Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ žiemos žaidynių stalo teniso, šachmatų ir šaškių varžybose Alytuje jėgas bandė apie 150 sportininkų.
Gausiai susirinkus fizinio aktyvumo puoselėtojus sveikino „Žalgirio“ draugijos prezidentas Algis Bronislavas Vasiliauskas, Alytaus miesto savivaldybės tarybos narė Nijolė Makštutienė, kuri pabrėžė, kad alytiškiai žaidynių dalyvius priėmė jau dešimtą kartą.
„Vadinasi mūsų miestas jums labai patinka ir tinka“, – kalbėjo N. Makštutienė ir varžybų dalyviams linkėjo gražios sportinės kovos ir malonaus bendravimo tarpusavyje.
Alytaus sporto ir rekreacijos centre (ASRC) žalgiriečiai jautėsi kaip namie. Visų sporto šakų varžybos vyko po vienu stogu, todėl žaidynių dalyviams buvo puiki galimybė bendrauti, aptarti kovas, keistis patirtimi, užmegzti naujas pažintis.
Iškilmingame varžybų atidaryme dalyvavo ir ASRC direktorius Tomas Stupuris, kuris po to bendravo su žalgiriečiais.
Pietų pertraukos metu žaidynių dalyviams buvo išdalinti maitinimosi talonai, jie galėjo papietauti vietoje esančioje kavinėje ir pasistiprinę tęsti kovas.
„Žalgirio“ draugijos vadovai prezidentas A. B. Vasiliauskas ir generalinis sekretorius Vytas Nėnius draugijos sportiniais marškinėliais apdovanojo vyriausius atskirų sporto šakų dalyvius.
Šachmatais žaidė ir Seimo nariai
Šachmatų varžybose žaidė ir Seimo vicepirmininkas nuo 2020 metų Julius Sabatauskas, atstovavęs gimtojo Alytaus komandai.
Į klausimą, kaip jis pasirengęs varžyboms, ar surado laisvo laiko pasitreniruoti, alytiškis atsakė: „Jeigu nėra galimybių gyvai pažaisti, tam yra internetas. Tačiau du skirtingi dalykai žaisti internete ir gyvai. Gyvai žaidžiant, visai kitas šachmatų žavesys. Per daug galimybių gyvai pažaisti neturėjau. Žalgiriečių žaidynėse, kuriose su dideliu malonumu bandau jėgas, dalyvauju po metų pertraukos“.
Jam nei asmeninėse, nei komandinėse varžybose tarp prizininkų nepavyko patekti.
O štai 2000-2004 metų kadencijos Seimo narys Stasys Kružinauskas, atstovavęs Vilkaviškiui, komandiniame turnyre kartu su Ovidijumi Vyšniausku ir Dalia Jaskūniene džiaugėsi bronzos medaliais.
Teisėjas atspėjo nugalėtojus
Šachmatų varžybų vyr. teisėjas vilnietis Jonas Sidabras pasidžiaugė, kad ši graži „Žalgirio“ tradicija rengti žiemos žaidynes net ir sunkiais pandemijos laikais tęsiasi.
Jėgas prie šachmatų stalų bandė 31 vyras ir 8 moterys.
„Labai plati geografija – atvyko ir Šiaurės Lietuvos komandos, kurioms teko įveikti nemažą atstumą.
„Žalgirio“ dvasia per šias varžybas išlieka, šachmatininkai metai iš metų džiugina savo gražiu žaidimu ir korektišku bendravimu.
Žalgiriečių žiemos žaidynės tapo draugų susitikimo vieta. Kiekvienas varžybų dalyvis yra garbingas, nes daug metų žaidžia, visi dalyviai yra nuoširdūs žmonės, vienos šeimos nariai.
„Žalgirio“ vertybė ir yra ta, kad dešimtmečiais šachmatų komandos atvažiuoja į žaidynes ir jas retai galima pamatyti kitose mėgėjų varžybose“, – kalbėjo J. Sidabras.
Šiemet žaidynėse dėl ligos negalėjo dalyvauti praėjusių metų vyrų turnyro laimėtojas druskininkietis Rytis Šalenga.
Užsisuko vilniečiai ir jų pagrindinis komandos įkvėpėjas Andrius Paulauskas, kuris subūrė jaunus žaidėjus.
Pasak J. Sidabro, nuolat dėl prizinių vietų kovoja žaidynių senbuviai alytiškis Nerijus Mikelionis, marijampolietis Rimvydas Šumskis.
Praėjusiais metais varžybose dalyvavo vienas Punsko lietuvis, o šiemet jų jau atvažiavo trys ir kovojo komandų įskaitoje.
Varžybų vyr. teisėjas pagrindiniais favoritais nugalėti įvardijo Vilniaus šachmatininkus. J. Sidabras neapsiriko, vilniečiai (Andrius Paulauskas, Marius Snezko bei Gabrielė Fokaitė) ir nugalėjo (18 taškų). Antri – Marijampolės (13,5) ir treti – Vilkaviškio (11) šachmatininkai.
Sėkmingai nugalėtojų komandai atstovavo Vilniaus Gedimino technikos universiteto Antano Gustaičio aviacijos instituto ketvirto kurso studentė G. Fokaitė, kuri šachmatais žaidžia nuo pirmos klasės.
„Praėjusiais metais irgi tapome nugalėtojais, todėl atvykome ginti čempionų vardų.
Per varžybas pasiekiau beveik visas pergales ir tik vieną susitikimą sužaidžiau lygiosiomis su birštoniete Danute Urbanavičiūte.
Vilniuje treniruojuosi daugiausiai savarankiškai, kartais nueinu pažaisti į Užupį.
Šachmatai – mano hobis, jie labai paįvairina studentišką gyvenimą“, – įspūdžiais pasidalijo G. Fokaitė.
Ji su birštoniete D. Urbanavičiūtė geriausiai žaidė asmeninėse moterų varžybose, surinkusios po 6,5 taško. Trečia – vilkaviškietė Dalia Jaskūnienė (5).
Tarp vyrų stipriausi buvo A. Paulauskas (6), marijampolietis Augustas Vaškevičius (irgi 6) ir M. Snezko (5,5).
Įnirtinga alytiškių kova
Šaškių varžybų vyr. teisėjas vilnietis Grigorijus Leibovičius irgi buvo maloniai nustebintas, kad, nepaisant pandemijos, šaškininkai gausiai dalyvavo žaidynėse.
Susirinko 13 komandų, daugiau negu praėjusias metais. Vyko tik komandinės varžybos.
„Visos komandos atvyko gera nuotaika, smagiai nusiteikusios. Tvirtų pozicijų nebuvo linkę užleisti varžybų šeimininkai alytiškiai, kurių gretose žaidė du sporto meistrai.
Jiems žaidynėse atstovavo dvi komandos. Gerą komandą subūrė Trakai, kur prie pirmosios lentos žaidė sporto meistras Kęstutis Blaževičius.
Rimta Marijampolės komanda, kuriai atstovavo kandidatas į sporto meistrus, Žaidimų sporto mokyklos treneris Jonas Navickas su savo dukra Rūta Navickaite“, – mintimis pasidalijo G. Leibovičius.
Dėl pirmosios vietos ypač atkakli kova užvirė tarp dviejų Alytaus ekipų.
Praėjusių metų žaidynių čempionė Alytaus I komanda netikėtai pralaimėjo savo antrajai komandai.
Jų pirmosios komandos lyderis Donatas Baranauskas savo partiją sužaidė lygiosiomis, o bendrovės „Švarus vanduo“ vadovas Romas Matulevičius ir Irena Karsokaitė pralaimėjo.
„Tas netikėtas pralaimėjimas mus gerokai įkaitino ir dabar pamažu teks kopti į viršų. Irena seniai buvo nežaidusi, jai buvo sunku grįžti į varžybų ritmą, o Romas apsiskaičiavo, galvojo apie lygiąsias ir pasirinko ne tą variantą“, – pralaimėjimą pakomentavo D. Baranauskas.
Tačiau antroji alytiškių komanda ir toliau žaidė pergalingai. Jų atstovas, bendrovės „Kaniūkų gelžbetonis“ betono mazgo operatorius Dainius Bukleris teigė, kad pergalė 5:1 prieš stipriausią Alytaus komandą juos ypač įkvėpė, atsirado didelis noras eiti pirmyn.
„Mūsų pagrindiniai varžovai stipriai kopė aukštyn ir su jais finišavome, surinkę po vienodai taškų. Mums ši pergalė – kaip aklai vištai grūdas. Mums žaidynių čempionų titulus nulėmė geresnis koeficientas, nes buvome laimėję tarpusavio kovą.
Per kiekvieną susitikimą išryškėdavo mūsų komandos lyderis, kuris vis keitėsi. Vieną kartą man pavyko juo tapti, tačiau bene labiausiai komandą patempė antroje lentoje žaidęs Pranas Vitkauskas, surinkęs daugiausiai asmeninių taškų, ir Marijona Bajerčienė iš Punios”, – sakė D.Bukleris.
Lemtingi nugalėtojų komandų moterų taškai
Dėl stalo teniso varžybų apdovanojimų rungtyniavo 6 miestų ir 5 rajonų komandos. Kai ekipų nedaug, tai ir susitikimų mažoka. O žalgiriečiai nori daugiau pasižaisti, nes mėgėjams varžybų Lietuvoje ne tiek jau daug.
Pernykščių varžybų laimėtojų panevėžiečių lyderis Povilas Bagužis teigė, kad jiems iš galvos dar neišgaravo pernykštė pergalė, be to, komanda žino, kad apginti čempionų titulus bus gerokai sunkiau, nes visi varžovai su lyderiais žaidžia neatsipalaidavę.
Tačiau panevėžiečiams vėl pavyko nugalėti. Tik šį sykį gerokai sunkiau: prizininkais tapusius kauniečius ir Vilniaus II komandą jie nugalėjo po 2:1.
Per finalinę kovą su kauniečiais pergalingus taškus panevėžiečiams pelnė P. Bagužis ir Ligita Vėlienė. O Algirdui Varžinskui nepavyko pasidžiaugti pergale.
„Galėjo taip atsitikti, jog nebūtų tekę žaisti nė vieno susitikimo. Jeigu mūsų vyrai abi kovas būtų laimėję ar pralaimėję, susitikimo baigtis – išspręsta. Taip anksčiau nebūdavo, bet dabar buvo toks varžybų formatas.
Savo žaidimu žaidynėse esu patenkinta. Abi varžovės buvo gal dvigubai, o gal netgi ir daugiau už mane jaunesnės, pakankamai stiprios, su jomis kaip reikiant reikėjo pakovoti.
Jos – daugmaž vienodo pajėgumo, labai greitos, tačiau man buvo parankios. Mano komandos vyrai šypsodamiesi teigė, kad už jas buvau dar greitesnė.
Man tuoj bus 61-eri, ir toliau nuolat treniruojuosi kiekvieną savaitę po vieną-du kartus. Ateina pažaisti 10-12 įvairaus stiprumo stalo teniso entuziastų.
Stengiuosi žaisti su savo lygio sportininkėmis. Grupėje yra ir viena silpnesnė žaidėja, tai ją stengiuosi kažkiek patreniruoti, kad ji neprarastų ūpo toliau tobulėti“, – mintimis dalijosi L. Vėlienė.
Rajonų grupėje sėkmė lydėjo Šalčininkų stalo teniso komandą, kurioje žaidė Eišiškių stalo teniso trenerė Svetlana Grinevič, Šalčininkų lietuvos tūkstantmečio gimnazijos stalo teniso treneris Valerijus Mozolis ir Panevėžio statybos tresto darbuotojas Olegas Borovskis.
Šalčininkiečiai po 2:1 nugalėjo antruosius prizininkus jonaviečius ir trečiuosius – Lazdijų stalo tenisininkus.
Per lemiamą susitikimą su jonaviečiais, esant lygiam rezultatui 1:1, pergalingą tašką pelnė S. Grinevič, savo varžovę Ingridą Maknevičienę įveikusi 3:1.
„Norėjosi daugiau sužaisti rungtynių, tačiau rajonų grupėje dalyvavo tik penkios komandos. Kitąmet tikimės turnyras bus gausesnis ir galėsime daugiau pasižaisti“, – sakė S. Grinevič.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.