
Gegužės 21 dieną asociacija „Olita-Orany“, organizuojanti žygius pėsčiomis ir dviračiais, 16-ą kartą rengia dviejų dienų žygį „2022 dviračių traukinys“ buvusio geležinkelio Alytus–Varėna trasa.
Geležinkelis buvo statomas dviem etapais ir baigtas statyti 1899 metais. Juo baigta naudotis 1926–aisiais.
Pasak Alytaus dviračių žygių organizatorių, sovietmečiu buvo bandyta atstatyti geležinkelio vėžę iš Alytaus į Varėną, tačiau siekis nebuvo įgyvendintas ir dabar ta trasa naudojasi dviračių sporto entuziastai.
Renginio „Dviračių traukinys 2022“ dalyvių lauks 55 kilometrai iš Alytaus į Varėną ir tiek pat kilometrų atgal.
Pasak „Olita-Orany“ klubo prezidento Deivido Pinkevičiaus, tai – pažintinis žygis, nebus nugalėtojų ir pralaimėjusiųjų.
Jau 2005 metais dideli fizinio aktyvumo puoselėtojai, dviračių entuziastai su šeimomis dviračiais važiavo iš Alytaus į Varėną.
„Oficialiai pirmą kartą dviračių žygį surengėme 2007-aisiais. Prieš porą metų buvome truputį apriboti karantino, be to, Varėnoje negavome nakvynės, todėl nuvažiavome iki pusiaukelės ir grįžome atgal į Alytų.
Tradiciškai startas bus duotas prie senosios geležinkelio stoties pastato 8.38 val. ir Varėną planuojame pasiekti apie 18–18.30 val.
Starto pradžios laikomės nuo pat pirmosios kelionės, niekada nelaukiame vėluojančiųjų, tas keistas laikas tapo mūsų firminiu ženklu.
Jo laikomės ir per pėsčiųjų žygius. Niekada startas nebuvo duodamas lyginėmis valandomis.
Niekur neskubame, neskubėsime ir šį kartą. Prieš startą dviratininkams papasakosime apie geležinkelio istoriją Alytuje.
Kitas sustojimo objektas – Moterties upelio apie 70 metrų tunelis, kuriuo žmonės gali praeiti greta upelio tėkmės.
Kol pajudėsime link Varėnos, bus arti 11os valandos. Varėnoje visų lauks nakvynė jų Verslo ir technologijų mokyklos bendrabutyje.
Maršrutas nusidrieks asfaltu, žvyrkeliu, miško takeliais, vėl asfaltu. Buvusi geležinkelio sankasa yra išlyginta ir išnaudojama bendrojo naudojimo keliams.
Kitą dieną į Alytų grįšime kitu maršrutu, kad dalyviams jis neatsibostų. Pasirinkome kalvotesnę trasą, bus sunku net ir įtarti, kad važiuosime Dzūkijoje.
Už kelių šimtų metrų nuo buvusios geležinkelio trasos Dzūkijos kraštas atsivers visomis savo kalvomis“, – pasakoja D. Pinkevičius.
Laukiama įvairaus amžiaus dviratininkų. 2010 metais visą distanciją įveikė septynmetis berniukas, važiavęs abi dienas.
Tai – pats jauniausias visų alytiškių žygių dalyvis, o vyriausia dviratininkė – per 70 metų.
Asociacija „Olita-Orany“ įsikūrė 2010-aisiais dviračių entuziastų Deivido Pinkevičiaus, Leono Žukausko, Daivos Martikonytės ir Saulės Pinkevičienės iniciatyva.
Taip susiklostė, kad dabar asociacija vienija daugiau pėsčiųjų žygių entuziastų, nei dviračių.
Žygiai pradėti organizuoti nuo 2015 metų ir jų geografija išsiplėtė – keliaujama ne tik po Alytaus apylinkes, bet ir po visą Pietų Lietuvą.
Tačiau renginio „Dviračių traukinys 2022“ organizatoriai, kaip ir ankstesniais metais, tikisi sulaukti 50-60 dalyvių.
Vieni pedalus mina vieną dieną, kiti – antrą, o daug kas – abi dienas. Praėjusiais metais dvi dienas važiavo 30 dviračių entuziastų.
„Tai prestižinis mūsų asociacijos renginys. Kažkuriais metais, berods, 2008-aisiais „Litexpo“ parodų centre vykusioje sporto ir laisvalaikio parodoje „Vivattur 2008“, mums nežinant, mūsų žygis buvo pripažintas įdomiausiu Lietuvoje.
Vėlesniais metais tų kelionių atsirado naujesnių, madingesnių, tačiau džiaugiamės, kad mūsų pasirodymai – ne vienkartiniai.
Žmonės sugrįžta į šį žygį, nepaisant to, kad po kelis kartus juose jau būna dalyvavę.
Galbūt jiems patinka pasakojimai ar nauji atradimai. Buvusio geležinkelio tilto vietoje pastatytas naujas pėsčiųjų ir dviračių tiltas, kuris tampa mūsų naujų idėjų ir projektų šaltiniu“, – teigia D. Pinkevičius.
Jis įtikinęs, kad, jeigu žygyje dalyvautų daugiau dviratininkų, išryškėtų jų fizinis pasirengimas ir skirtingi interesai.
50 dviratininkų – tai optimalus variantas, kai važiuoti saugu, nes dviratis kelyje gali gesti.
„Mes negalime žmogaus aplikti laukuose, sugedus jo dviračiui. Jeigu dėl kažkokios priežasties dviratis būtų nepataisomas, jam turėtume surasti gelbėjimo komandą, kuri pargabentų dviratį atgal.
Patys važiuojame ir vežamės visas savo geležis“, – šypteli D. Pinkevičius, kuris su savo bendraminčiais klubo įkūrėjais irgi šiemetiniame žygyje mins dviračio pedalus.
Kaip ir S. Pinkevičienė, jis – visų dviračių žygių dalyvis. Renginyje panoro dalyvauti ir tie dviratininkai, kurie „užsikabino“ prieš dešimtmetį ir nuo tol nepraleidžia nė vieno žygio.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.




