
Dominykas Genevičius, Sportas.info
Geriausias Lietuvos pulo žaidėjas Pijus Labutis po truputį sugrįžta į varžybinį ritmą. Neseniai jis surengė neeilinį pasirodymą – laimėjo visas keturias pulo disciplinas 2020 metų Lietuvos čempionate. Taip buvo įmanoma nes praėjusių metų pirmenybių finalai buvo nutraukti ir perkelti į šiuos metus.
Visgi visas pasaulinis pulo varžybų kalendorius nuo pirmosios karantino bangos praėjusių metų kovą atsigauna gana sunkiai. Buvo atšaukta didžioji dalis varžybų, o tai tuo pačiu neleido toliau kaupti taip reikalingos patirties aukščiausio lygio turnyruose.
Nepaisant to, 2019 metais dukart Europos jaunimo čempionu tapęs lietuvis intensyviai treniruojasi ir nekantrauja toliau garsinti šalies vardą.
Kaip išgyvenai karantininį laikotarpį?, – Sportas.info paklausė P. Labučio
Karantininį laikotarpį išgyvenau turbūt kaip ir kiti sportininkai – laukimo rėžimu, stengiantis būti kuo labiau pasiruošus prasidėsiantiems turnyrams. Rėžimą stengiausi palaikyti panašų kaip ir varžybų maratono metu, tam, kad nepaleisčiau geros formos. Be abejo, labiausiai šiuo laikotarpiu trūko varžybinio šurmulio, kelionių ir varžybinės įtampos, dėl kurios pagrinde ir užsiimu šiuo sportu
Kaip tavo gyvenime atsirado pulas?
Pulas mano gyvenime atsirado maždaug prieš 10 metų, o į tarptautines varžybas važinėju kažkur 5-6 metus. Tai, kad pulas yra mano sportas supratau turbūt pirmus kartus paėmus lazdą į rankas. Net ir jauno amžiaus mane sužavėjo šio žaidimo įvairovė, azartas. Kuo daugiau gilinuosi į šį sportą, suprantu, kad jis yra neišsemiamas ir apie jo paslaptis galima mokytis visą gyvenimą, kadangi vis tiek anksčiau ar vėliau atrasi kažką, ko niekada negirdėjai, nematei.
Ar mėgsti ir kitas biliardo rūšis? Ar galbūt bandei pats žaisti snukerį ar kitas šakas?
Kalbant apie kitas biliardo rūšis – tokias kaip snukeris, piramidė ar karambolis – tai profesionaliai niekada nebandžiau užsiimti nei viena iš jų. Tačiau žaisdamas skirtingas biliardo rūšis gali išmokti kitokių principų, smūgių, psichologinių paslapčių, kurias gali drąsiai pritaikyti ir pule. Tarkim snukeris reikalauja daugiau disciplinos ir techninio darbo, ką tinkamai pritaikius prie pulo stalo, gali stipriai pagerinti savo žaidimą.
Pulas turi keletą atšakų. Ar turi mėgstamiausią?
Iš skirtingų biliardo rūšių (pulas 8,9,10,14+1), mano mėgstamiausios yra 14+1 bei pulas-10. 14+1 žaidimas ypač reikalauja išankstinio ėjimų numatymo bei daugiau taktikos kūrimo nei kiti pulo žaidimai, kai tarkim pulas-9, nors ir taip pat reikalauja šių savybių, tačiau jame taip pat yra ir didesnis sėkmės faktorius, bei situacijos ant stalo šiame žaidime vis dažniau atsikartoja tos pačios. Tikslaus paaiškinimo kodėl man taip pat labiau patinka pulas-10 neturiu, bet galbūt galėčiau įvardinti patinkantį išmušimo tipą šiame žaidime bei atkrentantį sėkmės faktorių skirtingai nuo pulas-9. Taip pat kuo toliau tuo labiau stengiuosi mokytis „One Pocket“ žaidimo paslapčių, tačiau Lietuvoje bei visoje Europoje jis yra mažai paplitęs, pagrinde sportininkai šį žaidimą žaidžia JAV.
Vasarį dalyvavai pusiau virtualiame dvejetų turnyre. Ar patiko? Kuo įdomūs ir naudingi tokie turnyrai?
Vasarį kartu su sportininku Denisu Grabe iš Estijos dalyvavome „One Sports“ organizuotame mišrių porų „pool-10 online“ formato turnyre. Šiuos „online“ turnyrus pradėjo organizuoti jau pirmojo karantino metu, jie vyksta skirtingiems žaidėjams tiesioginės transliacijos metu transliuojant savo „namų“ stalą ir žaidžiant pulas-10 prieš taip vadinamą „vaiduoklį“. Mano nuomone, tai puiki organizatorių mintis, stengiantis palaikyti pulo žiūrimumą bei suteiki galimybę sportininkams vėl pajausti turnyrinę įtampą bei suteikti tikslą bei motyvaciją treniruotis. Be abejo, šie turnyrai neatstoja realių turnyrų, tačiau kol kas tai yra viskas, ką karantino metu galima organizuoti pulo pasaulyje tarptautiniu mastu.
Pats stengiesi dalyvauti nemažai pulo turnyrų. Ar iš pulo įmanoma pragyventi?
Prieš karantininį laikotarpį dalyvaudavau kažkur nuo 15 iki 20 tarptautinių turnyrų per metus. Pragyventi iš šių turnyrų prizinių fondų yra labai sudėtinga, todėl daugumą žaidėjų remia tam tikros organizacijos, privatūs asmenys, suteikdamos finansinę paramą kelionių išlaidoms, pragyvenmui, inventoriui. Didžioji dalis pulo profesionalų turi savo kelis pagrindinius rėmėjus, kurie pagrinde padeda su kelionių bei pragyvenimo išlaidomis, na o aukšto lygio žaidėjai važinėdami į tarptautinius turnyrus visame pasaulyje pagrinde uždirba iš turnyrų prizinių fondų. Mano pagrindiniai rėmėjai šiuo metu yra Linas Veselka, „Biliardo Klubas Entry“ esantis Kaune, bei įmonė „Aukcionas 123”, kurie man padeda tiek su kelionių, tiek su pragyvenimo išlaidomis. Esu labai dėkingas jiems, kad net ir sunkiu laikotarpiu jie ir toliau mane remia bei palaiko.
Kalbant apie elitinius pasaulio žaidėjus, kiek jie uždirba tikrai negalėčiau suskaičiuoti, kadangi yra ir daug įvairių neoficialių turnyrų su dideliais priziniais fondais. Tačiau remiantis azbilliards.com duomenimis, „Top-10“ daugiausiai uždirbusių žaidėjų atlygis iš turnyrų prizinių fondų 2021 metais svyruoja nuo 25 tūkst. iki 85 tūkst. JAV dolerių.
Esi tapęs Europos jaunimo čempionu. Kuo skiriasi žaidimas su jaunimo ir su suaugusiais? Ko dar labiausiai trūksta, kad kovotum dėl aukščiausių vietų tarp suaugusių?
Europos jaunimo iki 23 metų čempionu tapau 2019 metais. Tais metais tikrai stipriai patobulėjau, turėjau galimybę pusę metų dirbti su sporto psichologu, taip pat labai daug laiko praleidau prie stalo tobulinant techninius įgūdžius padedant pulo trenerio iš Nyderlandų. Šias pergales pasiekiau jaunimo kategorijoje iki 23 metų, tačiau taip pat tam pačiam turnyre užėmiau ir penktą vietą vyrų kategorijoje bei trečią vietą vyrų komercinėse Euroturo varžybose. Kalbant apie skirtumus suaugusių ir jaunimo kategorijose, sakyčiau, kad jaunimo kategorijoje daugumai žaidėjų dar trūksta žaidybinės patirties. Taip pat, tam tikros psichologinės bei techninės klaidos pasikartoja dažniau nei tarp suaugusiųjų. Kalbant apie asmeninį tobulėjimą, norint vis dažniau kovoti dėl aukščiausių vietų suaugusiųjų kategorijoje, man trūksta žaidybinės patirties didesniuose tarptautiniuose turnyruose bei tam tikrų išugdomų psichologinių niuansų.
Kaip atrodo tavo planas šiais metais?
Mano planas 2021 metais visiškai priklauso nuo koronaviruso situacijos pasaulyje. Nuo to priklauso, kada bus pradėti organizuoti tarptautiniai turnyrai. Šiuo metu gyvenu laukimo nuotaikomis ir stengiuosi palaikyti kuo geresnę sportinę formą, kad prasidėjus turnyrams galėčiau grįžti į juos gerai pasiruošęs.