
Pastarąją savaitę Lenkijos dangų raižo geriausi akrobatinio skraidymo pilotai, kurių tarpe ir du lietuviai – Džiugas Kačanauskas (27 m.) ir Igoris Lobanovas (27 m.).
Nuo liepos 29 d. jie varžėsi Torunės aerodrome vykusiame pasaulio akrobatinio skraidymo standartinės kategorijos čempionate su 35 dalyviais iš 9 šalių – Lietuvos, Lenkijos, Čekijos, Vokietijos, Prancūzijos, Rumunijos, Ukrainos, Ispanijos ir Rusijos.
Bendroje įskaitoje lietuviai pilotai geriausių tarpe. D. Kačanauskas užėmė septintąją vietą, I. Lobanovas – 24-ąją.
Čempionato dalyviai varžėsi keturiose akrobatinio skraidymo programose: pirmosios programos metu atlieka iš anksto žinomą, išmoktą kompleksą, o kitų nežinomų programų metu – varžybų metu parengtus kompleksus, kuriuos komandos sudaro dieną prieš tos programos skrydžius.
Atlikęs pirmąjį pratimą, Džiugas užėmė šeštąją vietą, Igoris – 13-ąją. Nežinomi kompleksai buvo sudėtingesni: po antrojo pratimo I. Lobanovas užėmė 14-ą vietą, D. Kačanauskas buvo 20-as. Trečiame pratime D. Kačanauskas užėmė 15-ą vietą, o I. Lobanovas – 25-ą. Sunkiausioje ketvirtoje programoje Džiugas Kačanauskas pradžiugino Lietuvą trečios vietos medaliu, o I. Lobanovas pasiekė 32-ą rezultatą.
„Varžybos buvo ne tik skraidymo patirtis, bet ir gyvenimo patirtis – neskubėk džiaugtis pasiekimais ir koncentruokis į tai kas dar laukia. Nervai ir spaudimas patekti į TOP10 padarė savo ir kainavo daug brangių klaidų paskutiniame pratime“, – teigia čempionate Lietuvai atstovavęs Igoris Lobanovas.
Pirmų trijų vietų pasaulio čempionate laimėtojai – Rusijos atstovas Dmitrijus Samochvalovas (lėktuvas „Sukhoi 31MX“), Oliveris Baxas iš Vokietijos ir Robinas Picardas iš Prancūzijos, kurie, kaip ir didžioji dalis sportininkų, skrido „Extra 330SC“ tipo lėktuvais.
Pilotų tikslumą atliekant akrobatinio skraidymo figūras vertina teisėjų komisija, tarp kurių – ir lietuvių teisėjų duetas: tarptautinės kategorijos teisėja Violeta Gedminaitė bei Eugenijus Raubickas.
Lietuvos atstovai – jauni, bet jau įspūdingą aviacinę patirtį sukaupę pilotai. D. Kačanauskui tai jau antras tarptautinis čempionatas. Jo patirtis – 400 skrydžio valandų, iš jų akrobatiniais lėktuvais apie 100 valandų, ir apie 60 valandų varžybiniu lėktuvu „Su 26 M“ LY-DON. O štai daugiau kaip 5500 valandų skraidymų patirtį sukaupusiam I. Lobanovui „WAAC 2021“ – pirmasis tarptautinis čempionatas. „Airhub Training“ aviacijos mokymų centre pilotus ruošiančio instruktoriaus skraidymo patirties bagaže ir 200 skrydžio valandų akrobatiniais lėktuvais bei 50 valandų lėktuvu LY-OMG.
Lietuvos akrobatinio skraidymo komandos treneris Eltonas Meleckis lakūnų pasirodymą čempionate vertina gerai ir teigia esąs rezultatais patenkintas. Pilotai, besiruošdami varžyboms, šiemet ore praleido apie 15 skrydžio valandų. Skraidydami išskirtiniais akrobatiniais lėktuvais, jie savo pasirodymus vertina pozityviai ir jaučiasi išpildę lūkesčius.
Anot Džiugo Kačanausko: „Vienas didžiausių iššūkių varžybose išlaikyti skrydžio kokybę. Turima patirtis ir pilotavimo technika nesikeičia, tačiau norint palaikyti gerą rezultatą, reikia didelių pastangų.“
aeroclub.lt