
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Nemažą intrigą šiemet kels Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos (LBKIF) ataskaitos ir rinkimų konferencija. Joje iššūkį dabartiniam federacijos vadovui Aleksandrui Alekrinskiui pasiruošęs mesti verslininkas, irklavimo entuziastas Darius Čereška.
KONFERENCIJA. Federacijos rinkimai paprastai vykdavo po olimpinių žaidynių, tačiau, nukėlus Tokijo žaidynes į šiuos metus, vieneriais metais pasistūmėjo ir rinkimų konferencija.
LBKIF generalinis sekretorius Romas Petrukanecas, šiuo metu su sportininkais esantis treniruočių stovykloje Portugalijoje, teigė, kad dėl pandemijos kol kas nėra aiški ataskaitos ir rinkimų konferencijos data.
„Kai tik Lietuvos vyriausybė leis susiburti daugiau nei 50 žmonių, tada ir rengsime konferenciją“, – paaiškino R. Petrukanecas.
Dvi kadencijas iš eilės LBKIF vadovauja Lietuvos sporto universiteto Treniravimo mokslo katedros docentas dr. A.Alekrinskis, šiemet birželio 1 d. švęsiantis 60 m. jubiliejų.
Per šias kadencijas Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo meistrų buvo abejose olimpinėse žaidynėse: 2012 m. Londone dalyvavo kanojininkas Jevgenijus Šuklinas ir baidarininkas Egidijus Balčiūnas, o Rio de Žaneire buvo rekordinė keturių įgulų komanda: dvivietes baidares irklavo Aurimas Lankas ir Edvinas Ramanauskas (pelnė bronzos medalius) bei Andrejus Olijnikas ir Ričardas Nekriošius (penkta vieta), vienvietes – kanojininkas Henrikas Žustautas ir baidarininkas Ignas Navakauskas, nepatekę į finalus.
Tačiau artėjant Tokijo olimpinėms žaidynėms nė vienas mūsų irkluotojų kol kas nėra į jas iškovojęs kelialapio.
Jeigu jiems to nepavyktų padaryti, tai būtų pirmosios olimpinės žaidynės po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo, kuriose nebūtų mūsų baidarių ir kanojų irkluotojų.
PRIEKAIŠTAI. „Žinoma liūdna, jei taip atsitiktų. Tačiau dėl to jokiu būdu nekaltinu mūsų sportininkų, kurie tikrai yra stiprūs ir verti būti olimpiečiais. Jiems didžiulė kliūtis – ypač išaugę reikalavimai.
Tačiau LBKIF reikalingos permainos, nes mūsų netenkina jos darbas. Tik šiemet pagaliau Lietuvos jauniesiems sportininkams rengiantis sezonui buvo surengta treniruočių stovykla užsienyje, ko anksčiau niekada nebūdavo.
Federacijos generalinis sekretorius Romas Petrukanecas kartu yra ir Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris, dažnai būna išvykęs į treniruočių stovyklas, jam sunku prisiskambinti.
Labai skriaudžiami federacijai priklausantys mūsų kanupolo entuziastai, federacijos prezidentas nesiskaito su mūsų treneriais, klubais, nuolat patiriame nuoskaudas“, – teigė legendinis irkluotojas, triskart pasaulio čempionas, Barselonos olimpinių žaidynių dalyvis Artūras Vieta.
KANDIDATAI. Jau žinoma, kad trečiosios kadencijos sieks dabartinis prezidentas A.Alekrinskis ir jo komanda – generalinis sekretorius R.Petrukanecas ir viceprezidentas Arūnas Tomkevičius.
Antrasis kandidatas į prezidentus – baidarių irklavimo entuziastas, verslininkas 52-ejų D.Čereška.
Jis – įmonių „Taurakalnis“ komercijos ir „Seifuva“ inovacijų direktorius. Kandidatas į federacijos prezidentus baigė Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultetą, jaunystėje treniravosi pas legendinį trenerį Mykolą Rudzinską.
Nuo 2005 m. D. Čereška kasmet dalyvauja pasaulio ir Europos meistrų čempionatuose ir žaidynėse, yra iškovojęs visų spalvų medalių.
Apie LBKIF prezidento postą anksčiau pagalvodavo ir federacijos vykdomojo komiteto narys bei Teisėjų tarybos pirmininkas, tarptautinės kategorijos teisėjas, 2007 m. pasaulio vicečempionas ir 2008 m. Europos čempionas panevėžietis Vytautas Vaičikonis.
Tačiau dabar tos minties jis atsisakė.
„Esu linkęs palaukti dar ketverius metus. Kandidatai yra du ir, manau, jų pilnai pakanka, o trijų nedidelėje mūsų bendruomenėje būtų per daug.
Dariaus Čereškos silpna vieta ta, kad jis neturi stiprios komandos. Daugumai patinka dabartinis federacijos generalinis sekretorius Romas Petrukanecas, kuris yra pakankamai santūrus, ramus, puikus treneris.
Jeigu prezidentu taptų Darius Čereška, tai Romas, manau, mielai dirbtų ir naujoje komandoje. Bet jeigu jis nesutiktų toliau eiti tas pareigas, tai tada gal aš pareikščiau norą dirbti vietoje jo. Tačiau jis su savo komanda apsisprendęs dirbti toliau“, – mintimis pasidalijo praeityje įžymus irkluotojas, o dabar treneris V. Vaičikonis.
D.Čereška apie tai sako: „Komanda – vienas iš kertinių mano visos Programos punktų. Tai, kad esu atviras ir žmonėms, ir diskusijoms, ir pasiūlymams rodo, kad kviečiu ne autokratiškai ir paliepimo būdu valdyti visą LBIK sistemą, o savanoriškai, iniciatyviai ir laisvai. Žmonės rinksis mane ir lygiai taip pat žmonės rinksis, tai yra, siūlys, deleguos, kvies ir darbui prezidento komandoje. Balsuosime visi kaip lygūs, pilietiškai, laisvanoriškai. Taip ir rinksime valdžios, kuri dirba žmonėms, branduolį. Todėl sakyti, kad mano komanda silpna yra lygu sakyti, kad silpna yra visa mūsų bendruomenė. Su tuo niekada nesutiksiu”.
PLANAI. Kadenciją baigianti LBKIF vadovybė teigiamai vertina savo darbą: vyko Lietuvos čempionatai, įvairios regatos, sudarytos įvairaus amžiaus grupių Lietuvos rinktinės, kurios dalyvavo pasaulio ir Europos čempionatuose, vykdavo atranka į juos, sutvarkytas sporto gimnazijų, irklavimo sporto klubų aprūpinimas.
Tačiau R. Petruknanecą kažkiek nuliūdino ne per geriausi irkluotojų startai tarptautinėse varžybose.
„Reikėtų ieškoti galimybių, kaip į mėgstamą sporto šaką pritraukti naujų trenerių, galutinai sutvarkyti Lietuvos jaunių rinktinės treniravimo schemas, ištobulinti vaikų amžiaus varžybų rengimą“, – savo komandos ateities planus vardija R. Petrukanecas.
D. Čereška, artėjant rinkimams, jau aplankė trečdalį irklavimo klubų ir išgirdo ne vieną siūlymą, kaip reikėtų tobulinti federacijos valdymą.
„Susitikus išklausau ir tai, kas labiausiai džiugina, ir tai, kas mėgstamą sportą visu greičiu galėtų paleisti ne tik kaip per bangas, bet ir kaip per sviestą.
Vienas pagrindinių mano tikslų – efektyvaus ir skaidraus federacijos Vykdomojo komiteto darbo organizavimas. Federacijoje yra kompetentingų specialistų ir reikia skatinti konstruktyvias diskusijas, taikyti šiuolaikinius vadybos metodus bei rezultatų siekti skaidriu komandiniu darbu, nes 2-3 asmenų darbu visų federacijos tikslų nepasieksi. Svarbu, kad trenerių bei teisėjų tarybos efektyviai prisidėtų siekiant įgyvendinti federacijos tikslus.”
Be to, bet kuriai organizacijai nėra gerai, kai sprendimams daro įtaką asmeniškumai, o kitokia nuomonė laikoma priešiška, todėl dalyvauju rinkimuose ir tai normalus demokratinis rinkimų procesas. Savo rinkiminę programą, gautus pasiūlymus bei klausimus viešinu federacijos nariams elektroniniais laiškais bei feisbuke. Kito kandidato į prezidentus rinkiminė programa nepaskelbta, tad nei debatų, nei intrigos kol kas nėra. Bet kokiais klausimais esu pasirengęs atviroms ir pagarbioms diskusijoms“, – tikino D. Čereška.
Jis jau viešai paskelbė programą 2021-2024 metams, kurią pavadino „IRKLAS“ (Iniciatyva, Racionalumas, Komanda, Lygybė, Atsakomybė ir atskaitomybė, Skaidrumas).
Savo programos įžangoje D.Čereška rašo: „Klubas ar treneris baidarės/kanojos irklą gali nusipirkti ar būti juo paskatintas iš federacijos, bet mano siūlomo IRKLO nenusipirksi – juo džiaugtis ir jį įvertinti galėsime tik bendromis sutelktomis pastangomis įgyvendindami I.R.K.L.Ą, tuo pačiu užtikrindami ne tik skaidrią ir demokratišką LBKIF veiklą, bet ir jausdami prasmę kiekvieno mūsų veikloje.“
Anot D. Čereškos, jei jį išrinktų prezidentu, jis būtų pasirengęs dirbti su R. Petrukanecu ar kitu kompetentingu specialistu, kuris gaus daugumą konferencijos balsų – išrinktojo prezidento siūlomoms generaliniam sekretoriaus ir viceprezidento kandidatūroms turės pritarti konferencija.
