
Marytė Marcinkevičiūtė
Palangoje vykusių 35-ųjų Lietuvos sporto draugijos „Žalgirio“ vasaros sporto žaidynių, skirtas draugijos 80 metų jubiliejui, finalinėse varžybose dalyvavo daugiau nei 600 fizinio aktyvumo puoselėtojų.
Žaidynės vyko trimis etapais. Iš pradžių varžybos vyko sporto klubuose, miestuose ir rajonuose. Po to kovos buvo tęsiamos atrankinėse ir galop – finalinės varžybose.
Žalgiriečių žaidynėse dalyvauja miestų ir rajonų savivaldybių sportininkai, sulaukę 19 metų.
Palangoje dėl apdovanojimų varžėsi krepšinio, tinklinio ir futbolo komandos, o teniso entuziastai į kovą bus pakviesti rugsėjo 27-29 d. Kaune.
Į finalines varžybas Palangoje LSD „Žalgiris“ pakvietė išbandyti jėgas ir smiginio mėgėjus bei paplūdimio virvės traukimo komandas, kurių varžybų rezultatai į žalgiriečių komandinę įskaitą nebuvo skaičiuojami.
„Nepaisant to, kad pastaraisiais metais „Žalgirio“ draugija išgyvena ypač sunkius laikus, negauname jokios valstybės paramos, tačiau gražių tradicijų stengiamės nenutraukti ir jas tęsiame toliau. Šiemetinės mūsų žaidynės dar kartą parodė, kad žmonių jos yra labai laukiamos ir reikalingos, be jų būtų sunkiai įsivaizduojama draugijos veika“, – akcentuoja LSD „Žalgiris“ prezidentas Bronislavas Vasiliauskas.
Finalinėse varžybose Palangoje nugalėtojų ir prizininkų komandos buvo apdovanotos taurėmis, o žaidėjai – jubiliejiniais medaliais.
Kiekvienos sporto šakos nugalėtojams dar buvo įteikti ir balti marškinėliai su draugijos 80 metų jubiliejaus logotipu.
Sportiniais marškinėliais pasipuošė ir kiekvienos sporto šakos varžybų teisėjai.
Virvės traukimas atsigauna
Žalgiriečių žaidynėse paplūdimio virvės traukikai dėl apdovanojimų kovojo trijose amžiaus grupėse.
Vyrų grupėje susirinko 10 komandų, moterų – keturios, jaunimo – trys. Kiekvienai ekipai atstovavo po penkis sportininkus.
Suvažiavo komandos iš Vilniaus, Panevėžio, Klaipėdos ir Šiaulių rajonų.
„Mes labai dėkingi LSD „Žalgirio“ draugijos vadovams, kurie mus pakvietė pasivaržyti į Palangą ir įsteigė taures. Kartu surengėme ir Lietuvos virvės traukimo paplūdimio čempionatą, skirtą „Žalgirio“ draugijos 80 metų jubiliejui paminėti.
Virvės traukimas Lietuvoje atsigauna ir populiarėja, į mūsų gretas įsilieja vis daugiau jaunimo, daugėja varžybų.
Kaip ir ankstesniais metais, šių metų Lietuvos virvės traukimo čempionatas vyks trimis etapais, jis startuos birželio pradžioje Gargžduose.
Iš Nacionalinės sporto agentūros gavus lėšų, rugsėjo mėnesį stipriausi mūsų virvės traukikai dalyvaus pasaulio čempionate Vokietijoje.
Jau penkeri-šešeri metai kultivuojame ir paplūdimio virvės traukimą, šiemet labai sustiprėjo jo komandos.
Stiprus tapo Vilniaus „Vilkas“, auga Gargždų „Kuršio“ meistriškumas, pozicijų stengiasi neužleisti mano vadovaujamas Šiaulių rajono Kuršėnų „Kristalas“, – pasakoja Kuršėnų sporto klubo „Kristalas“ virvės traukikų treneris Antanas Gricius.
Žaidynėse ir dominavo „Kristalas“, laimėjęs vyrų ir moterų bei jaunimo varžybas.
Moterų grupėje prizininkėmis tapo Panevėžio „Ąžuolo“ ir Vilniaus „Vilko“ ekipos, o vyrų – „Kristalo“ II komanda ir „Vilkas“.
Jaunimo grupėje antri – Šiaulių rajono Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos, treti – Šiaulių rajono Kuršėnų Stasio Anglickio progimnazijos virvės traukikai.








Šeimos prestižą gelbėjo moteris
Smiginio varžybose jėgas bandė beveik 40 sportininkų. Moterų grupėje sėkmė lydėjo Lijaną Lebedžinskienę iš Tytuvėnų (320 taškų). Ji – Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto skyriuje vyriausioji specialistė.
„Gyvenu Tytuvėnuose, o dirbu Radviliškyje. Dalyvauju tik panašiuose renginiuose, kurie visada man būna sėkmingi. Į varžybas atvykome su Kelmės rajono „Kražantės“ futbolo komanda, kuriai vadovauja mano vyras Jonas Lebedžinskas.
Kažkur bėgioja ir mudviejų vaikai. Vyro vadovaujamai komandai nesisekė, savo pogrupyje viską pralaimėjo, o šeimos prestižą gelbėjau aš.
Tad mūsų visų nuotaika puiki. Į namus grįšime su aukso medaliu“, – kalbėjo L. lebedžinskienė.
Vyrų grupėje ilgai lyderiu buvo jurbarkietis Saulius Pranckaitis (319 tšk.), tačiau netrukus iš jo lyderystę perėmė gargždietis krepšininkas Andrius Tiškus, kuris ir tapo nugalėtoju (349 tšk.).
Jėgas išbandė ir LSD „Žalgiris“ darbuotojai: generalinis sekretorius Vytas Nėnius, taip pat Angelė Bilevičienė ir Rima Juodvalkytė bei futbolo varžybų vyr. teisėjas Arvydas Sedekerskis.


„Komandose matėme daug jaunimo“
Nuolatinis „Žalgirio“ draugijos žaidynių finalinių tinklinio varžybų vyr. teisėjas, Šiaulių sporto centro „Dubysa” vadovas Aivaras Strockis džiaugėsi išaugusiu tinklinio komandų meistriškumu.
„Lietuvoje tinklinis pastaruoju metu sparčiai populiarėja, labai džiugu, kad tą matėme ir aikštelėje per žalgiriečių žaidynes.
Varžybų organizatoriai pasistengė, kad varžybos vyktų gerose sporto salėse, rezultatus buvo galima matyti švieslentėse.
Tiek varžybas aptarnaujantys teisėjai, tiek patys sportininkai Palangoje jautėsi gerai, viskas vyko sklandžiai.
Ir moterų, ir vyrų komandos atjaunėjo. Nors vyrų komandose nėra profesionalių žaidėjų, tačiau aikštelėje jautėsi, jog jie per savaitę treniruojasi ne vieną ar du kartus.
Yra ir smūgiai, ir šuoliai, tam tikra taktika ir strategija.
Moterų grupėje meistriškumu išsiskiria sportiškos ir gražiai žaidžiančios Kauno ir Alytaus žaidėjos.
Prieš rungtynes per apšilimą jos naudojo netgi gumas, ką paprastai daro profesionalios komandos.
Vyrų grupėje favoritės – Šiaulių „Spartako“ ir Vilniaus „Kuro aparatūra-Polonija“ komandos, o rajonų grupėje – šalčininkiečiai, kurių gretose žaidžia nemažai jaunimo“, – mintimis pasidalijo A. Strockis.
Jis kartu pasidžiaugė ir sklandžiu savo vadovaujamos teisėjų komandos (penki šiauliečiai ir vienas klaipėdietis) darbu bei profesionaliai dirbusia varžybų vyr. sekretore, Šiaulių sporto centro „Dubysa“ direktoriaus pavaduotoja mokymo reikalams Audrone Kuevas-Kaspi.
Tinklinio garbės pakyla
Miestai. Moterys: 1. Alytus, 2. Kaunas, 3. Klaipėdos „Viesulas“
Vyrai: 1. Šiaulių „Spartakas“, 2. Vilniaus „Kuro aparatūra-Polonija“, 3. Marijampolė
Rajonai. Moterys: 1. Kauno rajonas, 2. Klaipėdos rajonas, 3. Vilniaus rajonas
Vyrai: 1. Klaipėdos rajonas, 2. Šalčininkai, 3. Druskininkai.
Trečią kartą iš keturių – čempionai
„Mes – čempionai, mes – čempionai!“, – aidėjo ilgai trunkantys šūksniai krepšinio aikštelėje, kai rajonų grupėje nugalėjo Kauno rajono komanda, kuriai atstovavo Neveronių seniūnija.
Žalgiriadoje jie dalyvauja nuo 2020 metų, praleido tik praėjusius metus ir trečią kartą pelnė nugalėtojų titulus.
„Mūsų vienuolika žaidėjų į Palangą vyko turėdami vienintelį tikslą – nugalėti, taip pat pasibūti Palangoje ir gerai praleisti laiką. Jau daugiau nei 10 metų žaidžiame kartu, esame viena, darni šeima. Labai sunkus mums buvo etapas Jonavoje, kur visos komandos buvo apylygės ir jas visas nugalėjome šešių taškų skirtumu.
Palangoje mums sunkiausiai sekėsi žaisti pirmąsias rungtynes su pernykščiais nugalėtojais uteniškiais, kurias laimėjome pačiomis paskutinėmis sekundėmis vos 1 tašku – 56:55.
Sėkmingą lemtingą metimą atliko Vytautas Žvirblis, kurį vadiname mūsų pergalės talismanu, nes visada, kai jis tik gali žaisti – komandą lydi pergalės.
Antrąsias rungtynes su jonaviečiais vėlgi laimėjome 6 taškais – 53:47. Pergales mums nulėmė didžiulis noras nugalėti“, – mintimis pasidalijo žaidžiantysis komandos vadovas, Kauno rajono Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistas Lukas Beitnaras.

Aukščiausias nugalėtojų komandoje – 203 cm ūgio vidurio puolėjas Giedrius Jevstignejevas, jauniausi ekipoje – 30-mečiai, vyriausiam žaidėjui – 37-eri, o komandos amžiaus vidurkis – apie 34 metai.
Komandos siela ir idėjinis lyderis – 36-erių šeimos verslą plėtojantis Justinas Virbickas, subūręs komandą ir anksčiau žaidęs įvairiose Kauno lygose.
Dabar jis teigė, kad visi jų žaidėjai yra universalūs, gerai žaidžia savo pozicijose, kad komandoje nėra ryškaus lyderio – visi gali pataikyti ir tritaškį, blokuoti varžovų atakas ar perimti kamuolį.
Idėjinis komandos lyderis šįkart gyrė Eriką Rakicką, kuris atkovojo daugiausiai kamuolių.
Labai atkali kova vyko vyrų grupėje, kur trys komandos surinko po 5 taškus. Nė vienai komandai nepavyko išvengti pralaimėjimo.
Nugalėtojais tapę marijampoliečiai pralaimėjo Alytaus „Randersai“ komandai 37:44, tačiau alytiškius įveikė šiauliečiai 71:66.
Labai svarbios Marijampolės krepšininkams buvo rungtynės su Vilniaus „Rytas-Family“ komanda, kurioje žaidžia „Ryto“ fanai. Juos nugalėjus 58:48, nugalėtojais tapo marijampoliečiai.
Krepšinio garbės pakyla
Miestai. Vyrai : 1.Marijampolė, 2. Alytaus „Randersai“, 3. Šiauliai
Rajonai. Vyrai: 1. Kauno rajonas, 2. Utena, 3. Druskininkai
Moterų varžybos miestų ir rajonų grupėje vyko kartu: 1. Alytus, 2. Klaipėdos rajonas, 3. Kauno SKK „Versan“.
Nugalėtojai paaiškėjo po baudinių
Futbolo 7×7 varžybos vyko Palangos centrinio stadiono dvejose aikštėse.
Pasak turnyro vyr. teisėjo, Vilniau dirbančiųjų sporto klubų sąjungos „Žalgiris“ vadovo A.Sedekerskio, visos rungtynės buvo įdomios ir permainingos, o miestų grupės nugalėtojus išaiškinti prireikė netgi baudinių.
Pergalingai žaidė Marijampolės FK „Švyturys“, pasiekęs 8 įvarčius ir į savo vartus tepraleidęs vos vieną.
Superfinale finale Marijampolės ekipos laukė Vilniaus FK „Tera“. Įtemptos rungtynės baigėsi 2:2 ir teko mušti po tris baudinius. Sėkmė lydėjo marijampoliečius 2:1. Vicečempionų gretose žaidė ir bendrovės „SV13“ vadovas Sergejus Vasiljevas.
Trečią vietą užėmė neseniai susibūrę Alytaus FK „Vėžlai“.
Rajonų grupėje geriausiai žaidė Kauno rajono Domeikavos futbolininkai. Jie savo grupės varžybose įveikė visus varžovus ir pelnė 12 įvarčių, o į savus vartus tepraleido vos vieną.
Superfinale jiems atkakliau nepasipriešino ir Kretingos „S group“ – domeikaviečiai juos įveikė 4:0 ir tapo nugalėtojais. Trečias – Utenos „Žalgiris“.
Veteranų grupėje pergalingai žaidė Kauno „Šilainiai“, kurie finale nugalėjo Viliaus FK „Tera 40“ komandą 2:0.Treti – Alytaus FK „Rese“ futbolininkai.



Sunki pradžia ir laiminga pabaiga
Nesėkmingai kelionė į Palangą susiklostė Alytaus žalgiriečiams, kurių važiavo penkiasdešimt. Sugedo jų autobusas, kuriuo vyko moterų ir vyrų tinklinio bei krepšinio komandos bei futbolo jaunimas. Savo transportu važiavo tik futbolo senjorai.
„Kelionė buvo ypatingai sunki, bet žaidynės mums susiklostė sėkmingai. Labai džiaugiamės krepšininkių ir tinklininkių pergalėmis.
Tinklininkėms vadovavo žaidžiančioji tinklininkė Jurgita Margevičiūtė, o krepšininkėms – Kristina Grižienė.
Sidabro medalius iškovojo mūsų vyrų krepšinio komanda „Randersai“, o bronzą – futbolo senjorų komanda „Rese“. Kiek nuvylė tik vyrų tinklinio komanda.
Manau, kad tai buvo vienas geriausių mūsų pasirodymų žalgiriadoje per visą laiką“, – džiaugėsi Alytaus komandos vadovas, miesto savivaldybės tarybos narys Kęstutis Dambrauskas.









Draugijos prezidento įžvalgos
35-ąsias „Žalgirio“ draugijos žaidynes komentuoja Bronislavas Vasiliauskas: „Tradicijos lieka tradicijomis ir, neduok Dieve, jei jos žlunga ar panaikinamos – tada miršta ir organizacija.
Mes esame gyvi savo tradicijomis ir renginiais, kuriais didžiuojamės. „Žalgiris“ – vienas geriausių įrodymų, kad fizinis aktyvumas grindžiamas gražiais masiniais renginiais. Mūsų aktyvas visą laiką sakydavo: „Žalgiris“ bus gyvas ir nesužlugs tol, kol vyks draugijos žaidynės.
Žaidynės – tai draugijos veidrodis, kasmetinio darbo rezultatų įvertinimas. Sporto draugija – tai ir renginiai bei tarpusavio organizuotas veiklos darbas, apjungiantis juridinius asmenis.
Prasidėjus Lietuvos sporto reformai, „Žalgiris“ buvo pirmiausiai užpultas ir visokiais būdais pradėtas naikinti.
Draugijos naikinimas – tai visos Lietuvos nevyriausybinių organizacijų naikinimo pavyzdys.
Kodėl niekas nesusiprato, jog „Žalgiris“ jau buvo susijungęs su „Nemuno“ sporto draugija, kuri rūpinosi rajonų ir kaimo žmonių sportiniu gyvenimu – tai jau buvo jungtinis sporto darinys.
„Žalgirį“ kūrė ištisos kartos ir mūsų pareiga – jo nesužlugdyti, o išlaikyti, kad atėjusi naujoji karta rastų ne griuvėsius, o gražiomis sporto tradicijomis garsėjančią sporto organizaciją.
Niekas registrų centre nepasidomi, kiek žlugo sporto klubų, o tai atsitiko todėl, jog pradingo centrinės organizacijos.
Vyksta darbai, projektai, bet nėra jungiamosios dalies. Nemažai organizacijų puolė į neviltį ir numojo ranka į tuos prasimanytus reikalavimus, nuleistus iš viršaus skaičius.
Ką, grįžtame į sovietų laikus, kur kažkas, nedalyvavęs arba nieko nenuveikęs sporto veikloje, nurodinėja, ką reikia daryti kitaip, o jei to nedarysi –negausi pinigų.
Reikia tik padėkoti mūsų miestų ir rajonų žmonėms, kurie aplink save suburia bendruomenes ir kantriai dirba savo darbą, tikėdamiesi, jog ateis ir geresnės dienos, visą laiką taip negali būti.
Deja, to negalima pasakyti apie jaunosios kartos atstovus, kurie remiasi vienos dienos veikla: parašė projektą, gavo pinigus ir juos išleido ir tuoj pat viską užmiršo.
O kas sukurs tas tradicijas, jei nebus sistemingo darbo, nebus varžybų, žaidynių?
Kažkokia mistinė grupė nusprendė, kas turi gyvuoti, o kas ne, kad, tarkime, nereikia Palangos sporto festivalio.
O kas atsirado vietoje jo? Programa su aprašu, nuo kurios plaukai piestu stojasi, nes šiandieną įpareigojama daryti tai, ko jau nebeįmanoma, nes per tiek metų daug kas apgriuvo.
Šiandieną jau reikia atlikti gelbėjimo procedūrą, o ne griebtis kažkokių naujų mistinių projektų, kurie neturi jokios išliekamosios vertės“.





























