
Savaitgalį Lenkijoje surengtas INWA šiaurietiško ėjimo Europos čempionatas. Jame sėkmingai pasirodė ir Lietuvos atstovai, savo amžiaus grupėse užėmę aukštas vietas.
5 km distancijoje moterų 18-34 amžiaus grupėje bronzos medalis atiteko Monikai Širkaitei. Ji trasą įveikė per 39 min. 52 sek.
Šeštąsias vietas savo amžiaus grupėje iškovojo Lietuvos šiaurietiško ėjimo asociacijos prezidentė Aurelija Raukštienė (35-39 m.) bei Ieva Kuliešienė (18-34 m.).
10 km distancijos 60-64 metų vyrų grupėje ketvirtąją vietą užėmė žinomas Lietuvos politikas, ekonomistas Algirdas Šemeta.
Nors šiaurietiškas ėjimas dažniausiai asocijuojamas su ramiu vaikščiojimu gamtoje, tai tuo pačiu yra ir sporto šaka.
„Varžybų metu svarbiausias tikslas yra kuo greičiau įveikti trasą, tačiau, žinoma, labai svarbu yra išlaikyti kiek įmanoma taisyklingesnę techniką. Trasoje yra nemažai teisėjų, kurie stebi kiekvieną dalyvį ir pastebėję technikos netikslumus, pakelia įspėjamąją kortelę. Tad einant netaisyklingai ar bandant sukčiauti, viskas bus užfiksuojama ir tai prie geresnio rezultato tikrai neprisidės“, – pasakojo M. Širkaitė.
Pagrindinės technikos taisyklės, kurias žiūri teisėjai, yra tiesios rankos, aktyvus atsistūmimas nuo lazdos, gale pilnai paleidžiant lazdą ir perduodant jėgą į lazdos dirželį, taisyklinga laikysena bei aktyvus pėdos darbas.
M. Širkaitė sudalyvauti Europos čempionate nusprendė spontaniškai. Lietuvos šiaurietiško ėjimo asociacijos prezidentė A. Raukštienė vis kalbino ją vykti į čempionatą, kol galiausiai ji sutiko išbandyti savo jėgas.
„Jokių tikslų sau nebuvau išsikėlusi, labiau norėjau pamatyti kokio mąsto tai renginys, kaip atrodo tokio lygio varžybos, sportininkai, kaip vyksta vertinimas ir visa kita. Manau, jog tokios patirtys tikrai praturtina ir padeda plėsti akiratį. Į Lenkiją važiavau nieko per daug nesitikėdama, kadangi mačiau, jog mano amžiaus grupėje buvo nemažai dalyvių, tai tikrai neturėjau jokių didelių lūkesčių sau.
Vaikščioti kuo greičiau su lazdomis nesitreniravau, tačiau be šiaurietiško ėjimo užsiimu kitomis aktyviomis fizinėmis veiklomis, kaip bėgimas, važiavimas su riedučiais ir kt., tad kūnui nebuvo didelio šoko eiti greitai, galbūt labiau koncentravausi, jog eidama greitai nepamesčiau taisyklingos technikos ir manau, kad ši užduotis puikiai pavyko. Beveik iš kiekvieno teisėjo sulaukiau komplimentų už gražią ir taisyklingą techniką, tačiau dar maloniau buvo išgirsti, jog tokių komplimentų sulaukė visi Lietuvos delegacijos atstovai, dalyvavę varžybose.
Tad, galime pasidžiaugti, jog Lietuvoje turime kompetentingus šiaurietiškojo ėjimo instruktorius, kurie visada pasiruošę perteikti kuo geresnes žinias. Na, o pabaigoje laimėtas medalis tikrai maloniai pradžiugino, ir patvirtino, kad kartais spontaniškai priimti sprendimai į gyvenimą gali atnešti pačias nuostabiausias patirtis“, – įspūdžiais dalinosi M. Širkaitė.
Sportininkė rekomenduoja kiekvienam išbandyti šiaurietišką ėjimą, nes tai puiki sveiko gyvenimo propagavimo priemonė. Pati M. Širkaitė su šiaurietišku ėjimu susipažino dar bakalauro studijų metu, kai šią veiklą studentėms pristatė dėstytoja Simona Pajaujienė.
„Iš pradžių niekas nesigavo taip lengvai, kojos ir rankos pynėsi, ir buvo sunku suvokti kaip toks paprastas ir įgimtas dalykas, kaip ėjimas, pasiėmus į rankas lazdas, pasidaro toks sudėtingas. Na, bet viskas išmokstama, tereikia įdėti šiek tiek pastangų. Vėliau taip susiklostė, jog teko padirbėti su žymiausiu Vokietijos lazdų gamintojo „LEKI“ distributoriumi Lietuvoje. Tuo metu pabaigiau bazinius instruktoriaus mokymus ir pati tapau instruktore. Pradėjau vesti mokymus, treniruotes, įstojau į Lietuvos šiaurietiškojo ėjimo asociaciją ir labai greitai įsitraukiau į visas veiklas. Kadangi pati esu sveikatingumo trenerė, tad labai greitai supratau, kokią naudą teikia šiaurietiškasis ėjimas. Stengiausi gilintis į techniką, suprasti kaip dirba kūno biomechanika, kokie raumenys turi būti aktyvuojami, kad pasiektume, kuo tikslesnę techniką, kuri suteiktų mūsų kūnui daugiausiai naudos“, – aiškino M. Širkaitė.
Pasak jos, dėl mūsų dabartinio gyvenimo būdo, vaikščiojimas su lazdomis tinkamas visoms amžiaus grupėms, kadangi padeda gerinti laikyseną, stiprinti viso kūno raumenis, gerinama kraujotaka, ypač viršutinėje kūno dalyje bei žinoma, pasivaikščiojimas miške, gali padėti atsipalaiduoti po visos dienos darbų, sumažinti įtampą.
„Tai yra puikus variantas visiems norintiems sustiprinti savo organizmą, tačiau tai yra tik viena iš fizinio aktyvumo formų, o kad kūnas gautų kuo daugiau naudos, labai svarbi įvairovė, kuo daugiau skirtingų funkcijų laviname tuo daugiau naudos gauname“, – pabrėžė M. Širkaitė.
Sportas24.lt
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.
