
Lietuvos žmonių su negalia tinklinio ir badmintono asociacija (LŽNTBA) 2020 – 2023 metais vykdė projektą „Lietuvos žmonių su negalia tinklinio sėdint rinktinės, kitų žaidėjų ir neįgaliųjų para-badmintono atstovų dalyvavimas tarptautinėse varžybose“ (SRF-FAV-2020-1-0313), bendrai finansuojamą Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Nacionalinė sporto agentūra.
Projekto tikslas – sudaryti sąlygas didinti neįgaliųjų integracijai į visuomenę, gerinti neįgaliųjų fizinį savarankiškumą, plėtoti kūno kultūrą ir sportą neįgaliųjų tarpe, skatinant neįgaliųjų tinklinio sėdint rinktinės ir potencialiai naujų jos narių, šalies para-badmintono atstovų dalyvavimą tarptautinėse varžybose. Ketverius metus trukusiame projekte dalyvavo net 572 dalyviai (iš jų 335 neįgalieji dalyviai), iš kurių 178 unikalūs asmenys (iš jų 94 unikalūs asmenys su negalia). Projekto veiklose dalyvavo asmenys iš skirtingų Lietuvos miestų ir miestelių.
Projekto dėka neįgalieji galėjo dalyvauti salė bei paplūdimio tinklinio sėdint varžybose Latvijoje ir Estijoje, o į šias veiklas įsitraukdavo vis naujų šalies neįgaliųjų.
Dėl susidariusios pandeminės situacijos ne visos numatytos varžybos buvo organizuojamos. Dėl to buvo sudarytos galimybės 2023 metais organizuoti neįgaliųjų fizinio aktyvumo sporto stovyklą, mokomąją para-badmintono stovyklą, tinklinio sėdint, para-badmintono bei kitų sporto šakų varžybas.
Projekto laikotarpiu viso neįgalieji sudalyvavo:
- 13 tinklinio sėdint (7 salės tinklinio sėdint ir 6 paplūdimio tinklinio sėdint) turnyruose;
- 2 salės tinklinio sėdint turnyruose Estijoje;
Suorganizavome:
- 1 Baltijos lygos tinklinio sėdint etapą Lietuvoje;
- 1 Neįgaliųjų fizinio aktyvumo stovyklą;
- 1 mokomąją badmintono stovyklą;
- 1 para-badmintono varžybas;
- 1 badmintono integracinį turnyrą;
- 1 badmintono varžybas asmenims su intelekto sutrikimu;
- 1 tinklinio sėdint varžybas
- 3 fizinio aktyvumo ir kitų sporto šakų varžybas.
Renginiai buvo dviejų krypčių: orientuoti tik į neįgaliesiems skirtas sportines veiklas ir integracinius sporto renginius, kuriuose neįgalieji ir sveikieji sudarydavo bendras komandas ir varžydavosi vienoje aikštelėje. Integracinių para-badmintono ir tinklinio sėdint veiklų metu bendras komandas sudarę neįgalieji ir sveikieji kartu varžydavosi tiek neįgaliesiems pritaikytose rungtyse, tiek sveikųjų rungtyse ir taip geriau vieni kitus pažindavo, suprasdavo ir sužinodavo apie sporto šakų subtilybes. Vienos tokių varžybų buvo integracinis badmintono turnyras “Badmintono jėga”, kuris vyko Kazlų Rūdoje, o šio turnyro metu varžėsi 11 komandų po du žaidėjus, kurių vienas būdavo asmuo su fizine negalia. Šis asmuo burtų keliu išsitraukdavo savo sveikąjį porininką ir taip sudarydavo dvejetą, kuris toliau varžydavosi turnyre. Varžybose Latvijoje ir Estijoje taip pat būdavo sudarytos bendros neįgaliųjų ir sveikųjų komandos, kurios dalyvaudavo neįgaliesiems pritaikytoje sporto šakoje. Šiose varžybose dalyvaudavo neįgalieji ir iš kitų šalių, o dalyje turnyrų komandos pasiskirstydavo į pradedančiųjų ir pažengusių.
Fizinio aktyvumo stovykla truko tris dienas, o jos metu neįgalieji dalyvavo paplūdimio tinklinio, badmintono, žūklės, boccia, šaškių, smiginio ir žiedų metimo rungtyse. Norui sportuoti neįgaliesiems nesutrukdė net žvarbesnis oras.
Spalio mėnesį organizuotos para-badmintono varžybos pritraukė daugiau, nei 50 renginio dalyvių, kuriose neįgalieji varžėsi tarpusavyje pagal tarptautines para-badmintono taisykles. Šių varžybų metu varžėsi tik asmenys turintys fizinę negalią. Jie varžėsi vienetų ir dvejetų grupėse, tačiau taip pat ir skirtingose klasėse pagal negalios pobūdį, pvz.: asmenys su pažeistomis kojomis varžydavosi vienoje klasėje, o asmenys turintys pažeidimą rankose, kitoje klasėje, asmenys sėdintys vežimėlyje dar kitoje klasėje. Priklausomai nuo klasės, kurioje dalyvaudavo sportininkai, pagal tarptautines para-badmintono taisykles, yra ir paskirstomos žaidžiamosios aikštelės ribos.
Labai džiugu, kad organizuotoje Para-badmintono ir badmintono asmenims su intelekto sutrikimu ar proto negalia mokomojoje stovykloje sulaukėme ir naujų vaikų ir jaunimo atstovų, panorusių išmokti šios sporto šakos. Gruodžio mėnesį Klaipėdoje organizuotas tinklinio sėdint turnyras pritraukė dalyvius iš Marijampolės ir Klaipėdos. Taip pat šį mėnesį buvo organizuoti trys fizinio aktyvumo renginiai, kurių metu neįgalieji varžėsi krepšinio, biliardo, boccia, smiginio, badmintono rungties, šaškių ir baudų metimo rungtyse.
Projekto laikotarpiu kiekvienais metais taip pat buvo organizuojami du para-badmintono varžybų etapai, kurių metu varžydavosi tik asmenys turintys fizinę negalią. Jie varžydavosi vienetų ir dvejetų grupėse, tačiau taip pat ir skirtingose klasėse pagal negalios pobūdį, pvz.: asmenys su pažeistomis kojomis varžydavosi vienoje klasėje, o asmenys turintys pažeidimą rankose, kitoje klasėje, asmenys sėdintys vežimėlyje dar kitoje klasėje. Priklausomai nuo klasės, kurioje dalyvaudavo sportininkai, pagal tarptautines para-badmintono taisykles, yra ir paskirstomos žaidžiamosios aikštelės ribos. Į šias varžybas visuomet susirinkdavo neįgalieji para-badmintono entuziastai, kurių dalis treniruodavosi ir ruošdavosi šioms varžyboms visus metus.
Neįgaliųjų sportas skatina ir įtraukia daugelį asmenų, o integraciniai renginiai padeda ne tik skatinti fizinį aktyvumą, bet ir visuomenės bendrumą, geresnį vieni kitų pažinimą bei sklaidą apie neįgaliųjų sporto šakas. Kviečiame, esant galimybei visuomet susipažinti ir išbandyti šias sporto šakas. Taip pat norime padėkoti visiems, kurie padėjo šių renginių metu – ačiū Jums.
Norinčius daugiau sužinoti apie para-badmintoną ar tinklinį sėdint ir vykusias veiklas, kviečiame apsilankyti Lietuvos žmonių su negalia tinklinio ir badmintono asociacijos svetainėje: www.lzntba.lt, kurioje rasite ir vaizdo įrašus iš vykusių veiklų.

























































































































