Lietuvos jaunimas vis labiau žavisi parkūru, teiraujasi, kur galima lankyti treniruotes, išbandyti jėgas varžybose.
Kaip teigia Vilniaus parkūro akademijos treneris, projekto „Menas judėti“ idėjų generatorius Gediminas Paulauskas, auga nauja parkūro bendruomenės karta, nes plūstelėjo daug augančių jaunų atletų, norinčių užsiimti parkūru.
„Svarbiausia dabartinei kartai – gerai iškomunikuoti judėjimą parkūro ritmu, skatinti, informuoti, palaikyti ir kurti galimybes ateinančioms kartoms. Tai ir stengiasi atlikti dabartinė bendruomenė: vieni kuria galimybes, organizuoja renginius, kiti visą tai užpildo savo dalyvavimu ir palaikymu. Bendrai parodo, kas tai per disciplina ir kiek nemažai ji reikalauja.
Parkūro bendruomenė Lietuvoje dabar labai šilta, nuoširdi, pozityvi ir kūrybiška.
Kai vyksta kokie renginiai, susibūrimai ar kiti užsiėmimai, tai nesvarbu, kiek laiko žmogus užsiima parkūru, ką jis gyvenime veikia ar kiek stiprus yra šiame judėjime.
Jis visuomet gaus palaikymą, patarimų, kas tikriausiai neleis jam taip greitai pabėgti.
Visi keliai pas mus atviri, leidžia pasijusti, kokia tai didelė vieninga parkūro šeima“, – mintimis dalijasi Gediminas Paulauskas.
Kol kas jis negali išskirti geriausių ir stipriausių parkūrininkų šalyje, tai būtų tik jo nuomonė, tačiau statistiškai būtų galima paskaičiuoti, kas kiek kartų Lietuvoje organizuotose varžybose užėmė prizines vietas.
„Pasakysiu paprasčiau: kiekvienas atletas kažkur yra stipresnis už kitą, nes vieni atliks aukštesnį, o kiti – plastiškesnį šuolį.
Vieni turės daugiau ištvermės, o kiti jėgos, vieni fiziškai, kiti pshichologiškai stipresni, vieni gebės atlikti vieną triuką, o kiti – kitą, kurių sunkumo lygiai gal ir yra vienodi, bet reikalauja skirtingų įgūdžių.
Turime nemažai stiprių atletų, bet kol kas šiai dienai neskirstome, kas geriausias, o džiaugiamės kiekvieno pergale šiame judėjime“, – teigia Vilniaus parkūro akademijos treneris.
Parkūras lavina kūną, bet net ir mažiausia klaida gali kainuoti gyvybę. G. Paulauskas pataria, ar geriau treniruotis vienam, ar tik su komanda.
„Iš savo praktikos pritarsiu dėl rizikos, neteisingai įvertinti veiksmai ar bereikalingi norai neįvertinus savo galimybių gali kainuoti daug. Pats esu prisidirbęs ir pervertinęs savo galimybes.
Dabar sakau taip: jei yra noras atlikti vieną kitą triuką, bet baimė už tą norą stipresnė, tai tereikia neskubėti, gerai įvertinti ir kartais palaukti, tobulėti kitur, nes parkūre tobulėjimui ribų nėra. Baimė pasitrauks pati, viskas po truputį, laikas tikrai parodys.
Visuomet treniruotis su komanda yra smagiau, bet čia priklauso ir nuo žmogaus asmeninių savybių. Manau, kai kuriems yra smagu treniruotis ir vieniems, tai kartu ugdo ir dvasinį tobulėjimą, išlaisvina mintis, leidžia save praturtinti.
Visuomet yra gerai, kai kas šalia tavęs atlieka priežiūros funkciją dėl galimų „force majoure“ situacijų.
Aš patariu treniruotis saugiai, įvertinant visas galimas rizikas ir treniruojantis mėgautis šiuo judėjimu“, – pataria G. Paulauskas. .
Sakoma, kad visas miestas gali būti parkūro treniruočių aikštele, o ar Vilniuje yra tokių erdvių?
Prityręs specialistas įsitikinęs, kad miestas parkūro atletams yra kaip viena didelė aikštelė išreikšti save stipriau ir turėti daugiau įvairovės tobulėti, neapsiribojant viena ar kita tam pritaikyta vieta.
„Bet, mano nuomone, Vilnius nėra tas miestas, kuriame galima rasti daug vietų, jog atletai turėtų daugiau įvairovės savo tobulėjimui ir būtų neišvaryti apsaugos ar kitų pasipiktinusių miesto gyventojų.
Lietuvos parkūro atletai randa vietų sostinėje, jos dažnai būna vienos ir tos pačios, todėl Vilnius atletams yra kaip iššūkis vis atrasti kokių naujų erdvių tose pačiose vietose arba naujų vietų naujam judėjimui #VienybeJudant.
Nuolat girdima, ar parkūras – mergaičių, ar berniukų sportas. Pasak G. Paulausko, parkūras tinka visiems, treniruotes lanko ir moteriškos lyties atstovių, bet jų yra mažai, kai kur tik vienetai.
„Yra nemažai užsienio atlečių, kurios labai stipriai kelia parkūro vardą aukštyn ir daugelis atletų galėtų pavydėti jų sugebėjimams“, – teigia G. Paulauskas.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.