
Sveiko judesio studija “Motus” sėkmingai baigė projektą, kurio metu į gyvas bei nuotolines mankštas įtraukė šimtus besilaukiančių ar nesenai pagimdžiusių moterų, o paskaitas joms skaitė patyrę įvairių sričių specialistai.
2022 m. rugpjūčio 1 d. startavęs projektas „Mama FIT# 90 dienų iššūkis!“, kurį bendrai finansavo Sveiko judesio studija „Motus“ ir Sporto rėmimo fondas, kurį administruoja Nacionalinė Sporto agentūra, apėmė tris veiklas.
Tai – „Mama FIT“ kontaktinės mankštos, „Mama FIT“ nuotolinės mankštos ir „Mama FIT“ Tobulėjimo akademija. Projektas baigtas 2023 m. liepos 31 d.
„Mama FIT“ kontaktinės mankštos
Šie užsiėmimai vyko Kaune, Sveiko judesio studijos „Motus“ patalpose. Mankštas vedė kvalifikuotos specialistės – trenerės-kineziterapeutės.
Tiesa, pirmiausia už projekto lėšas buvo įsigytas visas mankštoms reikalingas inventorius – kamuoliai, specialios gumos ir lazdos, balansiniai kamuoliai, kamuoliukai ir kitos būtinos pagalbinės priemonės.
Užsiėmimai vyko 2022 m. nuo spalio 3d. keturioms grupėms pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais.
Užsiėmimų metu moterys taisyklingai ir saugiai mankštinosi su jau minėtomis pagalbinėmis priemonėmis Mankštų metu jos atliko pratimus, kurie padėjo mažinti nugaros skausmus, didinti dubens dugno elastingumą, palaikyti pilvo sienos raumenų tonusą. Per užsiėmimus mokėsi fizinius pratimus derinti su giliu ir ritmišku kvėpavimu.
Moterims po gimdymo kartu su kūdikiais buvo vedamos mankštos, kurių metu buvo taikyti dinaminiai, statiniai, liemens stabilizavimo pratimai, stiprinami stuburą palaikantys raumenys, gerinama pusiausvyra ir koordinacija.
Mankštų metu buvo skiriamas dėmesys ne tik mamoms, bet ir mažyliams, t.y. buvo formuojami kūdikių judėjimo įgūdžiai, mokoma, kokius fizinius pratimus gali atlikti mažyliai kiekviename amžiaus tarpsnyje, buvo teikiamos konsultacijos, susijusios su kūdikių motorine raida.
Į šią veiklą buvo įtraukta 40 moterų, surengtos net 144 mankštos, įsigytas specialus inventorius.
„Mama FIT“ online mankštos
2023 m. kontaktines mankštas pakeitė nuotolinės ir tai sudarė sąlygas dar labiau padidinti projekto dalyvių skaičių, nes treniruotės tapo prieinamos moterims iš visos Lietuvos.
Iš viso buvo sudarytos keturios grupės. Kiekviena jų iššūkyje mankštintis tris kartus per savaitę po 30 minučių dalyvavo po tris mėnesius.
Kiekvienai grupei buvo sukurta speciali „Facebook“ grupė, kurioje vyko transliacijos, bendravimas su dalyvėmis, vykdomos apklausos ir paliekami mankštų įrašai, kad moterys bet kuriuo metu galėtų pakartoti mankštą, kurią vedė patyrusios kineziterapeutės. Šios specialistės prieš pradedant mankštas ir po mankštų testavo dalyves ir padėjo joms nustatyti fizinį pajėgumą, lankstumą, raumenų jėgą.
Būtent pagal jų galimybes mamoms užsiėmimų metu buvo taikomi taisyklingi ir saugūs fiziniai pratimai, kurių metu ypač akcentuota taisyklinga laikysena.
Užsiėmimų metu moterys taisyklingai ir saugiai mankštinosi savo namuose su pagalbinėmis priemonėmis – mažais kamuoliukais arba pagalvėlėmis, elastinėmis gumomis arba šalikais, lazdomis, kamuoliais, kėdėmis ir kitu inventoriumi.
„Mankštų metu atlikome pratimus, kurie padėjo mažinti nugaros skausmus, didino dubens dugno elastingumą ir palaikė pilvo sienelės raumenų tonusą. Mankštų metu mokėme fizinius pratimus derinti su giliu ir ritmišku kvėpavimu. Taikėme dinaminius, statinius, liemens stabilizavimo pratimus, stiprinome stuburą palaikančius raumenis, gerinome pusiausvyrą ir koordinaciją, aktyvinome visus kūno raumenis bei didinsime lankstumą, rodysime pratimus su priemonėmis, kurias galima rasti namuose. Užsiėmimo pabaigoje atlikdavome tempimo, kvėpavimo ir atsipalaidavimo pratimus“, – pasakojo projekto rengėjai.
Į šias veiklas buvo įtraukta 200 moterų, surengtos 144 nuotolinės mankštos.
„Mama FIT“ Tobulėjimo akademija
Didelio dėmesio sulaukė trečioji projekto veikla – „Mama FIT“ Tobulėjimo akademija, kur nuotoliniu būdu vyko paskaitos ir seminarai apie dietologiją ir mitybą, psichologiją ir dėmesingą įsisąmoninimą, fizinį aktyvumą, akušeriją ir kūdikių motorinę raidą, moters fizinius pokyčius nėštumo metu ir po gimdymo, fizinių pratimų svarbą nėščiosioms, kūdikiams ir mamoms, apie šių moterų psichoemocinės būsenos pokyčius.
„Mama FIT“ akademija vyko visą projekto laikotarpį specialioje „Facebook“ grupėje. Į veiklas įtraukta daugiau nei 240 moterų iš visos Lietuvos, suorganizuotos 48 paskaitos. Jas klausė ir kontaktinių bei nuotolinių mankštų dalyvės.
Paskaitas skaitė ir seminarus vedė aušerė Marija Mizgaitienė, psichologė, psichoterapeutė, mindfulness praktikė Ignė Lukminė, biomedicinos mokslų daktarė, dietistė Sandrija Čapkauskienė ir trenerė-kineziterapeutė Eglė Lukminaitė.



Projektą „Nr. SRF-FAV-2022-1-0655 „Mama FIT# 90 dienų iššūkis!“ bendrai finansuoja Sveiko judesio studija “Motus”, VšĮ ir Sporto rėmimo fondas, kurį administruoja Nacionalinė Sporto agentūra.