
Irkluotojas Martynas Džiaugys trečiadienį paviešino laišką, kuriuo kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministrę Jurgitą Šiugždinienę dėl, pasak jo, netinkamo Lietuvos irklavimo federacijos (LIF) elgesio jo atžvilgiu.
Pateikiame M. Džiaugio laiško tekstą:
„Lietuvos irklavimo federacija (toliau – LIF) š. m. gegužės 9 d, informavo mane, Martyną Džiaugį, kad iš manęs atimamas treniruotėms skirtas sportinis inventorius – valtis ir irklai. Taip pat rašte nurodyta, kad „sportavimo finansavimas toliau nebus vykdomas LIF ir Nacionalinės sporto agentūros prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos aukšto meistriškumo sporto programai skirtomis lėšomis“.
LIF rašte nurodoma, kad tolesnis finansavimas nutraukiamas ir atimamas treniruotėms būtinas sportinis inventoriaus, nes š. m. balandžio 29-30 d. atrankos varžybose Trakuose neatsirinkau į Lietuvos rinktinę. Informuoju, kad minėtų varžybų pusfinalyje užėmiau 2 vietą ir patekau į Top 8 kas ir buvo siekiamybė nurodyta atrankos kriterijuose, tačiau kovoti finale negalėjau dėl sveikatos problemų (rizikuoti nenorėjau dėl atsinaujinusių nugaros skausmų). Taip bandoma kerštauti man už tai, kad paviešinau LIF vidines problemas.
Nesutarimai tarp LIF ir skirtingą nuomonę išsakančių sportininkų nebe pirmą kartą išryškėjo 2022 m. pabaigoje, kai su kolegomis atsisakėme dirbti su treneriu M. Masilioniu. Šis treneris 2020 m. pabaigoje atostogų metu Turkijoje treniravo ne kartą už draudžiamų preparatų vartojimą baustą Rusijos irklavimo rinktinę ir apie tai oficialiai nebuvo informavęs LIF. Be to, atsižvelgdami į ankstesnę darbo su šiuo treneriu patirtį, pažymėjome, kad mums nepriimtini ir šio trenerio darbo metodai. Dėl šio konflikto man ir Dovydui Nemeravičiui teko šį sezoną treniruotis atskirai nuo Lietuvos rinktinės. Mes, du valstybės stipendijas gaunantys sportininkai, buvome palikti be trenerių ir medicininės priežiūros, į stovyklą Ispanijoje keliavome nuosavu automobiliu, valtis veždami ant stogo ir miegodami automobilyje.
Šiuo metu gaunu valstybės stipendiją už 2020 m. Europos čempionate iškovotą 3 vietą ir turiu tikslą atstovauti Lietuvai Paryžiaus olimpinėse žaidynėse. Atrankos į rinktinę varžybų metu įrodžiau, kad šiuo metu esu vienas stipriausių irkluotojų Lietuvoje ir realus kandidatas padėti iškovoti Lietuvai kelialapį į olimpines žaidynes. Vis dėlto, neturint reikiamo inventoriaus treniruotėms, tai padaryti neįmanoma.
Nacionalinė sporto agentūra praėjusių metų pabaigoje jau padėjo, kad mes su D. Nemeravičiumi rastume kompromisinį sprendimą konflikte su LIF. Prašau padėti tarpininkauti ir šįkart, nes mano sportinė karjera pakibo ant plauko. Dėl blogos atmosferos, psichologinio spaudimo Lietuvos rinktinėje tituluoti, pajėgiausi irkluotojai ir treneriai pasitraukia iš didžiojo sporto, nenoriu, kad tas pats likimas ištiktų ir mane.
Valstybė į mane investuoja didelius pinigus, todėl noriu pateisinti lūkesčius ir toliau atstovauti Lietuvai aukščiausio lygio varžybose.“
LIF informavo M. Džiaugį, kad jis yra neatrinktas į Lietuvos rinktinę Europos čempionatui pagal „Lietuvos irklavimo federacijos 2023 m. rinktinių formavimo atrankos sistemą“ ir 2023 m. balandžio 29 – 30 d. atrankos regatos Trakuose rezultatus.
Tuo tarpu atrankos varžybas Trakuose laimėjęs D. Nemeravičius taip pat yra viešai skundęsis netinkamais LIF veiksmais.
Lietuvos irklavimo federacija taip pat išplatino pranešimą, kuriame išdėstė savo poziciją.
LIF generalinis sekretorius Saulius Ritteris primina, kad prašymas ir informacija sportininkui buvo išsiųstas vadovaujantis šių metų vasario mėnesį patvirtinta rinktinių formavimo atrankos sistema bei balandžio 29-30 d. Trakuose vykusios atrankos regatos rezultatais.
„Rinktinės sportininkai turi teisę naudotis LIF inventoriumi, tačiau sportininkui, nepakliuvusiam į rinktinės sąrašą, inventorius nepriklauso. Jis turi būti perduotas į rinktinę atsirinkusiam sportininkui“, – tvarką priminė S. Ritteris.
Atrankoje M. Džiaugys vienviečių pusfinalyje užėmė antrą vietą ir iškovojo teisę varžytis finale, tęsti atranką į kitas įgulas. Tai savo laiške ministrei pabrėžė pats sportininkas, išreiškęs ambicijas startuoti ir Paryžiaus olimpinėse žaidynėse.
„Ambicijos yra labai gerai. Džiaugiuosi, kad sportininkas jų turi, – sakė S. Ritteris. – Tačiau faktas yra toks, kad tarp stipriausiųjų aštuonių sportininkų M. Džiaugio nebuvo. Jis dalyvavo pusfinalyje, bet finale dalyvauti atsisakė. Nesulaukėme jokių pažymų apie jo sveikatos būklę. Tiesiog vienas iš rinktinės trenerių pasakė, kad M. Džiaugys finale nedalyvaus. Pagal oficialią tvarką, jei priežastys yra medicininės, turi būti užpildyta rinktinės gydytojo pasirašyta pažyma bei regatos vyriausiojo teisėjo pasirašyta pažyma. Šių pažymų mes nesulaukėme“.
M. Džiaugys išplatintame laiške dėstė, kad dviems valstybės stipendijas gaunantiems sportininkams – jam bei Dovydui Nemeravičiui – šį sezoną teko treniruotis atskirai nuo Lietuvos rinktinės. Pabrėžiama, kad sportininkai buvo palikti be trenerių ir medicininės priežiūros, į stovyklą keliavo nuosavu automobiliu, valtis veždami ant stogo ir miegodavo automobilyje.
„Jie nebuvo palikti likimo valiai. Tai buvo išankstinis susitarimas, pagal jų pateiktas sąlygas, – sakė S. Ritteris. – Sportininkai norėjo treniruotis atskirai. LIF vykdomasis komitetas nusprendė padaryti išimtį ir leido jiems treniruotis atskirai nuo komandos, esant poreikiui organizuojant priemones, kurios gali būti reikalingos. Tai buvo aiškiai suformuluota. Susitarta buvo, kad tai negali viršyti vieno sportininko, kuris treniruojasi centralizuotai kartu su visa komanda, finansavimo dydžio“.
S. Ritteris išsakė apmaudą, kad bendravimas vyksta viešojoje erdvėje.
„Nėra bandymų spręsti problemų ir apie jas diskutuoti federacijos viduje. Tai kiek neramina. Apie sportininkų lūkesčius ir norus sužinome iš žiniasklaidos. Nemanau, kad tai yra teisingas kelias. Esame linkę bendrauti ir spręsti visas problemas kartu“, – teigė LIF generalinis sekretorius.
Sportas24.lt