
Mėgautis vandens teikiamais malonumais Lietuvoje yra daug kur: gausu atvirų telkinių, kyla uždari ir atviri baseinai, daugėja vandens pramogų parkų. Bet tam, kad plaukimas teiktų džiaugsmą ir malonumą, reikia žinoti saugaus elgesio vandenyje taisykles ir jų laikytis.
Sostinės vaikų ir jaunimo centro plaukimo sporto meistrė, daugkartinė Lietuvos čempionė ir rekordininkė Žana Skridlienė pataria:
Svarbūs įgūdžiai
Niekada nežinai, kada nutiks nelaimingas atvejis ir atsidursi pavojuje vandenyje.
Mokėjimas plaukti suteikia mums gyvybiškai svarbių įgūdžių: nepasimesti, pasiekti saugią vietą, gebėti sulaukti pagalbos ir išsigelbėti.
Geras plaukikas gali išgelbėti skęstantį žmogų ir tapti didvyriu. Talentingas plaukikas gali dalyvauti varžybose, iškovoti daug medalių ir garsinti Lietuvą.
Bet didžiausias apdovanojimas – viso gyvenimo vertingiausias įgūdis yra plaukimas. Žmonės pamilę plaukimą, mėgaujasi juo visą gyvenimą.
Saugumas vandenyje
1. Išmokite plaukti.
2. Nesimaudykite vieni nežinomose, nuošaliose vietose. Geriau pasirinkite paplūdimį arba vietą, kur maudosi daugiau žmonių ir kur budi gelbėtojai.
3. Žinokite savo galimybių ribas ir neperženkite jų.
4. Į seklų ar nepažįstamą vandens telkinį pradžioje briskite, o ne šokite ar nerkite.
5. Visada paisykite saugos ženklų ir vėliavos įspėjimų.
6. Prieš neriant atidžiai patikrinkite gylį. Venkite nardyti, jei vanduo drumstas ir nesimato dugno.
7. Neplaukite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių.
8. Neikite maudytis, jei vartojote alkoholinius gėrimus ar esate apsvaigę, pavargę.
9. Plaukdami nevalgykite, nekramtykite gumos, kad neužspringtumėte.
10. Nesimaudykite perkūnijos metu griaudžiant ar žaibuojant.
11. Jei sutraukė mėšlungis, pakliuvote į srovę, gausią augmeniją – atsigulkite ant nugaros, apsiraminkite, įvertinkite situaciją.
12. Atkreipkite į save dėmesį šaukdami, daužydami į vandenį vieną ranką.
Saugumo garantas
Ar mokėjimas plaukti yra saugumo garantas? Ne. Mokėjimas plaukti yra saugumo pagrindas, bet ne garantas.
Viena mokėti plaukti baseine su akiniais, kepurėle ir visai kas kita – atviruose vandens telkiniuose, kur gali būti šaltas, neramus, neskaidrus vanduo su gamtos stichijai būdingais pavojais.
Kuo daugiau turėsime apsaugos sluoksnių, tuo didesnė tikimybė nenuskęsti. Kaip ir žiemą neapsisaugosime nuo šalčio vien su kailiniais.
Dar reikia apatinių, megztinio, kelnių, kojinių, batų, kepurės ir t.t.
Su saugumu prie vandens ir vandenyje yra tas pats. Reikia mokėti ne tik plaukti, bet ir išgyventi vandenyje, žinoti pavojus ir taisykles, savipagalbos būdus, skendimo priežastis.
Labai svarbu turėti išgyvenimo vandenyje kompetenciją – gebėti pritaikyti turimas žinias ir praktinius įgūdžius pavojingai situacijai ir sugebėti išsaugoti savo gyvybę.

VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos“.
