Kineziterapija tai terapijos būdas, kuris yra pagrįstas tuo, kad tinkamas kūno judesys padeda atnaujinti, pagerinti ir išlaikyti kaulų ir raumenų, širdies kraujagyslių ir kitų žmogaus organizmo sistemų funkcinę būklę.
Kineziterapeutai dirba ne tik su sveikais pacientais, bet ir su pacientais po traumų, operacijų ar ligų, padėdami atkurti judesių funkciją ir sumažinti skausmą. Jie naudoja įvairias technikas, tokias kaip mankšta, masažas, elektrostimuliacija ir kitos procedūros, kad pagerintų raumenų jėgą, lankstumą ir ištvermę. Kineziterapeutai moko pacientus, kaip išvengti traumų ir sumažinti lėtinių ligų riziką, siūlo pratimų programas ir gyvenimo būdo rekomendacijas. Kiekvienam pacientui sukuriamos individualios gydymo programos, atsižvelgiant į jų unikalius poreikius ir tikslus. Informacijos teikimas bei pacientų švietimas apie tinkamą judėjimo techniką, kūno mechaniką ir sveiką gyvenimo būdą taip pat yra neatsiejama kineziterapeuto darbo specifikos dalis.
Kineziterapijoje fizinės būklės įvertinimui naudojami įvairiausi tyrimai kaip raumenų jėgos vertinimas, 30 sekundžių atsisėdimo ir atsistojimo testas, lankstumo testas, McGill‘s liemens raumenų ištvermės testas bei daugelis kitų. Prieš vertindamas paciento fizinę būklę kineziterapeutas surašo anamnezę apie paciento gretutines ligas, atliktas chirurgines operacijas, nusiskundimus ir pažymi, ar pacientas fiziškai aktyvus. Dažnai kineziterapeutams padeda įvertinti paciento būklę ir kūno masės analizė, tyrimas, atliekamas ant specialių svarstyklių. Kūno masės analizės pagalba gaunami rezultatai apie raumenų-riebalų masės, vandens, baltymų, mineralų kiekį paciento organizme. Taip pat kūno masės analizės ataskaitose yra matomi, ar gauti rezultatai atitinka vidurkį, ar yra nuokrypis nuo jo.
Kineziterapeutas, dirbantis suaugusiųjų ir senjorų grupėje, turi suprasti suaugusiųjų ir senjorų kūno struktūrą, raumenų ir sąnarių funkcijas, taip pat senėjimo procesus, kurie gali paveikti judėjimą ir fizinę veiklą. Specialistui ypatingai svarbu žinoti dažniausiai pasitaikančias suaugusiųjų ir senjorų traumas bei ligas, tokias kaip artritas, osteoporozė, širdies ir kraujagyslių ligos, ir kaip jos gali paveikti fizinę veiklą. Aktualu gebėti tikslingai bendrauti su pacientais, suprantamai paaiškinti pratimus ir jų naudą. Stebėti, kad pacientai teisingai atliktų pratimus ir būtų išvengta traumų bei užtikrintas efektyvus fizinės būklės gerinimo rezultatas. Tačiau ne visada kineziterapeuto pastabos pacientui yra lengvai išpildomos, todėl specialistui reikia suprasti, kaip motyvuoti pacientus ir padėti jiems įveikti psichologinius barjerus, kurie gali trukdyti fizinei veiklai.
Individualumo svarba grupiniuose užsiėmimuose yra itin reikšminga. Tai leidžia užtikrinti, kad kiekvienas dalyvis gautų naudą pagal savo poreikius, fizines galimybes ir tikslus. Mankšta skirta ne tik fiziniam, bet ir psichologiniam gerovės gerinimui, todėl individualaus požiūrio į kiekvieną dalyvį įtraukimas padeda pasiekti šiuos tikslus efektyviau. Dalyvių fizinės būklės dažnai labai skiriasi. Grupiniuose užsiėmimuose dažnai susirenka naujokų ir pažengusių mankštos dalyvių, skirtingą sveikatos būklę turinčių žmonių, dalyvių su įvairiais tikslais, kaip svorio mažinimu, lankstumo gerinimu ar reabilitacija. Todėl yra svarbu dalyvius suskirstyti į grupes, kur fizinis pajėgumas ir tikslai būtų bent kažkiek panašūs, kad kiekvienas dalyvis galėtų jaustis komfortiškai ir išvengti traumų.
Kiekvieno žmogaus pasiekimai ir progresas turi būti pastebėti, skatinant dalyvių pasitikėjimą savo galimybėmis, kuriant teigiamą atmosferą, kurioje žmonės jaučia palaikymą ir vertinimą. Individualumo akcentavimas moko dalyvius suprasti savo kūno galimybes ir poreikius, jie tampa labiau atsakingi už savo progresą, aktyviau įsitraukia į užsiėmimus, nes mato, kad veikla yra jiems pritaikyta. Deja, grupiniuose užsiėmimuose žmonės taip pat dažnai yra linkę pervertinti savo galimybes bandydami „pasivyti“ kitus, todėl individualus požiūris padeda stebėti kiekvieno dalyvio krūvį, kad būtų išvengta pertempimų ar traumų. Svarbu suteikti alternatyvius pratimus tiems, kuriems tam tikros veiklos gali būti per sunkios ar netinkamos.
Pripažinus kiekvieno asmens individualumą, dalyviai jaučiasi labiau įtraukti, net jei jų fiziniai gebėjimai skiriasi. Apibendrinant, tinkamai subalansuotas individualumo ir grupinės dinamikos derinys skatina tiek fizinį, tiek emocinį dalyvių augimą.
Projektas „Fizinio aktyvumo skatinimas pasitelkiant mobiliąja programėlę“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.