
Nei vienos sporto varžybos nevyksta be teisėjų, aptarnaujančio personalo ar savanorių. Ne išimtis ir irklavimo varžybos. Tiesa varžybų metu teisėjai mažai pastebimi, išskyrus tik plaukimą lydinčius arbitrus, tačiau tų mažai matomų teisėjų kompetencijos ir profesionalumas, lemia sėkmingą irklavimo varžybų vykdymą. O sklandus irklavimo varžybų vykdymas įtakoja sportininkų, trenerių, žiūrovų nuomonę apie šią sporto šaką, gali būti ir svarbus veiksnys motyvuojantis ir skatinantis sportuoti irklavimą bei bendrai skatinantis vaikų ir jaunimo fizinį aktyvumą.
Irklavimo teisėjų asociacija 2019 metais startavo su projektu „Nuo irkluotojo ar savanorio iki irklavimo teisėjo“, kuris šiais metais baigėsi. Projektas buvo bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį šiuo metu administruoja Nacionalinė sporto agentūra. Projektu buvo sprendžiama irklavimo teisėjų stygiaus ir nepakankamos teisėjų kvalifikacijos problema, bei savanorių stygiaus ir vaikų bei jaunimo fizinio aktyvumo problema.
Projekto vykdymo metu surengta šeši kvalifikacijos kėlimo seminarai irklavimo teisėjams bei kandidatams į irklavimo teisėjus, penki seminarai–praktiniai mokymai irklavimo varžybų savanoriams bei penki seminarai irklavimą sportuojantiems vaikams, jaunimui ir suaugusiems. Šiais seminarais ir praktiniais mokymais buvo siekiama įtvirtinti turimas žinias, tobulinti įgūdžius, perduoti naujoves ir sukurti sąlygas papildyti teisėjų gretas.
Jaunieji sportininkai ir jų treneriai pagilino žinias apie tai, kas lemia traumas ar nelaimingus atsitikimus irklavimo sporto šakoje, kodėl svarbu gerai žinoti varžybų taisykles ir susipažinti su judėjimo schemomis sausumoje ir ant vandens, kaip elgtis varžybų metu, kad dėl klaidos neprarastų medalio. Seminarų dalyviai drąsiai klausinėjo, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, kodėl reikia klausyti teisėjų nurodymų, kaip garbingai ir sąžiningai kovoti varžybose.
Dalyvaudami seminaruose-praktiniuose mokymuose jaunieji savanoriai susipažino su pačia varžybų vykdymo sistema, labiau įsigilino, kas yra už ką atsakingas ir kaip vyksta pats renginys. Kadangi dažniausiai savanoriauti atvyksta jau susipažinęs su irklavimu jaunimas, tai yra galimybė jiems pamatyti kitą varžybų organizacinę pusę, jau ne sportininko akimis. Tokia patirtis naudinga jiems ir kaip sportininkams, praplečia žinias, įgūdžius, padeda atsakingiau elgtis rengiantis ir dalyvaujant varžybose, laikytis saugumo bei garbingo elgesio taisyklių varžybose.
Irklavimo teisėjai ir besirengiantys jais tapti seminarų metu nuolat gilinosi į irklavimo varžybų taisykles, teisėjų pareigas skirtingose pozicijose, analizavo varžybines situacijas ir teisėjavimo skirtumus bei darbo ypatumais Meistrų regatose ir Pakrančių irklavime, tobulino pirmosios pagalbos įgūdžius bei kitas kompetencijas.
Šio projekto dėka atsirado galimybė ne tik nuolat tobulinti teisėjų, savanorių kompetencijas, irkluotojų žinias apie varžybų taisykles, tačiau pasipildė nacionalinės kategorijos irklavimo teisėjų gretos, padidėjo teisėjavimo patrauklumas jaunimui.
Irklavimo teisėjų asociacijos vykdytas projektas „Nuo irkluotojo ar savanorio iki irklavimo teisėjo“ bendrai finansuotas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Nacionalinė sporto agentūra.





