
Dominykas Genevičius, Sportas.info
Birželio ir liepos mėnesiais vykęs „Xtrasos“ projektas Vilniuje kvietė visus norinčius išbandyti bekelės bėgimą. Nors galima pagalvoti, kad Lietuvos sostinėje nėra daug sudėtingų takų, iš tiesų galima rasti neblogų išbandymų ne tik naujokams, bet ir patyrusiems „trail“ bėgimo atstovams.
„Xtrasa“ yra bekelės bėgimo varžybų serija kalnuotomis vietovėmis. Dažniausiai mes jas vykdome aplink Vilnių, kur yra nemažai vertikalaus pakilimo. Trasa būna labai fiziškai ekstremali, su daug kalnų, nusileidimų, siauriais takeliais. Žmonėms reikia peršokti per nuvirtusius medžius, pralysti pro kliūtis. Tai didelių fizinių pastangų reikalaujantis bėgimas“, – kalbėjo vienas projekto iniciatorių Modestas Bacys.
Nenuostabu, kad sudėtingomis trasomis bėgant, žmonės užtrunka gerokai ilgiau negu bėgant tiesiog plentu. M. Bacys palygina, kad jeigu paprastai galima 5 km nubėgti per 20 min., tai „Xtrasos“ varžybose ar treniruotėje, žmonės 5 km įveikia per 40 ar net 50 min.
„Kadangi daugelis bėgikų planuoja dalyvauti varžybose kalnuose, tai projekto tikslas buvo suteikti progą jiems išbandyti save Lietuvoje“, – pabrėžė M. Bacys.
M. Bacys pastebi, kad į „trail“ bėgimą ateina nemažai kitų sporto šakų atstovų ar mėgėjų.
„Į treniruotes ateina ne tik plento bėgikai, bet ir futbolininkai, dvikovinių sporto šakų atstovai. Kalnų bėgimas yra dinamiškas ir reikalauja gero bendro fizinio pasiruošimo, o ne vien greito bėgimo. Geri bėgimo įgūdžiai ir treniruotumas praverčia, bet „Xtrasos“ bėgikas turi būti visapusiškai stiprus. Ypač, jeigu nori trasą įveikti greitai“, – pasakojo M. Bacys.
Kadangi sportas gana ekstremalus, tai treniruotėse didesnę dalį sudaro vyrai. Visgi atsiranda nemažai merginų ir moterų, kurios nori išbandyti savo jėgas. M. Bacys sako, kad Vilniuje iš tiesų yra tokių vietų, kur gali pasijausti kaip kalnuose.
„Sapieginės miško parkas, Burbiškės, Gariūnų šlaitas – tai keletas pavyzdžių, kur yra kalvotos ir techniškos trasos. Tokių vietų rasti tikrai galima, – aiškino M. Bacys. – Daugelis tų kalnuotų trasų eina per 100 km taką aplink Vilnių. Dėl to žmonės, kurie nori pamatyti kalnuotas vietas, gali jas aptikti tiesiog eidami šiuo taku.“
Jeigu pats judėjimas ir bėgimas žmonėms yra naudingas, tai bėgimas įvairiomis dangomis ir su pakilimais suteikia dar daugiau pliusų.
„Kalnų bėgimas, visų pirma, nėra toks monotoniškas. Bėgant galima pamatyti nuostabius gamtos kampelius, kur paprastai žmonės neužklysta. Kitas dalykas – bėgiojant kalvota ir raižyta vietove, galima lavinti ne tik kojas, bet ir visą fizinį pasiruošimą“, – pridūrė M. Bacys.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
