
Sporto klubuose besilankantys fizinio aktyvumo šalininkai sutiks, jog net ir pačio paprasčiausio pratimo variacijų ar atlikimo technikų yra daugybė. Viena iš jų – drop setai. Tai toks metodas, kai vienas ar kitas pratimas yra atliekamas iki arba beveik iki išsekimo, padarant maksimalų pakartojimų skaičių.
Ši technika išsiskiria tuo, jog pratimo atlikimo metu pradėjęs stokoti jėgų, sportuojantysis priėjimo neužbaigia, o sumažinęs keliamą svorį darbą tęsia toliau, bandydamas atlikti kuo daugiau pakartojimų. Raumenims pavargus, svoris yra vėl pamažinamas.
Apie drop setus plačiau papasakojo sporto klubuose „RL Gym“ bei „Positive gym“ fizinio aktyvumo entuziastus konsultuojantis, taip pat Lietuvos kultūrizmo ir fitneso federacijoje prezidento pareigas užimantis Modestas Puišė.
Treneris pataria drop setus į savo sporto programas įtraukti tik labiau patyrusiems sportininkams.
„Patirties ir praktikos sporte neturinčiam žmogui nerekomenduočiau to daryti. Tai yra pakankamai daug jėgų ir energijos reikalaujantis metodas, taip pat turint omenyje, jog atliekant pratimus iki išsekimo dažnai kenčia atlikimo technika. Ir asmeniui, neturinčiam daug sportinės patirties tą techniką sukontroliuoti yra pakankamai sudėtinga.
Dažniausiai ši technika naudojama kai atsiranda vadinamas plato efektas – kai yra jaučiama, kad raumuo neprogresuoja. Drop setai – tai vienas iš metodų, kuris gali pasiteisinti – paaiškino Modestas ir pridūrė, kokią dar naudą kūnui teikia toks pratimų atlikimo būdas. – Taip pat drop setai pakankamai neblogai aprūpina raumenį maistinėmis medžiagomis ir skatina geresnę kraujotaką.
Kai sportuojantysis daro pratimą iki išsekimo arba beveik iki išsekimo širdies spaudimas pakankamai stipriai šokteli, todėl greičiau pasišalina maistinių medžiagų atliekos. Jei mityboje yra užtektinai kalorijų, šis metodas netgi kartais tinka vien dėl to, kad skatina raumenų augimą. Žmogaus raumuo gauna šoką, o kartais protingas šokas raumeniui yra sveika“.
M. Puišė akcentavo, jog nepaisant šios technikos privalumų yra ir kita medalio pusė.
„Drop seto metu raumuo yra labai stipriai nuvarginamas ir jei nebus atgalinio ryšio iš maisto kalorijų pavidale, jis gali pradėti nykti. O jei žmogus nepakankamai ilsėsis, drop setas duos ne naudą, bet stums atgal“.
Specialistas mano, jog į šią pratimų atlikimo techniką derėtų žiūrėti atsakingai ir ja nepiktnaudžiauti.
„Siūlyčiau vienam raumeniui daryti ne daugiau kaip vieną drop setą. Kaip pavyzdys, kojų raumenys. Tai pakankamai stiprūs raumenys, kuriems darome 5-6 pratimus. Jei visus pratimus atliktumėme drop setais, įdomu ar žmogus apskritai po to galėtų paeiti, ypač jei tie pratimai būtų atlikti sąžiningai“, – šyptelėjo treneris.
„Dažniausiai naudojamos dvi-trys drop setų serijos ir daroma apie 30-40 pakartojimų. Tai yra ganėtinai nemažai, todėl reikia ir ištvermės, Rekomenduočiau, pasikviesti šalia žmogų, kuris atliekant pratimą galėtų pasaugoti.
Manau, kad ši technika labiau tinka tiems pratimams, kurių metu yra dirbama su laisvais svoriais. Tarkime pritūpimai, štangos spaudimas nuo krūtinės. Galima pabandyti ir su treniruokliais, bet vis tiek šioje vietoje reikėtų pasitarti su treneriu, nes kartais žmonės gali pervertinti savo galimybes“, – pabrėžė M. Puišė.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
