorijos prisitaikantį treniruočių planą.
Prieš pradedant treniruotes į sistemą įvedamas žmogaus ūgis, svoris, miego trukmė, fizinio aktyvumu lygis, sveikatos problemos. Pagal tai sudaroma treniruotės eiga, intensyvumas.
„Treniruokliai yra išmanūs, su liečiamaisiais ekranais, kuriuose gali matyti, ar teisingai atlieki pratimą, kokius rezultatus pasieki. Viskas rodoma realiu laiku. Jaunimui patinka tokie dalykai. Be to, jaunimui nelabai patinka trenerių kritika, o čia įrenginys parodo, jei ką darai negerai. Su juo nepasiginčysi.
Senjorai, pamatę išmaniuosius ekranus, iš pradžių kiek nerimavo, bet labai greitai viską perprato“, – pasakojo UAB „Vilniaus kineziterapijos centras“ vadovė.
Liepos pabaigoje startavusio projekto tikslas buvo į treniruotes įtraukti 100 žmonių – 20 vaikų iki 17 metų, 50 suaugusiųjų nuo 18 iki 64 m. ir 30 senjorų nuo 65 iki 84 metų. Visi jie suskirstyti į 20 grupių. Kiekvienai grupei buvo numatyta surengti po 36 treniruotes su inovatyviais „Pendex“ treniruokliais. Buvo suformuotos aštuonios šeimų grupės ir po šešias suaugusiųjų bei senjorų grupes.
„Kaip buvome numatę projekto paraiškoje, reikėjo surinkti vienodą vyrų ir moterų skaičių. Apie projektą paskelbėme savo feisbuko paskyroje, taip pat mums labai padėjo Žirmūnų bendruomenės centras ir Vilniaus miesto pagyvenusių žmonių asociacija.
Feisbuke sulaukėme apie 500 norinčiųjų treniruotis. Teko kruopščiai rinktis dalyvius, kad suburtume pagal amžių ir lytį numatytas grupes. Galiausiai nusprendėme už savo lėšas priimti daugiau dalyvių – juk visko gyvenime nutinka, o nelankančių grupių negalėjo būti – privalome pasiekti projekte numatytus skaičius.
Labai aktyvios buvo senjorės. O štai prisikviesti šios amžiaus grupės vyrus buvo sunkiausia. Bet įsibėgėjus projektui vyresni dalyviai labai susibendravo, ypač moterys. Jos ateina anksčiau, kad galėtų pabendrauti. Susikūrė savotiška treniruotes lankančiųjų bendruomenė. Tokie dalykai labai svarbūs, nes sveikatai labai didelę įtaką daro ir psichologinė būsena,“ – paaiškino R.Štopienė.
Projekto dalyviais rūpinasi du treneriai. Taip pat galima kreiptis į kineziterapeutą. „Fizinės kineziterapeuto pagalbos niekas neprašė. Bet rekomendacijų ir konsultacijų buvo daugybė. Senjorai nešė savo tyrimų nuotraukas, klausė, ar tikrai gali dalyvauti projekte, atlikti vieną ar kitą pratimą.
Dėmesio netrūko visiems dalyviams. Pavyzdžiui, paauglius skoliometrais tikrinome dėl netaisyklingos laikysenos, nes tai labai didelė šiuolaikinio jaunimo problema.
Galime pasigirti – dviem merginoms per tris projekto mėnesius padėjome ištiesinti stuburą. Tai – labai didelis pasiekimas.
O turbūt didžiausia projekto sėkmės istorija, kai viena dalyvė atsisakė vaikščiojimo lazdelės, kas jei tikrai padės kokybiškiau gyventi ir judėti. Dirbant su mūsų treniruokliais, įveiklinami ne tik raumenys, bet ir sąnariai, kraujotakos, limfinė sistemos ir t.t “, – teigė projekto vadovė.
Projektas vyko ne tik treniruoklių salėje. Buvo surengti trys nuotoliniai mokymai pilietiškumo ir reagavimo į karo grėsmes temomis – kaip susirinkti išvykimo krepšį, kaip civiliui išgyventi karo metu ir kaip išgyventi postapokaliptiniame mieste. Juos vedė Šaulių sąjungos atstovas, kuopos vadas, mokslų daktaras, VDU dėstytojas Gabrielius E. Klimenka. Paskaitos metu, dalyviai įgavo tiek teorinių, tiek praktinių žinių.
Visiems projekto dalyviams „Vilniaus kineziterapijos centras“ siūlo 1 mėnesį pratęsti treniruotes gaunant 50 procentų nuolaidą nuo įprastų kainų.
„Norinčiųjų likti tikrai bus. Juk senjorams su nuolaida viena treniruotė kainuos vos 4 eurus. O jie labai džiaugiasi ne tik sustiprėjimu prieš žiemą, bet ir galimybe pabendrauti su bendraamžiais ir bendraminčiais“, – sakė R.Štopienė.
Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Finansuojamo projekto Nr. NSA-FA-RFA-2024-0288. Bendra projekto trukmė – pradžia 2024-07-01, pabaiga 2024-11-07.