
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Klaipėdoje per Baltijos šalių plaukimo čempionatą jautrią akimirką išgyveno varžybose teisėjavusi Miuncheno olimpinių žaidynių dalyvė kaunietė Birutė Statkevičienė. Po finalinio 400 m plaukimo laisvuoju stiliumi jai aukso medalį padovanojo iš Kanados, kur gyvena su tėvais, atvykusi anūkė Silvija Statkevičius.
„Džiaugsmui nebuvo ribų. Kadangi Silvija vienu metu pelnė du aukso medalius, be to, su draugėmis laimėjo ir estafetę 4×100 m, todėl anūkėlė ir nusprendė man pateikti staigmeną. Tų apdovanojimų per savo karjerą esu iškovojusi labai daug, tačiau Silvijos medalis man ypač brangus, net medalio nuotrauką įdėjau į feisbuką“, – džiaugiasi 33 kartus Lietuvos čempione tapusi Lietuvos sporto universiteto socialinių mokslų daktarė B. Statkevičienė.
Kanadoje gyvenanti legendinės plaukikės anūkė pasinaudojo proga, kai dėl pandemijos jos šalyje yra uždaryti plaukimo baseinai, o ir mokytis reikia nuotoliu būdu, todėl praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvos plaukimo federacijos kvietimu su tėvu atvyko į Lietuvą.
Su geriausiais Lietuvos plaukikais ji treniravosi taip vadinamame „burbule“ Klaipėdoje ir rengėsi Lietuvos čempionatui.
Prieš Kalėdas Silvija buvo išvykusi į namus Misisogos miestelyje, o į Lietuvą vėl sugrįžo sausio pradžioje ir toliau plaukiojo „burbule“.
Kartu treniravosi ir jos bendraamžės, iš Anglijos atvykusios Marija Romanovskaja bei Erika Pasakinskaitė.
Trylikametei S. Statkevičius buvo labai sėkmingas Lietuvos čempionatas, kur ji laimėjo 4 aukso medalius ir pagerino du šalies iki 15 m. rekordus, plaukiant 200 m ir 400 m nuotolius laisvuoju stiliumi.
„Per Baltijos šalių čempionatą jautėsi Silvijos nuovargis, jai nepavyko pakartoti ar pasiekti savo geriausių rezultatų. Jos plaukime kartu su kitais mūsų plaukimo specialistais pastebėjau klaidelių, kurias reikėtų taisyti.
Mes galime pasakyti, kad, tarkime, yra klaidinga viena grybšnio dalis, ją galime nufilmuoti, bet iškyla klausimas, o kaip ją ištaisyti.
Patiko rekordus gerinusios jaunosios vilnietės Smiltės Plytnykaitės technika, ji viską labai gražiai yra sudėsčiusi.
Silvijai esu pasakiusi tas technikos klaideles, bet tą reikia kartoti kiekvieną kartą per treniruotes“, – įsitikinusi žinoma plaukimo specialistė.
Ir per Lietuvos, ir per Baltijos šalių čempionatus B. Statkevičienė stengėsi nevarginti savo anūkės ir kuo mažiau su ja bendrauti.
„Pirmiausiai, palyginu save. Kai aktyviai sportavau, per varžybas stengdavausi su niekuo nebendrauti, nenorėjau, kad mane kas šnekintų, kažką aptarinėtų. Prieš varžybas nėra ko žmonių trukdyti, o juo labiau artimųjų, lįsti jiems į akis. Su Silvija negalėjau ilgiau bendrauti ir dėl griežtų karantino sąlygų. Sportininkai baseine eidavo per vieną pusę, o varžybų teisėjai – pro kitą. Mano anūkė – supratinga, jeigu pasakyta, kad negalima to daryti, tai ji ir nedarys. Tačiau kažkiek ilgiau teko pabendrauti po varžybų“, – pasidžiaugė B. Statkevičienė.
Jaunoji Lietuvos rekordininkė nuo praėjusio sekmadienio kartu su E. Pasakinskaite ir S. Plytnykaite, vadovaujant treneriui Kęstučiui Steponavičiui, treniruojasi Vilniuje Fabijoniškių baseine.
„Anksčiau sakiau, kad po Rūtos Meilutytės reikės laukti kokius 50 metų, kol pas mus atsiras plaukimo perliukų.
Tačiau treneriui Kęstučiui Steponavičiui pavyko suburti puikią mergaičių grupę, kurioje kylanti žvaigždutė Smiltė Plytnykaitė jau pagerino olimpinei čempionei priklausiusį 13-mečių rekordą, plaukiant 100 m krūtine“, – pasidžiaugė B. Statkevičienė.
Rekordus gerina ir jos anūkė. Silvija – ilgųjų nuotolių plaukikė, rungtyniaujant laisvuoju stiliumi. Čia jai geriausiai sekasi.
Pirmą kartą sportininkė šiemet per neakivaizdines ilgųjų nuotolių varžybas įveikė ir 1500 m distanciją bei, susumavus trijų etapų rezultatus, tapo Lietuvos plaukimo ištvermės karaliene.
„Anksčiau Silvija gerai plaukė ir nugara, ir kompleksiniu būdu. Kaip ir jos močiutė, moka plaukti visais stiliais“- šypteli B. Statkevičienė, pirmoji iš Lietuvos plaukikų dalyvavusi olimpinėse žaidynėse.
Apie savo anūkės ateitį garsioji plaukikė nesiryžta kalbėti: „Vieniems talentas atsikleidžia jauniems, bet vėliau jis užgęsta. Rūta Meilutytė viršūnėje laikėsi šešerius metus, nors tie metai labai greitai prabėgo. Pastaruosiuose čempionatuose Klaipėdoje rungtyniavo labai jauni, talentingi plaukikai, vyresnio amžiaus sportininkų buvo vos keli.
Tikrai negaliu prognozuoti, kas bus po 4-5 metų. Tikiu Silvija ir jos amžiaus grupės mergaitėmis. Jos turi potencialių galimybių, tačiau per treniruotes reikia nuolat gerinti plaukimo techniką, kuri ypač svarbi, nes su ja susieta ir kvėpavimas, ir judesių atlikimas bei jų suderinimas
Kai dabar pasaulyje didelė plaukimo konkurencija, tai kiekvienas technikos patobulinimo žingsnelis į priekį – didelis pasiekimas.
Tarkime, šiandien žavimės ypatingai gražiu Dano Rapšio atliekamu posūkiu ir geru išplaukimu po jo. Tiems, kurie plaukia laisvuoju stiliumi, visiems reikėtų mokytis iš Dano“.
Kol dar neaiškus tarptautinių plaukimo varžybų kalendorius, neveikia plaukimo baseinai Kanadoje, S. Statkevičius, kuriai gegužės mėnesį sukaks 14 metų, treniruosis Lietuvoje.