
Alba Iulioje (Rumunijoje) vykusiame 48-ajame pasaulio šachmatų uždavinių sprendimo čempionate (WCSC) varžėsi 75 individualūs sprendėjai iš 19 šalių ir 18 komandų. Lietuvos rinktinė – tarptautinis didmeistris Martynas Limontas, tarptautinis meistras Kevinas Kuznecovas ir Stasys Steponavičius – iškovojo antrąją vietą, nusileisdama tik daugkartinei pasaulio čempionei Lenkijos komandai
Tai jau trečiasis sidabro medalis Lietuvos istorijoje pasaulio čempionatuose – po 2016 m. Belgrade ir 2023 m. Batumyje
Šių metų pasaulio pirmenybėse nedalyvavo Europos vicečempionai graikai, todėl lietuvių minimalus tikslas buvo užimti jų vietą ant prizininkų pakylos ir pakilti aukščiau nei šių metų Europos čempionate Atėnuose, kur buvo iškovota trečia vieta.
Turnyras prasidėjo daug žadančiai – Lietuva startavo užtikrintai, pirmajame rate surinkdama maksimalų 30 taškų kiekį. Po pirmojo rato net 12 komandų dalinosi pirmąją vietą. Antrame rate taškų neprarado tik dvi komandos Lenkija ir Mongolija. Lietuva su 1 taško nuostoliu įsitvirtino 3 pozicijoje.
Trečiasis etiudų ratas buvo labai nuostolingas visoms komandoms. Gerai pasirodyti pavyko tik trim rinktinėm, todėl išryškėjo lyderių trejetas. Lietuva surinko 26 taškus – tiek pat kaip ir Lenkija. Po pirmos dienos Lietuva su 85 taškais įsitvirtino 2 vietoje, atsilikdama tik 1 tašku nuo Lenkijos (86), o Mongolija buvo trečia (81).
Ketvirtoje vietoje buvusi Belgija jau atsilikinėjo 16,5 taško (68,5) ir atrodė, kad prizininkų trejetas – nepajudinamas. Viskas rodė, jog pagrindinė kova vyks dėl pirmosios vietos su jau 15 metų dominuojančia Lenkijos komanda.
Deja, antra diena susiklostė ne taip sėkmingai, o finišas buvo gana įtemptas – kova dėl antrosios vietos tęsėsi iki pat paskutinio rato.
Ketvirtame rate Lenkija vėl surinko visus 30 taškų (116), Lietuva prarado 10 (105), Mongolija – 15 (97). Į kovą dėl prizinės vietos įsitraukė ir Vokietija (93) bei Didžioji Britanija (92,5).
Dar vienas smūgis lietuvių laukė penktajame rate. Lenkija jame surinko net 28 taškus (iš viso – 144) ir galutinai užsitikrino pirmąją vietą. Lietuva papildė savo kraitį tik 16 taškų ir, turėdama 121 tašką, antroje vietoje ėmė jaustis nesaugiai.
Vokietija – jau trečioje vietoje su 116,5 taško ir atsilieka vos vienu uždaviniu! Ketvirtoje vietoje – Didžioji Britanija su 112,5 taško, penktoje – Mongolija (112).
Paskutiniame rate Lietuva prarado 8 taškus ir su nerimu laukė Vokietijos rezultato – vokiečiai dar galėjo išstumti lietuvius iš antrosios vietos. Laimei, viskas baigėsi sėkmingai: Vokietija surinko 22 taškus ir nepriartėjo pakankamai. Galutinėje įskaitoje komandos išsidėstė taip: 1. Lenkija – 170 tšk., 2. Lietuva – 143 tšk., 3. Vokietija – 138,5 tšk., 4. Mongolija – 136, 5 tšk.. Didžioji Britanija – 135,5 tšk..
Didelių lūkesčių turėjome iš Martyno Limonto asmeninėje įskaitoje. Garsus bei vienintelis Lietuvos didmeistris po pirmos dienos turėjo 45 taškus iš 45 galimų ir tvirtai pirmavo turnyre, artimiausius varžovus lenkdamas net 4 taškais. Deja, antra diena susiklostė nesėkmingai, ir su 73 taškais Martynas liko penktas. Turnyrą laimėjo 1. Piotr Murzia (Lenkija) 84 tšk, 2. Kacper Piorun (Lenkija ) 81 tšk 3. Arno Zude (Vokietija) 78 tšk.
Kitų lietuvių rezultatai: Vidmantas Satkus IM – 65 tšk. (15 vieta), Kevinas Kuznecovas IM– 64 tšk. (18 vieta), Stasys Steponavičius – 60 tšk. (23 vieta), Dmitrijus Chocenka – 50 tšk. (41 vieta), Viktoras Paliulionis – 34 tšk. (66 vieta).
Lietuviai sėkmingai pasirodė ir dominavo neoficialiuose turnyruose. Martynas Limontas laimėjo 100 dviejimų uždavinių maratoną, per 100 minučių išsprendęs net 96 uždavinius ir užtikrintai užėmęs pirmąją vietą. Jis taip pat triumfavo Sprendimo šou turnyre, aplenkęs net 42 dalyvius. Tuo tarpu Stasys Steponavičius laimėjo šachmatų žaibo turnyrą (3+2).
Lietuvos komandos sėkmė glaudžiai susijusi su trenerio Arvydo Mockaus darbu. Nuo 2022 metų jis ne tik koordinuoja nacionalinės rinktinės pasirengimą tarptautiniams čempionatams, bet ir dirba kaip asmeninis Martyno Limonto treneris. Arvydas Mockus atsakingas už metodinį pasirengimą, uždavinių analizę ir komandinių sprendimų strategiją. Jo vadovaujamas treniruočių procesas pastaraisiais metais padėjo Lietuvos rinktinei pasiekti istorinį stabilumą – net šešis kartus per ketverius metus komanda užėmė prizines vietas pasaulio ir Europos čempionatuose.
Arvydas Mockus taip pat yra „Martyno Limonto mokyklos“ įkūrėjas – šios iniciatyvos tikslas buvo sukurti profesionalų šachmatų uždavinių sprendimo ugdymo centrą, padedantį auginti naujus talentus ir skatinti šios intelektinės šakos plėtrą Lietuvoje.
Lietuvos sprendėjų laukia naujas iššūkis – 2026 metų Europos čempionatas Skopjėje (Šiaurės Makedonijoje). Galime tikėtis, kad komandos sėkmė tęsis ir artėjančiuose čempionatuose.

„Sunkių uždavinių nėra“: didmeistrio M. Limonto interviu po istorinio sidabro“
Apie pergalingą savaitgalį, lemtingą nervinę įtampą ir artimiausius planus – atvirame pokalbyje su pačiu sportininku.
– Martynai, kai finišavote antras komandinėje įskaitoje ir penktas asmeninėje, visas šalies šachmatų pasaulis plojo atsistojęs. Ar jau spėjote suvokti rezultatą?
Alba Iulios šviesos dar tebešviečia atmintyje. Komandos sidabras – tai trečias Lietuvos medalis pasaulio čempionatuose, bet pirmasis, kai realiai taikėmės į auksą. Pirmąją dieną turėjau 45 taškus iš 45, tad vienu metu pirmavau. Šitas jausmas nepamirštamas
– Antroji vieta komandų rikiuotėje reiškia, kad pralenkėte tokias šachmatų „didžiąsias“ kaip Serbija, Vokietija ir Didžioji Britanija. Kur slypėjo jūsų rinktinės stiprybė?
Mūsų trys sprendėjai – aš, Kevinas Kuznecovas ir Stasys Steponavičius – esame skirtingų stilių. Kevinas labai greitas atvirkštinių matų uždaviniuose, Stasys tvirtas etiudų analizėje, o aš gerai sprendžiu daugiaėjimius. Susidėliojus rungčių sekai gavosi, kad beveik visada turėjome „šviežių galvų“ ties sunkiausiais etapais.
– Asmeninėje lentelėje likai penktas (73 iš 90 taškų). Ar liko kartėlio, jog iki prizininkų pritrūko poros taškų?
Šiek tiek apmaudo, žinoma, liko – ypač todėl, kad po pirmosios dienos buvau turnyro lyderis ir mintyse jau pradėjau svarstyti apie čempiono titulą. Tačiau penktoji vieta tarp 90 stipriausių pasaulio sprendėjų, kuriame laimėjo daugkartiniai pasaulio ir Europos čempionai Piotras Murdzia ir Kacperas Piorunas, vis tiek yra solidus rezultatas. Antroji diena kainavo keletą taškų: nervinė įtampa lėmė, kad per ilgai tikrinau kai kuriuos variantus ir pritrūko laiko. Šią patirtį priimu kaip vertingą pamoką – kitąkart labiau kontroliuosiu emocijas ir laiką.
– Jūsų moto „Sunkių uždavinių nebūna, tik silpni sprendėjai“ skamba drąsiai. Kada jis gimė?
Dar 2013-aisiais, kai ruoštasi pirmai rimtai tarptautinei kovai. Tąsyk supratau: jei pats pavadini uždavinį „sunkiu“, pasiteisinsi prieš save, kodėl nepavyko. Verčiau prisiimti atsakomybę: jeigu neišsprendžiu, vadinasi, šįkart buvau per silpnas. Toks požiūris skatina dirbti.
– Tavo treneris – Arvydas Mockus. Koks jo vaidmuo šiame medalyje?
Arvydas prižiūri mano parengiamąją bazę: sudaro treniruočių ciklus, atrenka aktualius klasikinius uždavinius, seka, kad neišsisėmčiau psichologiškai. Prieš čempionatą kasdien gaudavau po „šviežią“ rinkinį su laiko kontrole – tai padėjo išmokti dirbti dideliu tempu.
– Kas buvo sunkiausia pačiame čempionate?
Varžybos startuodavo 10 val. ryto, salė buvo gerai vėdinama, tad fizinių diskomfortų nepatyrėme, nors lauke temperatūra siekė 35 °C. Tikras iššūkis – išlaikyti aukštą koncentraciją per visus šešis turus ir išmintingai paskirstyti laiką sudėtingiausiuose uždaviniuose, kad neužstrigtum ties vienu sprendimu.
– Kokie artimiausi planai?
Spalio 25 d. – Bernas, Šveicarija. Ten prasidės naujasis Pasaulio taurės sezonas. Šiemet taurės taškų skaičiavimo sistema buvo reikšmingai pakeista. Turiu tikslą pasinaudoti šiais pokyčiais ir iškovoti Pasaulio taurę jau šį sezoną
– Apie ką svajojate toliau?
Didžiausia mano ambicija – pagaliau tapti individualiu pasaulio čempionu. Noriu įveikti Piotrą Murdzią ir Kacperą Pioruną bei užbaigti jų ilgametį dominavimą. Ne mažiau svarbi svajonė – išvysti Lietuvos rinktinę pasaulio ir Europos pirmenybėse ant aukščiausios pakylos. Čia itin daug vilčių sieju su Kevinu Kuznecovu – Martyno Limonto mokykloje išugdytu talentu, kurio sparčiai augantis meistriškumas gali tapti lemiamu faktoriumi mūsų komandai pasiekti istorines pergales.
– Ką patartum jaunimui, norinčiam sekti tavo pėdomis?
Dirbkite kasdien, net 30 min. yra geriau nei nieko. Nebijokite klysti – klaida tobulėjimo pagrindas.
Ieškokite trenerio ar mentoriaus: vien disciplina be kryptingo vadovavimo greitai išsikvepia.
Varžybų patirtis – bent 6 turnyrai per metus
– Dėkoju už atvirą pokalbį, Martynai. Sėkmės Berne! Ačiū! Sieksiu aukščiausio asmeninio rezultato ir lyderio pozicijos taurės.
Sportas24.lt