
Balandžio 4-12 dienomis Vilniuje įvyko 13-29 m. jaunimo mainų Erasmus + projektas „O mano sportas! – Tradicinis sportas ir žaidimai“, kuriame susipynė net 5 šalių kultūros. Dalyviai iš Lenkijos, Latvijos, Estijos, Lietuvos, Ukrainos ir Turkijos visą savaitę dalinosi savo patirtimis bei iššūkiais, bandant išsaugoti tautinį identitetą ir šiek tiek pristabdyti XXI a. ypač suaktyvėjusį globalizacijos procesą.
Lietuvos etnosporto komiteto organizuoto projekto tikslas – mokyti dalyvius apie tradicines šalių partnerių sporto šakas ir žaidimus, suteikti tarpkultūrinio mokymosi patirties, skatinti asmeninį tobulėjimą bei sukurti draugiškus tarpusavio ryšius. Įgyvendindami projektą buvo siekiama propaguoti Europos tikslų 8 ir 9 punktus (kova su socialine atskirtimi ir netolerancija, taip pat su galimybių nelygybe) jaunimo ir sporto organizacijoms Europoje. Taip pat buvo svarbu skleisti informaciją apie projektą visose dalyvaujančiose šalyse.
30 dalyvių iš skirtingų šalių visą savaitę bandė sugalvoti kuo daugiau būdų etnosportui populiarinti. Projekto metu buvo kuriami vaizdo įrašai, tobulinami anglų kalbos įgūdžiai, ugdomos lyderystės, kritinio mąstymo ir tarpkultūrinės kompetencijomis. Tam, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas dalyvių darbus prižiūrėjo ir vertino LEK prezidentas Stanislavas Bajurinas.
Projekto dalyviai kiekvieną dieną aktyviai leido laiką ir vykdė numatytas veiklas. Rytas prasidėdavo bendra mankšta, kurią papildydavo vis kitos šalies atstovų etninių žaidimų elementai. Vėliau laukdavo intelektualios veiklos ir pažintis su kiekvienos šalies tradiciniais tautiniais žaidimais. Vakarais vykdavo platesnis šalių kultūrų pristatymas, kurių metu dalyviai ragavo vieni kitų tradicinius patiekalus, susipažino su papročiais, dalyvavo įvairiose viktorinose, žaidimuose bei rengė diskusijas, skaitė laiškus, kuriuos dalyviai dienos metu parašydavo vieni kitiems.
Viena diena buvo skirta aktyvioms veikloms ir praktiškai buvo išbandyti visų šalių dalyvių etniniai žaidimai. Į prie Baltojo tilto vykusias veiklas galėjo įsitraukti ir praeiviai. Estai pristatė savo tradicines sūpynes „Kiiking“, lenkai žaidimą „Ringo“, turkai supažindino su žaidimu „Mangala“, o lietuviai ir latviai kvietė išbandyti abejoms tautoms būdingas „Lazdos traukynes“ bei „Muštuką“. Visos veiklos buvo įdomios ir įtraukiančios, sulaukta daug puikių atsiliepimų. Po to, Vilniaus senamiestyje, dalyviams buvo suorganizuota ekskursija.
Pasibaigus projektui, organizatoriai teigia, jog pasiteisino visos pastangos. Projektas viršijo visus lūkesčius.
„Nesitikėjome tokio dalyvių įsitraukimo ir gausaus šalių atstovų inventoriaus. Ne tik praplėtėme savo akiratį, iš arčiau pažinome skirtingas kultūras, tačiau kartu sprendėme tautinio identiteto bei etnosporto išsaugojimo klausimus. Dalyvių lūkesčiai taip pat pasiteisino su kaupu, o užmegztos draugystės tik sustiprino norą drauge judėti bendro tikslo link”, – džiaugėsi LEK atstovai.
Pagrindinis šio projekto iniciatorius Lietuvos etnosporto komiteto prezidentas S. Bajurinas džiaugiasi sėkmingu startu ir net neabejoja, jog ateityje laukia dar ne vienas panašus projektas.
LEK


