
Šiltuoju metu laiku žmonės vis daugiau laiko praleis gamtoje, prie vandens telkinių. Ežerai, upės ar jūra karštomis dienomis daugeliui taps pagrindiniu traukos centru.
„Dauguma žmonių savo atostogas stengsis praleisti prie jūros. Ji sulygina visus. Vaikų negalima ištraukti iš jūros be ašarų ir isterijos.
Suaugusieji iš smėlio lipdo vėžlius ir renka kriaukles. Jie pasitinka saulėtekį ir stebi saulėlydį.
Tada atsisveikina su jūra ir rašo feisbuke: „Jūra, aš tavęs pasiilgsiu“. Tokia jūra – mūsų akimis.
Bet iš tikrųjų jūra gali būti ir ne tokia svajinga, nes kartais maudynės baigiasi nelaimėmis.
Žmonių nerūpestingumas, nežinojimas ir nepagarba vandens stichijai gali virsti nelaime“, – mintimis dalijasi Sostinės vaikų ir jaunimo centro plaukimo trenerė Žana Skridlienė.
Ką daryti, kad tokių liūdnų atvejų nebūtų? Ž. Skridlienė pataria:
1. Atėję su vaikais į paplūdimį perskaitykite visą informaciją. Savo pavyzdžiu parodykite, kaip svarbu ne tik žinoti, bet ir laikytis taisyklių.
2. Saugiausia vieta poilsiui ten, kur budi gelbėtojai. Jūra yra nuolat besikeičianti, o gelbėtojai – tie žmonės, kurie pirmieji sužino apie pavojus ir mus perspėja, iškeldami atitinkamos spalvos vėliavą arba pažymėdami pavojingas vietas prie jūros (duobės, srovės).
3. Protrūkio srovė yra itin pavojingas reiškinys – tai tarsi labai sraunus povandeninis kanalas nukreiptas jūros link.
Siekiant ištrūkti, reikia plaukti į šoną, nes jis riboto pločio. Perskaitykite internete, pažiūrėkite youtube, supraskite žudančios srovės veikimo principą.
4. Nė minutei nenuleiskite akių nuo vaiko prie vandens. Būkite ištiestos rankos atstumu nuo jo.
5. Ignoruokite savo telefoną. Neprimeskite atsakomybės vyresniems vaikams, gelbėtojams. Pripučiami ratai, rankovės yra žaislai, o ne apsauga.
Nemažiau pavojingi ir kiti vandens telkiniai – upės, ežerai, tvenkiniai, bet didžiausią pavojų sau kelia žmogus.
Neblaivūs suaugusieji, paaugliai, kurie nori išsiskirti, pasirodyti ir pervertinti savo gebėjimus dažniausiai būna nemokantys plaukti.
Todėl toks aktualus yra pokalbis šeimoje apie rizikas. Užtikrinkite, kad jūsų vaikas žinotų apie grėsmes, susijusius su atvirais vandens telkiniais.
Aptarkite pagrindinius pavojus, taisykles. Laikykitės patys ir nuolat priminkite vaikams.
Niekas nelaukia ir neplanuoja nelaimių, bet vis dėlto jos nutinka kartu su karčiais žodžiais „Jei tik aš žinočiau…”
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos“.
