
Nepaisant atšiaurių, beveik žiemiškų oro sąlygų, jauniausi Lietuvos buriuotojai, sportuojantys „Optimist“ klasės jachtomis, visą savaitgalį atkakliai sportavo Kauno mariose drauge su vienu stipriausių ir geidžiamiausių Europos trenerių, ukrainiečiu Pavlo Dontsovu. Ukrainos buriuotojų komandą iki aukščiausių tarptautinių rezultatų išugdęs treneris su mūsiškiais dalinosi sportine ir asmeniška patirtimi tiek krante, tiek ant vandens. Patirties meistriškumo stovykloje sėmėsi ir Lietuvos treneriai.
Pavyko prisivilioti vieną geidžiamiausių Europos trenerių
„Treneris Pavlo Dontsovas iš Ukrainos šiuo metu yra vienas iš top 3 geidžiamiausių trenerių Europoje, kuris savo sugebėjimus įrodė treniruojamos Ukrainos komandos rezultatais. Tačiau jis sutiko savo patirtimi pasidalinti su mūsų jaunaisiais sportininkais bei jų treneriais, o užmegztas artimas ryšys mums leidžia tikėtis vien šiemet drauge padirbėti dar du kartus. Tikiu, kad po šiųmetinių Europos bei pasaulio čempionatų jį prisivilioti bus dar sudėtingiau“, – dalinosi Lietuvos „Optimist“ jachtų klasės asociacijos prezidentas Kristupas Valenta.
Iš viso meistriškumo stovykla vyko keturias dienas – nuo ketvirtadienio, iki sekmadienio. Jomis jaunieji buriuotojai rytais turėdavo teorinius užsiėmimus, dienos metu – treniruotes ant vandens, o vakarais – treniruočių aptarimą, pasitelkiant filmuotą medžiagą nuo vandens.
Ir nors pirmas dvi dienas oro sąlygos visus džiugino pavasariška šiluma, oro temperatūra siekė iki +15 laipsnių, bet šeštadienį ir sekmadienį jauniesiems buriuotojams teko buriuoti sąlygomis, kuriomis paprastai treniruotės galimai net nevyktų. Šeštadienį oras atšalo iki +5 laipsnių šilumos, o sekmadienį siekė vos 0 laipsnių, kai juntamoji temperatūra buvo tik -4 laipsniai. Negana to, visą dieną pūtė stiprus šiaurinis vėjas.
„Tą paskutinę stovyklos dieną ant vandens, kai juntamoji temperatūra buvo išties žiemiška, tačiau jaunieji sportininkai vis tiek buriavo ryžtingai ir su įkvėpimu, supratau vieną svarbų dalyką. Mūsų buriavimo sezonas Lietuvoje yra trumpas, žiema ilga, bet mes tikrai neišnaudojame viso potencialo, kurį turime – savo ryžto, savo užsispyrimo, savo galimybių. Nesakau, kad turime buriuoti prie -4, bet prie +5 galime buriuoti, nes, kai reikia, turime ir ryžto ir noro, ir užsispyrimo siekdami savo tikslų“, – teigė K. Valenta.
Kaip išugdyti čempionus neturint palankių sąlygų?
Šį sportinio ryžto potencialą skatina plėtoti bei išnaudoti ir paties Pavlo Dontsovo asmeniška istorija, leidusi, neturint kone jokių sąlygų bei galimybių, tačiau sutelkus norą ir pasiryžimą, išugdyti aukščiausio lygio jaunuosius Ukrainos sportininkus.
„Kai tapau treneriu, mes neturėjom nieko – nei treniruočių grupės, nei bazės, nei strategijos, nei biudžeto. Turėjom tik daug noro viską pakeisti. Supratęs, kad norėdami rezultatų turime buriuoti bent 5 valandas per dieną, o biudžeto buriuoti žiemą šiltuose kraštuose neturime, mes tai darėme Ukrainoje prie +2 ar +4 laipsnių temperatūros. Susiformavus stipriai norinčių buriuoti sportininkų grupei, išsirinkome pigiausią gerą vietą buriavimui šiltuose kraštuose ir ten užsidarėme 2 metams“, – dalinasi Pavlo Dontsovas.
Pasak jo, komanda gyveno labai ekonomiškai, valgį jiems ruošdavo viena iš buriuotojančių vaikų mamų, tačiau jiems svarbiausia buvo, kad galėjo pakankamai laiko leisti treniruotėse ant vandens.
„Po dvejų metų intensyvaus darbo šiltuose kraštuose mes pradėjome skinti vaisius. Du metus iš eilės laimėjome didžiausioje Turkijos regatoje ir supratome, kad esame pasiruošę žengti į absoliučiai tarptautinę areną. Komandai pradėjus dalyvauti didžiausiose Europos regatose tapo akivaizdu, kad mes galime kovoti dėl titulų ir kad savo rezultatais nenusileidžiame garsiausiems Europos buriavimo klubams, turintiems labai stiprią sistemą“, – pasakoja P. Dontsovas.
Šiuo metu Ukrainos „Optimist“ komanda savo rezultatais pasaulio bei Europos čempionatuose visada tarp lyderių, o tokia juodu darbu ir ryžtu uždirbta sėkmė jiems suteikė be galo didelę motyvaciją dirbti toliau.
Tarp P. Dontsovo auklėtinių – 2024 metų „Optimist“ Europos čempionate į geriausiųjų 8-tuką patekusi buriuotoja Olhia Liubanska, vienu pagrindinių konkurentų Erikui Scheidt „Optimist“ jachtų klasėje būdavęs Sviatoslav Madonich, kuris 2023 metų „Optimist“ čempionate užėmė 6 vietą, o šiuo metu yra perėjęs prie buriavimo dviviete „420“ jachtų klase, bei vyrų olimpine ILCA 7 jachtų klase buriuojantis ir į geriausiųjų 20-tuką 2024 metų Europos čempionate patekęs Oskaras Madonich.
Patirties sėmėsi ir Lietuvos „Optimist“ treneriai
Bendradarbiaujant su tokią patirtį turinčiu treneriu, mokymai vyko ne tik jauniesiems buriuotojams, bet ir jų treneriams.
„Esu labai dėkingas jaunųjų buriuotojų treneriams Ryčiui Alksnevičiui, Jurgiui Jurgelioniui, Mariui Milevičiui, Juliui Varžaičiui, Ričardui Aušrotai, Benui Baneliui, kurie dalyvavo stovykloje ir tiesiogiai sėmėsi patirtį iš aukščiausio kalibro trenerio. Tai – neįkainojama patirtis ir didelis gurkšnis motyvacijos tolimesniems darbams“, – teigė K. Valenta.
Pasak jo, ši stovykla pademonstravo tiką buriuotojišką bendruomeniškumą, kur bendram tikslui – jaunųjų buriuotojų ugdymui – susivienijo tiek sporto mokyklos, tiek treneriai, tiek kiti buriuotojų klubai ir buriuotojai.
„Buriuotojų klubas „Samogitia“ parodė išskirtinį dėmesį mūsų organizacijai – jų dėka turime nepriekaištingą trenerio katerį, kurį naudojame visose varžybose, stovyklose, galėsime vežtis į pasaulio čempionatą. Sporto mokyklos „Bangpūtys“, „Žiemys“, „Atžalynas“ Neringos sporto mokykla, Vilniaus vaikų buriavimo mokykla išleido savo trenerius darbo dienomis, kad šie galėtų tobulinti savo kvalifikaciją“, – dalinosi K. Valenta. Ši stovykla buvo dalis Lietuvos „Optimist“ komandos pasiruošimo šių metų Europos ir Pasaulio čempionatams. „Optimist“ Europos čempionatas jaunųjų buriuotojų laukia jau gegužės mėnesio pabaigoje.
lbs.lt