
Sportuoti norinčiam pradėti žmogui gali kilti sunkumų ieškant asmeniškai patraukliausios fizinės veiklos. Juk išsirinkti iš tiek variantų sudėtinga, o ir informacijos apie mažiau Lietuvoje populiarias sporto šakas gali stigti.
„Vilnius Capoeira“ klubo įkūrėjas ir instruktorius, beveik 20 metų kapueira užsiimantis Vilenas Arutiunianas pasidalino informacija apie šį Brazilijoje susiformavusį ir mūsų šalyje vis dar egzotišką kovos meną.
„Tai labai savotiškas kovos menas, kuriame yra daug judesių ir kurio tikslas nėra nugalėti fiziškai, o tai padaryti daugiau logiškai. Aš visada aiškinu, kad tai vienintelis kovos menas, kurį sugalvojo žmonės, būdami nelaisvėje, kuriems buvo surištos rankos, kojos, o jie surado galimybę kažką sukurti nepaisant ribojimų, – kalbėjo Vilenas. – Jei mes kaip pavyzdį imtumėme bet kurį kitą kovos meną, tai jo pradininkai būtų sargybiniai, kareiviai, kovotojai ir panašiai, o kapueira yra tuo unikali, kad tokį labai sistemizuotą ir struktūrizuotą kovos meną sugalvojo žmonės su apribojimais.
Kapueira nuo visų kitų sporto šakų skiriasi tuo, kad šis kovos menas turi labai daug judesių, o tie judesiai yra nestandartiški. Čia niekada neakcentuojama išmokti vieną ar kitą judesį. Kituose kovos menuose yra smūginė, o pas mus – akrobatinė sistema, yra ir muzikinė pusė.
Žmogus, kuris moka atlikti akrobatinius judesius, kuris moka smūgiuoti ir gali visus nugalėti privalo išmokti dainuoti ir groti su muzikiniais instrumentais. Taip išeina, kad kapueira niekada neleidžia atsipalaiduoti ir galvoti, kad viską jau pasiekei.“
Treneris teigė, kad kapueira užsiimti gali beveik visi, apribojimų šiame sporte nėra: „Mano grupėje pats jauniausias yra 4-erių, o vyriausias – 64-erių metų amžiaus. Mano manymu, amžiaus cenzo nėra. Kai kuriose sporto šakose nėra priimami žmonės su antsvoriu ir treneriai jiems gali pasakyti, kad tam tikrus dalykus jiems atlikti yra pavojinga ir pasiūlys pareiti į kitą sportą. Kapueiroje to nėra.
Kapueiroje yra pradmenys – judesiai, iš kurių atsiranda kardio treniruotės, po to perėjimas į įvairesnius judesius. Nes negalima pasakyti niekada nesportavusiam žmogui atsistoti ant rankų ir pabandyti pavaikščioti – jis save traumuos jau pirmoje treniruotėje“.
Šiuo kovos menu susidomėjusiems žmonėms verta žinoti ir tai, kad kapueira turi keletą stilių, iš kurių galima išsirinkti labiausiai patinkantį.
„Dauguma žmonių kapueirą traktuoja kaip šokį. Būtent dėl to, nes yra skirtingų stilių, o vienas iš jų nepropaguoja pilno kontakto. Tarp mano auklėtinių yra aktorių, šokėjų ir aš jiems sakau, kad šitą stilių mėgsta visi meno srities žmonės, jis yra daugiau plastiškas, čia mažiau kontakto.
Viename vyrauja artistinė pusė, kur reikia vaidybos ir apgaulės. Kitame reikia parodyti savo kūno valdymo sugebėjimus ir niekas ten nežiūri ar bus smūgis ar ne. Dėmesys bus atkreipiamas į tai, kad žmogus padarė, tarkime salto, ir parodė savo meistriškumą. Trečias stilius – agresyvus, kur dominuoja smūgiai, pakirtimai“.
Nepaisant galimybės treniruotis pasirinktą kapueiros tipą, „Vilnius Capoeira“ klube mokoma visų trijų, o V. Arutiunianas mano, kad koncentruotis ties konkrečiu stiliumi nederėtų: „Vykstant kapueiros varžyboms iš karto yra sudaromos taisyklės. Tarkime, kad vienas raundas bus labiau orientuotas į žmogaus kūno sugebėjimus, o kitas raundas – į kontaktą. O kai kurios mokyklos neturi tų stilių skirtumo ir treniruoja tik bekontaktę kapueirą. Tada atsiranda problema, kad žmogus, neįsivaizduojantis ką turėtų daryti išeina prieš oponentą, mokantį kovoti. Reikia mokytis viską, ką turi kapueira. Neprisirišti prie vieno stiliaus ir dėl to, kad mano mokiniai būtų universalūs ir, kad tuo pačiu, aš pats savo žinias galėčiau praplatinti“.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
