
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas. info
Sporto klubas „Kayak Gym“ įgyvendina projektą „Fizinis aktyvumas įvairiais irklavimo būdais (baidarėmis, irklentėmis)“ir, jį tęsdamas, įtraukė papildomą veiklą – mankštas moterims salėje ir lauko erdvėse.
„Organizuojame mankštas įvairaus amžiaus moterims. Jos vyksta nuo 2021 rugsėjo 1 dienos ir tęsis iki projekto pabaigos – 2023 metų gegužės 31 dienos.
Mankštose naudojami įvairūs treniruočių metodai – pilatesas, joga, kalanetika, sportinė aerobika, moterų pamėgtos intervalinės rato treniruotės, funkcinės fizinio pasirengimo treniruotės.
Kad mankštos netaptų monotoniškos, kaitaliojame skirtingas treniruočių metodikas, įvertinant moterų fizines ir funkcines organizmo galimybes, sveikatos būklę, nuotaikas.
Moterys yra skirtingo amžiaus, todėl pratimai yra derinami ir taikomi individualiai.
Susibūrė nuostabių, aktyvių, draugiškų ir motyvuotų moterų grupė. Ji su dideliu sportiniu azartu norėtų reguliariai veiklas tęsti toliau iki projekto pabaigos.
Mankštinamės triskart per savaitę vakarais, pratybų trukmė – 90 minučių“, – pasakoja klubo trenerė Neringa Paraščiuk.
Ar mankštinasi tik Vilniaus rajono sveikos gyvensenos puoselėtojos, ar jų atvyksta ir iš toliau?
Mankštose dalyvauja didžioji dalis Vilniaus rajono Avižienių seniūnijos, įvairių bendruomenių moterys, bet yra prisijungusių ir iš Vilniaus miesto, mankštose dalyvavo ir iš Ukrainos atvykusi globojama moteris.
Nuo projekto pradžios mankštose apsilankė apie 50 skirtingo amžiaus moterų, prisijungia vis naujų dalyvių.
Šiuo metu jau turime susiformavusią, stabilią, reguliariai sportuojančių moterų grupę.
Mankštos vyksta Vilniaus rajone Bukiškio kaime, nuomojamoje Bukiškių žemės ūkio mokyklos sporto salėje ir lauko erdvėse.
Mankštos moterims – kaip priklausomybė, kartu lengviau atlikti tai, kas atrodo neįmanoma. Joms vadovauja kvalifikuota trenerė.
Nuolat girdime, kad sėdimas darbas, mažas fizinis aktyvumas ir pernelyg ilgas buvimas prie kompiuterio neabejotinai yra XXI amžiaus rykštė. Ar pastebite, kokią didelę įtaką moterų organizmui daro jūsų klubo organizuojamos mankštos, kokius pastebite moterų sveikatos pokyčius, ar joms nebūna per mažai mankštų?
Sportas – galinga jėga, kuri buria ir stiprina bendruomenę. Moterų mankštos suvienijo Vilniaus rajono bendruomenių moteris, drauges, mamas, močiutes iš skirtingų aplinkinių gyvenviečių.
Visos dalyvaujančios sporto projekte moterys gali artimiau susipažinti, sportuoti, labiau susitelkti, ieškoti bendrų sprendimų, gauti naudingų patarimų darniai veikti, sveikiau, linksmiau gyventi, būti fiziškai aktyvios.
Bendruomeniškas moterų susibūrimas kolektyviai patenkina socialinius, kultūrinius poreikius, prisideda prie laisvalaikio turtinimo ir įvairinimo, išorinių ryšių užmezgimo ir palaikymo su kitomis apylinkių bendruomenėmis, skatina fizinį aktyvumą lankant mankštas.
Padedant trenerei, mankštose ugdoma jėga, valia, ištvermė, greitis, vikrumas, lankstumas, orientacija erdvėje.
Reguliarūs fiziniai pratimai mankštose teigiamai veikia visas organizmo raumenų grupes, moterų imuninės sistemos tonusą, smegenis, dalyvėms pasitaiso nuotaika.
Po reguliarių treniruočių moterys jaučiasi laimingesnės, pamiršta nerimą, depresiją, pyktį ir stresą.
Suformuotos naujos dalyvių judesių motorikos, nes dauguma moterų pirmą kartą išbandė mankštų metodikas, pratimus.
Pagerėjo moterų, dalyvaujančių projekte, koordinacijos ir pusiausvyros įgūdžiai, lankstumas, ištvermė.
Sportuojančioms diegiama motyvacija, noras ir poreikis savarankiškai sportuoti ir būti fiziškai aktyvioms.
Projekto pradžioje mankštos vyko dukart per savaitę, o dabar, sustiprėjus kūnams, jau iki trijų kartų.
Kokių sulaukiate moterų atsiliepimų po mankštų?
Galime drąsiai teigti, kad mankštos tokioje nuostabioje moterų kompanijoje tapo priklausomybė.
Beveik vienbalsiai moterys tvirtina, kad jos gerina nuotaiką, produktyviai užima laiką, stiprina kūną, gerina kraujotaką, pakelia tonusą, suteikia energijos, vienija bendrystės jausmą, kuris pakrauna energetiškai ir padeda valdyti emocijas, stresą, nerimą, baimes, suteikia pasitikėjimo savimi.
Po tokių atsiliepimų ir malonios patirties iniciatyva neišblėsta, o tik dar labiau motyvuoja mūsų bendruomenių moterims kurti naujus projektus, organizuoti naujas veiklas, stovyklas, sporto renginius.
Paminėsiu keletą moterų atsiliepimų:
Ingrida Kontvainytė: „Nuostabus laikas sau su profesionalia ir itin atidžia trenere. Niekada nebūna nuobodu.
Treniruotės būna apgalvotos ir skirtos kiekvienai kūno daliai. Stiprėjantis kūnas didžiausia dovana sau.
Mankštos – tai ne tik geros emocijos, bet ir streso/nerimo valdymas, patarimai geresniam miegui ir sveikesniam kūnui/odai.
Kuo daugiau tokių iniciatyvų, projektų, kuo daugiau judėjimo. Jaučiuosi be galo dėkinga“.
Kristina Jagminienė: „Atsiradus gyvenime problemoms, teko kreiptis į specialistus – psichologus, neurologus ir t. t.
Su trenere esame pažįstamos jau daug metų, sužinojusi mano situaciją, ji pasiūlė prisijungti į grupę. Ilgai nemąsčiusi sutikau.
Po kelių treniruočių taip užkabino pati atmosfera, užbūrė ten sutiktų moterų energetika.
Per treniruotes atsiranda ne tik energijos, bet nebejaučiu ir nugaros skausmų, jaučiuosi energingesnė, žvalesnė, visuomet puikios nuotaikos, kiekvieną kartą laukiu ne tik mankštų, bet ir mūsų pašnekesių, juoko, dalinamės patarimais, komplimentais.
Trenerės įdėtas darbas begalinis, matosi, kaip keičiasi moterų išvaizda, pasitikėjimas savimi. Po stiprių treniruočių, maudžiant raumenims, sunku iš lovos išlipti ir laiptais užlipti.
Trenerė suvienijo daug nuostabių moterų, kurios nekantriai laukia kitos treniruotės Su tokia komanda galima didelius kalnus nuversti“.
Rūta Uždravienė: „Visi žino, kad sportas – sveikata. Mano tikslas – judėti, pasikrauti energijos, išvalyti mintis, atsikratyti susikaupusiomis neigiamomis emocijomis.
Treniruotės nuolat kinta, todėl visada noriai jas lankau. Suburta merginų kompanija susibendravo, per treniruotes ne tik pasportuojam, bet ir gerai praleidžiame laiką, prisijuokiam.
Džiaugiuosi, kad įgyvendinamas toks projektas. Esu dėkinga trenerei Neringai už nenuobodžias, besikeičiančias treniruotes, už dėmesį, padrąsinimą, patarimus“.
Jurgita Lapūnienė: „Po mankštos nuotaika gera, atsiranda pasitikėjimas savimi, motyvacija keisti gyvenimą“.
Asta Poškutė: „Puiki trenerė, gera grupė, nuostabi nuotaika ir tvirtėjantis kūnas. Treniruotės įvairiapusės, aktyvios, kintančios ir krūvis parenkamas pagal moters galimybes. Norėtųsi mankštas tęsti ir pasibaigus projektui“.
Erika Dirsytė: „Atradau ne tik sportą, bet ir puikias, linksmas, draugiškas merginas. Laukiu kiekvienos treniruotės“.
Violeta Kartavičiūtė-Radevičienė: „Po mankštų jaučiuosi puikiai tiek fiziškai, tiek morališkai, nugalėjusi savo tingulį.
Nebejaučiu nei nugaros, nei kaklo skausmų, kurie buvo nuolatiniai palydovai.
Kiekviena mankšta vis kitokia, visada lydi gera nuotaika, nuostabios moterys, šypsenos ir, žinoma, nuolatinis trenerės dėmesys.
Lankant Neringos mankštas, atsiranda motyvacija apskritai gyventi sveikiau. Labai džiaugiuosi būdama šiame kolektyve“.
Aliona Sauliūnienė: „Mankštos labai padeda stiprinti kūną. Po jų jaučiuosi ypač gerai.
Patinka charizmatiška trenerė, moterų kompanija. Neatsidžiaugiu, kad mane pakvietė kaimynė.
Patinka, kad mankštos ir pratimai diferencijuojami pagal moterų amžių, poreikį ir sveikatos problemas“.
Ar per mankštas praktikuojate tik pratimus, ar ir kokius nors prietaisus? kas parenka pratimus?
Sportuojant salėje ar lauko erdvėse, pratimams atlikti yra naudojami tose erdvėse esantys suolai, treniruokliai, turimas kokybiškas inventorius (stepai, gimnastikos kamuoliai, jėgos gumos, svareliai, gimnastikos kilimėliai), kurį įsigijome Sporto rėmimo fondo dėka.
Mankštų metodiką parenka trenerė.
Kokių tikslų vedinos moterys ateina į jūsų mankštas? Kokie klubo siekiai?
Didžioji dalis moterų ateina į mankštas, vedinos nugaros skausmų, kraujotakos sutrikimų, viršsvorio, depresijos, sumažėjusio lankstumo, sanarių paslankumo, prastos psichoemocinės savijautos.
Sporto klubo „Kayak Gym“ siekis – kad sportinė veikla, masiniai sporto renginiai, sveikatingumo stovyklos taptų bendruomenės tradicija, skatinanti rajonų bendruomenių sveiką gyvenseną bei fizinį aktyvumą, padedanti išlaikyti gerą emocinę savijautą ir puoselėjanti bendruomeniškus santykius.
Įgyvendindami šį Sporto rėmimo fondo projektą, įgausime neįkainuojamos patirties bendradarbiaujant ir jį administruojant bei organizuojant fizinio aktyvumo pratybas, mankštas moterims.
Tai ateityje leis efektyviau siekti asmeninių tikslų bei įgyvendinti didesnius ir kokybiškesnius projektus.
Mankštų nauda sveikatai – didžiulė, kaip kilo idėja būtent jomis stiprinti žmonių sveikatą, emocinę savijautą, ar esate patenkinti tuo, ką darote dėl Vilniaus rajono žmonių?
Viena pagrindinių problemų – fizinio aktyvumo stoka. Lietuvoje suaugusieji, pagyvenę žmonės, vaikai skundžiasi įvairiais sveikatos sutrikimais (lėtinės ligos, stuburo iškrypimai, ydinga laikysena, depresijos ir t. t).
Sėslus gyvenimo būdas, intensyvus skaitmeninių technologijų naudojimas, ydingi maitinimosi ir žalingi įpročiai, nenoras fiziškai judėti – svarbiausios sveikatos sutrikimų ir mažos motyvacijos rinktis aktyvų gyvenimo būdą priežastys.
Sveikai žmogaus raidai užtikrinti būtina sudaryti sąlygas fiziškai judėti reguliariai.
Mūsų Vilniaus rajono bendruomenėms nėra pasiūlos fiziniam aktyvumui skatinti, nėra sporto infrastruktūros, sporto klubų, parkų su lauko treniruokliais, todėl tenka važiuoti į miestą, o po darbų tai trunka daug laiko ir ne visų galimybės leidžia.
Todėl atsiradus Sporto rėmimo fondui, buvome paskatinti veikti ir jo pagalba organizuoti projektus bei juos įgyvendinti mūsų aplinkinių bendruomenių nariams šalia namų.
Fizinio aktyvumo moterų mankštos – projektas aktualus spręsti Lietuvos socialinių grupių įtraukimo į sporto, fizinio aktyvumo veiklą, taip pat sprendžiant itin svarbius visuomenės sanglaudos, gyvenimo kokybės gerinimo, gyventojų sveikatos ir sveikos gyvensenos, didesnio darbingumo, laisvalaikio užimtumo, fizinio aktyvumo uždavinius ir kartu sukuriant socialinį pagrindą sveikai ir fiziškai aktyviai gyvensenai.
Moterų aktyvumas ir rezultatai lankant mankštas maloniai džiuginantis. Moterys keičiasi akyse ne dienomis, o valandomis, gerėja jų emocinė savijauta, kyla savivertė, atsiranda noras rūpintis sveika gyvensena, sveikai maitintis ir reguliariai mankštintis.
Esame 100 procentų patenkintu tuo, ką darome dėl Vilniaus rajono žmonių.
Nuostabu, kai sportas vienija skirtingo amžiaus, skirtingų požiūrių moteris. Atsiranda bendrystės jausmas bei galingas noras kartu nors ir kalnus versti.
Projektas bendrai finansuojamos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) Sporto rėmimo fondo lėšomis, skirtomis įgyvendinti sporto projektus, susijusius su fiziniu aktyvumu ir sporto renginių organizavimu, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.





















