Nardymas su įranga – tai puiki fizinė veikla norintiems pabūti gryname ore bei pasinerti į įstabių vaizdų kupiną povandeninį pasaulį. Tačiau kaip ir kiekvienoje fizinėje veikloje, elgiantis neatsakingai galima sau pakenkti.
Kokią naudą bei žalą organizmui gali teikti nardymas papasakojo Vilius Vainora, nardymo centro „Oktopusas“ vadovas bei instruktorius.
„Kaip ir kiekvienas sportas, kuris yra atliekamas reguliariai, nardymas turi naudą. Nardymas su akvalangu yra plaukimas po vandeniu su plaukmenimis, todėl fizinis krūvis tenka mūsų kojoms, stiprina raumenų tonusą.
Būdami po vandeniu kvėpuojame suspaustu oru, kuris padidina deguonies koncentraciją organizme, šiek tiek suaktyvina kraujotakos sistemą.
Buvimas vandenyje yra tam tikra meditacija, hipnozė, kai žmogus sulėtėja, jaučia savo kvėpavimą. Tai yra lengvas poilsis, kuris leidžia pabėgti nuo rutinos, darbų, triukšmo, – to, kas yra virš vandens“, – kalbėjo V. Vainora, pabrėždamas, jog nardymas gali kūną ne tik sustiprinti, bet patyrusiam narui padeda ir atsipalaiduoti.
Internete galima rasti informacijos teigiančios, jog nardymas, – tai puiki veikla, norintiems sumažinti nerimą. Tiesa, „Oktopusas“ centro instruktorius su šia informacija sutiko tik iš dalies.
„Aš negaliu garantuoti, kad pirmas nėrimas sumažins nerimą. Dažniausiai būna priešingai, žmogus nerimauja ir jam būna sunku susidoroti su psichologiniu stresu, kurį patiria būdamas po vandeniu. Bet kai žmogus geba nardyti, galiu užtikrinti, kad psichologiškai jis tampa žymiai ramesniu ir pajaučia iškrovos momentą. Panėręs atsipalaiduoja, turi laiko pabūti su savimi, pajaučia savo alsavimą, širdies ritmą ir tuo pačiu pasigroži povandeniu pasauliu, kuriame yra visiška tyla“.
Tiesa, nepaisant nardymo teikiamos naudos, trūkstant įgūdžių ar patyrimo, galima ir susižaloti.
„Nardymas su įranga, kaip sporto šaka, yra viena iš pačių saugiausių. Prieš keletą metų esu skaitęs, jog užsiimant boulingu yra patiriama daugiau traumų nei nardant su akvalangu.
Nepaisant to, žmogus gali gauti baro traumą, taip pat dekompresinę ligą. Jos yra tikrai pavojingos, bet viskas įvyksta tik dėl to, kad asmuo kažką atlieka neteisingai: per giliai neria, nepažiūri kiek oro liko jo balione. Nunėrus per giliai ir pasibaigus orui jis turi staigiai kilti į viršų, tai gali iššaukti traumas ir nelaimes“, – sakė V. Vainora.
„Bet, kad to išvengtų žmogus turi susidaryti nėrimo planą. Dažniausiai tai padaro instruktoriai, bet patyrę narai patys geba šiuos dalykus planuotis. Taip pat reikia vadovautis taisyklėmis. Jų laikantis bei neviršijant leistinų gylių, greičio kilimo į vandens paviršių normų, stebint savo prietaisus ir jais vadovaujantis, nardymas yra labai saugus ir traumų negali atsirasti“, – pokalbį užbaigė Vilius Vainora.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.