
Mantas Juodišius gegužės 2-4 d. startavo Paryžiuje vykusiame žmonių su negalia plaukimo pasaulio serijos etape. 45-erių kauniečiui tai buvo sugrįžimas į paralimpinį sportą po dešimtmečio pertraukos, per kurią vyras gydėsi traumas. Dabar Mantas nusiteikęs ne tik „patriukšmauti“ paralimpiniuose baseinuose, bet ir užauginti pamainą dabartiniams šalies paralimpinės plaukimo rinktinės lyderiams.
Mantas Juodišius paralimpiniame sporte debiutavo dar 2009-iais, kai į baseiną nėrė po reabilitacijos. Jos prireikė po plaukimo maratono Platelių ežere, kur Mantas patytė jo gyvenimą pakeitusią traumą. Šuolių konkurse dalyvavęs jaunas vyras susilaužė kaklą ir atsidūrė neįgaliojo vežimėlyje.
Nepaisant sukrečiančių pokyčių, Mantas nepasimetė ir iš karto po reabilitacijos grįžo į sportą, į plaukimą. Jo treneriu 2009-2015 m. buvo geras bičiulis Romualdas Bičkauskas, kuriam Mantas iki šiol dėkingas už išgelbėtą gyvybę lemtingą dieną Platelių ežero pakrantėje.
„Jeigu ne Romualdas, manęs šiandien tikriausiai išvis nebūtų gyvo. Jis žinojo, kaip elgtis toje situacijoje, nes jo sūnus Andrius turėjo tokią pačią traumą (Andrius Bičkauskas atstovavo Lietuvai 2008 m. Pekino vasaros paralimpinių žaidynių plaukimo varžybose – red.). Romualdas ten viską suorganizavo, padarė viską, kad likčiau gyvas ir dar atvykusiems medikams patarė, kaip ir ką daryti“, – pasakoja M. Juodišius.
Mantas, treniruojamas Romualdo, sėkmingai įsiliejo į paralimpinio sporto bendruomenę ir buvo vienas iš dominuojančių plaukikų Lietuvos žmonių su negalia plaukimo čempionatuose. Mantui iki šiol priklauso net septyni šalies žmonių su judėjimo negalia rekordai, pasiekti baseinų takeliuose. Mantas startavo ir varžybose užsienyje, kur gynė Lietuvos Trispalvės garbę.
„Žinote, tai tokie laikai, kai ir to finansavimo nelabai buvo, galimybių daugiau varžytis užsienyje nebuvo. Plaukėme daugiausiai namie ir čia skynėme pergales, gerinome rekordus“, – atsimena Mantas.
2015 m. plaukiką sustabdė pečių juostos problemos, vyras nusprendė padaryti pauzę, kuri užtruko visą dešimtmetį. Dabar Mantas grįžo į baseiną, šįkart jau treniruojamas Ditos Kareckienės.
„Jau apie metus dirbame su Dita ir dirbame rimtai. Esu nusiteikęs ryžtingai, motyvuotas, disciplinuotas ir noriu „patriukšmauti“. O kaip seksis – žiūrėsime. Paralimpinės žaidynės? Aišku, kad kiekvienas karys nori būti generolas. Taip ir aš. Bet nenoriu per daug šnekėti ir prisišnekėti. Dirbsiu, darysiu viską, kas nuo manęs priklauso, kad rezultatai gerėtų, o kas iš to gausis – pamatysime“, – sako Mantas.
Paryžiuje Mantas startavo ne vienas, čia plaukė ir kita Lietuvos atstovė Gabrielė Čepavičiūtė. Ji ir Edgaras Matakas, jaunieji Simonas Žvirblis ir Karolina Voiciukaitė pastaraisiais metais atstovauja šalies rinktinei.
Manto tikslas – ne tik varžytis pačiam, bet ir auginti plaukikų pamainą Lietuvos paralimpinei rinktinei. Lietuvos sporto universitete trenerio specialybę įgijęs M. Juodišius pats treniruoja 18 judėjimo ir intelekto negalią turinčių įvairaus amžiaus sportininkų. Kartu su D. Kareckiene jie įkūrė organizaciją „Mes judam“, kurios tikslas – padėti būti fiziškai aktyviems žmonėms, gyvenantiems su negalia.
„Noriu, jog turėtume ne 2-3 stiprius sportininkus, aš noriu jų užauginti 20-30. Taigi, tikslus sau keliu ne tik plaukdamas baseine, bet ir treniruodamas kitus, duoti šansą plaukti ir siekti tikslų kitiems žmonėms, gyvenantiems su negalia“, – sakė M. Juodišius.
„Mes judam“ ir kitas organizacijas, šalies žmonių su negalia sporto klubus, kviečiančius sportuoti, galite rasti Lietuvos paralimpinio komiteto tinklapyje: www.parateam.lt/sportuok.
Čia integruotas ir virtualus negaliai draugiškų sporto objektų žemėlapis, kuriame – beveik 250 salių, aikščių, stadionų, maniežų, baseinų ir kitų objektų, kuriuose aplinka yra draugiška negalią turintiems. Žemėlapis integruotas ir mobiliojoje programėlėje „Parateam“, kuri nemokamai pasiekiama visiems.
parateam.lt